Kto wynalazł fotel bujany? Szybkie spojrzenie na historię

Pomimo tego, że ma trzy wieki, pytanie, kto wynalazł fotel bujany, wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Fotele bujane są tu od dawna, często używane przez seniorów lub małe dzieci szukające odrobiny zabawy. Wielu przypisuje to amerykańskiemu ojcu założycielowi Benjaminowi Franklinowi, ale niektórzy twierdzą inaczej.

Kontynuuj czytanie, próbując znaleźć odpowiedzi na ciekawe pytanie i określić (między innymi) faktycznego twórcę być może najbardziej znanego mebla na świecie.

Kto wynalazł fotel bujany? Szybkie spojrzenie na historię

Kto stworzył fotel bujany?

Najpierw ustalmy fakty. Pierwszy fotel bujany powstał w Ameryce Północnej na początku XVIII wieku. W tym czasie były już kołyski, w których maluchy mogły spać.

Kołyski te inspirowały wówczas konie na biegunach, które obecnie zwykle można znaleźć w żłobkach. Ci dwaj rockmani zainspirowali stworzenie „fotela bujanego”, słowa, które po raz pierwszy pojawiło się w słowniku Oxford English w 1787 roku.

Benjamin Franklin jest znany z wielu rzeczy, a jednym z nich jest bycie wynalazcą. Posiadał wiele foteli bujanych, w tym jeden duży w swoim gabinecie.

Franklin w tym czasie rozsławił krzesło. Ludzie powiązali jego tożsamość jako wynalazcy z kolekcją foteli bujanych i założyli, że krzesło jest jednym z jego słynnych dzieł. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że był tylko entuzjastą i adaptatorem koncepcji.

Inni historycy kwestionują twierdzenia, które przypisują Benowi Franklinowi stworzenie fotela bujanego. Te grupy sprzeciwiające się twierdzą, że stolarz był pierwszym, który wykonał krzesła w czasie, gdy Franklin był jeszcze dzieckiem. Niemniej jednak, niezależnie od tego, kto pierwszy go stworzył, Benjamin Franklin przyczynił się do dużej popularności mebla.

Zmiany foteli bujanych w historii

Te fotele bujane były często używane na zewnątrz i w ogrodach. Pierwotnie były to po prostu krzesła z zakrzywionymi kawałkami drewna przymocowanymi do ich nóg, aby kojąco kołysały się w przód iw tył. Trend rozprzestrzenił się następnie na Anglię w 1725 roku.

Anglicy stworzyli własne style i ostatecznie krzesło znalazło drogę do innych części Europy. W XIX wieku producent mebli Michael Thonet wykonał fotel bujany Bentwood.

To bardziej elegancki, wygodny fotel bujany z pięknymi zawijasami i pluszowymi poduszkami. Amerykanie tworzyli w domu swoje własne zmodyfikowane wersje, takie jak m.in. ladderback i platforma.

Od momentu powstania ludzie stworzyli wiele odmian fotela bujanego. Niektóre bujaczki nie mają ramion, które kobiety często używały podczas robienia na drutach i szycia. Przez lata powstało wiele stylów, a ostatecznie wynaleziono składane fotele bujane.

Prezydenci amerykańscy byli nawet znani z używania foteli bujanych. Abraham Lincoln w dniu swojej śmierci oglądał w teatrze na bujanym fotelu. Prezydent John F. Kennedy cierpiał na chroniczny problem z plecami, a jego lekarz zalecił mu skorzystanie z fotela bujanego, aby złagodzić jego dolegliwość.

W dzisiejszych czasach krzesła te są nadal uwielbiane przez wielu, w tym przez kolekcjonerów antyków, którzy traktują je jak arcydzieła. Ci kolekcjonerzy płacą do 3000 USD za autentyczne fotele bujane, w zależności od rzadkości i stanu przedmiotu.

Zaskakujące korzyści

W momencie powstania fotel bujany był tylko krzesłem. Ludzie nie myśleli o nich zbyt wiele poza meblem, który kołysał ich tam iz powrotem i pomagał ich dzieciom zasnąć. Jak się okazuje, fotele bujane miały większą wartość niż na pierwszy rzut oka; nawet bardziej niż to, do czego został pierwotnie stworzony.

Według badań klinicznych, kołysanie w przód iw tył poprawia równowagę i krążenie krwi, ćwiczy mięśnie ud i brzucha oraz łagodzi bóle mięśni. Badania wykazały również, że fotele bujane zmniejszają lęk i depresję. Badacz z University of Rochester School of Nursing powiedział, że kołysanie „działa kojąco na niemowlęta” i że to samo dotyczy osób starszych.

Naukowcy wykorzystali również fotele bujane dla osób starszych z demencją i bólem emocjonalnym i odkryli, że kołysanie się i kołysanie natychmiast uspokaja pacjentów. Ciągłe rytmiczne kołysanie pomaga również zwalczać bezsenność w każdym wieku.

Wniosek

Możemy nigdy nie określić prawdziwego wynalazcy fotela bujanego, ale masy wydają się zgadzać, że Benjamin Franklin jest głównym wynalazcą. Benjamin Franklin pomógł spopularyzować ukochane krzesło i przyczynił się do jego rozpowszechnienia w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie projekty rozprzestrzeniły się na Anglię i na cały świat.

Jak się okazuje, bujane fotele to coś więcej niż tylko krzesła. Mają doskonałe właściwości zdrowotne dla osób w każdym wieku, zwłaszcza dla seniorów. To jeszcze bardziej przyczynia się do popularności.

O ile na pytanie, kto wynalazł fotel bujany, można tylko spekulować, o tyle miłość i uwielbienie ludzi do fotela bujanego możemy potwierdzić z całkowitą pewnością.