Jak zawiązać krętlik: kompleksowy przewodnik

Krętlik to urządzenie, które mocuje się do końca żyłki i umożliwia jej swobodne obracanie. Są one zwykle używane podczas walki z dużymi rybami, takimi jak marlin, lub gdy przynęta musi poruszać się w różnych kierunkach, jak główka jigowa. Ten poradnik pomoże Ci szybko i łatwo zawiązać krętlik!

Kroki wiązania krętlika

Krok 1. Zacznij od dużej pętli na końcu linii. Jeśli masz żyłkę monofilamentową, przeciągnij ją przez ucho krętlika i złóż, aby utworzyć węzeł podobny do tego, w jaki wiązałbyś węzeł z ręki.

Jak zawiązać krętlik: kompleksowy przewodnik

Krok 2. Połącz kolejną pętlę o dużym rozmiarze co najmniej cztery cale od pierwszej pętli.

Krok 3. Dokręć obie pętle, ciągnąc z jednej strony, a następnie z drugiej, aż będą względnie ciasno przylegające do siebie, ale nie tak mocno, aby odciąć którąkolwiek z linek wewnątrz.

Krok 4. Użyj zapalniczki, aby stopić jeden koniec żyłki (uważaj!).

Krok 5. Przeciągnij koniec linii przez jedną z pętli.

Krok 6. Owiń go i przewlecz z powrotem przez pętlę, ale nie ciągnij zbyt mocno! Zostaw wystarczająco dużo luzu, abyś mógł bezpiecznie zawiązać węzeł w tym miejscu na krętliku.

Krok 7. Pociągnij obie linie, aby ściśle przylegały do ​​siebie, a następnie zwiąż je kwadratowym węzłem.

Krok 8. Przytnij końce żyłki tak, aby miały około cala długości za pomocą nożyczek lub użyj zapalniczki, aby ją stopić, tak jak to robiłeś wcześniej.

Twój krętlik jest gotowy! Teraz po prostu przymocuj jeden koniec żyłki do dowolnego przedmiotu, który pozostanie nieruchomy, a drugi do wędki i jesteś gotowy do akcji!

Dlaczego powinniśmy wiązać krętlik?

Krętlik to urządzenie, które przyczepia się do końca żyłki i obraca się wokół siebie. Pozwala ona na obracanie wędki bez plątania się, co może być szczególnie pomocne przy rzutach, ponieważ zamiast ręcznego zwijania, nasze wędki wykonują większość pracy!

Korzyści z wiązania krętlika

  • Likwiduje splątania w żyłce
  • Pozwala na dalekie rzuty bez luzów, które ograniczają jego zasięg.
  • Poprawia ruch wędziska, co pozwala łatwiej kontrolować sposób i miejsce rzucania.

Jak dbać o krętlik

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania przy krętlikach jest to, jak ich nie zgubić! Brzmi głupio, ale są tak małe i proste, że łatwo im spaść z żyłki.

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest przywiązanie przynęty lub przelot co najmniej dwie stopy nad wodą za pomocą węzła pętli. W ten sposób, jeśli krętlik odpadnie, nadal będzie przymocowany do linki i możesz go po prostu zwinąć.

Krętliki nie wymagają specjalnej troski poza zapewnieniem, że są wystarczająco mocno związane, aby utrzymać je na żyłce tak długo, jak to możliwe! Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest użycie węzła pętelkowego, takiego jak wspomniany powyżej.

Jeszcze jedną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że krętliki nie są przeznaczone do użytku z plecionkami, więc jeśli używasz plecionki, najlepiej dokładnie sprawdzić zalecenia producenta przed zawiązaniem haczyka na końcu żyłki i rozpoczęciem pracy.

Jaki jest najlepszy węzeł do zawiązania krętlika?

Najlepszym węzłem do zawiązania na krętliku jest węzeł „pętelkowy”. W ten sposób, jeśli krętlik wypadnie z linki, będzie nadal przymocowany i możesz go po prostu zwinąć!

Krętliki nie wymagają specjalnej opieki poza upewnieniem się, że są wystarczająco mocno związane, aby pozostać na miejscu tak długo, jak to możliwe. Zawsze dobrze jest użyć pętli pętelkowej podczas wiązania przynęty lub przynęty, aby w razie potrzeby móc ją ponownie zwinąć!

Jak daleko powinien znajdować się hak od krętlika?

Haczyk powinien znajdować się w odległości co najmniej jednego cala od krętlika.

Co to jest krętlik?

Krętlik to oko, zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, które obraca się o 360 stopni i zapobiega skręcaniu się linki. Najczęściej używa się go podczas łowienia na dwie żyłki, aby uniknąć splątania obu żyłek.

Krętliki są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego i zapobiegają skręcaniu się linek, gdy są używane z dwiema linkami. Obracają się o 360 stopni, aby zapewnić największą elastyczność w konfiguracji wędki!

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie krętlika, jest upewnienie się, że jest on przystosowany do słonej wody, ponieważ jeśli nie jest przeznaczony do słonej wody, krętlik będzie korodował i pękał.

Krętliki są używane podczas łowienia na dwie żyłki, aby zapobiec splątaniu obu żyłek! Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że potrzebujesz stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego; nie tylko oferują większą elastyczność niż druty, ale są również mniej podatne na korozję.

Jak zawiązać gruby warkocz z krętlikiem?

Ciężką plecionkę trudno będzie zawiązać na krętliku bez pomocy zaciskarki, która mocuje linki do szpulek.

Najlepiej zawiązać węzeł górny grubym warkoczem i przyczepić go do oczek dwóch krętlików, które są spięte cienką linką. Gdy już je założysz, możesz dołączyć plecionkę do jednego z nich.