Jak naprawić uszkodzone przez wodę meble fornirowe: 2 proste kroki

Aby naprawić uszkodzone przez wodę meble z forniru, musisz ocenić uszkodzenia, a następnie dokonać napraw. Oto przewodnik, jak naprawić uszkodzone przez wodę meble z forniru. Nie martw się; to prostsze niż myślisz!

W jaki sposób okleina drewniana ulega uszkodzeniu?

Na meblach fornirowanych jest cienka, błyszcząca warstwa drewna. Ta warstwa nazywana jest fornirem drewnianym. To popularny wybór dla tych, którzy chcą uzyskać dopracowany wygląd.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę meble fornirowe: 2 proste kroki

Jednak fornir drewniany nie jest odporny na działanie wody. W kontakcie z wodą mogą wystąpić plamy i przebarwienia.

Czasami woda wnika w drewno. Drewno następnie pęcznieje, oddzielając okleinę od samego drewna.

Dlatego tak ważne jest, aby wcześnie zauważyć oznaki zalania. Nadal można naprawić meble fornirowane, gdy uszkodzenie przez wodę jest niewielkie.

Również naprawa uszkodzonych przez wodę mebli fornirowych jest stosunkowo prosta. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę meble fornirowe

Istnieje wiele podejść do naprawy uszkodzonych przez wodę mebli fornirowych. Najpierw musisz określić rodzaj i dotkliwość obrażeń.

Krok 1. Oceń szkody

Przyjrzyj się okleinie. Czy zauważasz jakieś plamy, plamy lub przebarwienia? To najprawdopodobniej uszkodzenie przez wodę.

Jeśli twoje meble mają białe plamy, jest to spowodowane rozpryskami wody. Może się to zdarzyć, gdy bezpośrednio na okleinę drewnianą postawisz szklankę wody. Może się to również zdarzyć, jeśli przypadkowo wylejesz trochę wody na powierzchnię.

Rumieniec pojawia się z czasem. Kiedy twoje meble są stare, fornir zwykle ma biały, zamglony wygląd. Może się to również zdarzyć, jeśli zastosowano wykończenie, nawet jeśli drewno nie było całkowicie suche.

To zły znak, jeśli meble fornirowane mają czarne plamy. Plamy oznaczają, że woda przesiąkła już przez okleinę do samego drewna. Kiedy tak się stanie, czas zadzwonić do profesjonalisty.

Krok 2. Mocowanie mebli fornirowanych

Możesz naprawić drobne uszkodzenia od wody na meblach z forniru. Jednak będziesz musiał włożyć trochę wysiłku. Brać się do rzeczy; będzie dużo tarcia i szorowania!

2.1. Białe plamy

Do usuwania białych plam na meblach z forniru można wybrać płynny środek do polerowania mebli, denaturat lub popiół papierosowy z olejem. Wszystkie trzy metody są skuteczne w usuwaniu tych nieznośnych plam.

Nałóż niewielką ilość wybranego odplamiacza na miękką szmatkę. Następnie delikatnie przetrzyj tkaninę w obszarze białej plamy.

Bądź jednak ostrożny. Jeśli pocierasz zbyt mocno, możesz usunąć część wykończenia forniru. Gdy białe plamy znikną, usuń odplamiacz czystą szmatką.

Nie zapomnij nałożyć na powierzchnię dwóch warstw wosku do mebli. Wosk nabłyszczy fornir i doda połysku.

2.2. Rumieniec

Będziesz potrzebował więcej wysiłku, aby usunąć rumieniec. Weź gruby papier ścierny i ostrożnie przeszlifuj dotknięte obszary. Postępuj zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

Gdy kolor drewna wróci do normy, zetrzyj kurz czystą szmatką. Teraz możesz nałożyć dwie warstwy wosku do mebli, aby ponownie wypolerować fornir.

Jeśli to nie zadziała, jest jeszcze inna metoda. Nazywa się to ponownym połączeniem. Będziesz musiał użyć denaturatu lub rozcieńczalnika do lakieru, aby rozpuścić wykończenie forniru.

Pocieraj zarumieniony obszar, aż rumienienie zniknie. Połącz krawędzie ostrożnymi pociągnięciami pędzla. Przed nałożeniem dwóch warstw wosku do mebli należy pozostawić go do wyschnięcia.

2.3. Czarne plamy

Co zrobić, jeśli na meblach fornirowanych są czarne plamy? Czarne plamy zwykle wskazują na znaczne uszkodzenia wody. Najlepiej zadzwonić do profesjonalisty.

Jeśli nagła sytuacja, taka jak huragan lub pęknięta rura, spowoduje szkody spowodowane przez wodę, możesz uzyskać ubezpieczenie domu, aby opłacić naprawę. Sprawdź swoje ubezpieczenie, aby sprawdzić, czy jest to możliwe.

Czarnych plam na meblach fornirowanych nie da się samodzielnie naprawić. Istnieją jednak inne opcje. Należy zadzwonić do fachowca lub całkowicie wymienić meble fornirowane.

Czy meble fornirowane można odnawiać?

Jeśli chcesz podnieść swoje meble fornirowane, możesz zdecydować się na ich renowację. Aby wykończyć meble fornirowane, będziesz potrzebować środka chemicznego do usuwania istniejącego wykończenia.

Proces przypomina wspomnianą wcześniej metodę ponownej amalgamacji. Usuń wykończenie, przeszlifuj fornir, nałóż uszczelniacz, a następnie użyj lakieru. Ostatnim krokiem jest nałożenie kilku warstw poliuretanu na powierzchnię.

Jak chronisz fornir drewniany?

Zawsze dobrze jest odpowiednio wcześnie zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia forniru przez wodę, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Możesz użyć podstawek i podkładek na biurko, aby chronić swój drewniany fornir. Niektórzy ludzie decydują się nawet na umieszczenie szklanego blatu na swoich meblach. Na koniec nie zapomnij o regularnym czyszczeniu mebli.

Wniosek

Meble fornirowane to ponadczasowy wybór. Istnieją sposoby na naprawę i renowację forniru, aby wyglądała jak nowa.

Jeśli kiedykolwiek zostanie uszkodzony przez wodę, nie martw się! Wiesz już, jak naprawiać meble uszkodzone przez wodę.