Jak wysoko powiesić obrazy nad sofą: 2 najlepsze zasady

Odpowiedź na to, jak wysoko powiesić obrazy nad sofą, daje dwie zasady stylizacji. Poniżej omówimy zasadę 8 cali i zasadę 6 cali. Jako bonus porozmawiamy nawet o tym, czego nie robić, gdy wieszasz dzieła sztuki lub ustawiasz galerię ścienną nad sofą.

Jeśli chcesz również nauczyć się wieszać sztukę nad kanapą, rozważ przeczytanie naszego osobnego przewodnika na ten temat. Mając te artykuły informacyjne na wyciągnięcie ręki, zacznijmy!

Jak wysoko powiesić obrazy nad sofą: 2 najlepsze zasady

Jaka jest prawidłowa wysokość do wieszania obrazów nad sofą?

8 do 10 cali nad najwyższym punktem kanapy

Najczęstszą zasadą wieszania obrazów nad sofą jest umieszczenie grafiki lub ściany galerii w odległości od 8 do 10 cali od najwyższego punktu oparcia. Odległość ta jest wystarczająco blisko mebli, aby wypełnić przestrzeń nad nimi i wystarczająco daleko, aby salon nie wydawał się zagracony w tym obszarze. Za pomocą tej zasady można jednak dokonać drobnych korekt w zależności od rozmiaru sufitu, stylu sofy i grafiki.

6 do 12 cali nad najwyższym punktem kanapy

Kolejna doskonała odległość do zawieszenia obrazu nad sofą wynosi od 6 do 12 cali zamiast od 8 do 10 cali. Najniższa strona ramy powinna znajdować się 6 cali od najwyższego punktu oparcia kanapy. W ten sposób te dwie rzeczy są wizualnie połączone i nie będzie wyglądało na to, że losowo umieściłeś grafikę lub ścianę galerii, aby wypełnić przestrzeń nad sofą.

Czego nie robić

Reguła 8 cali i reguła 6 cali z maksymalną odległością 10 i 12 cali to najbezpieczniejsze wskazówki dotyczące proporcji podczas wieszania dzieł sztuki nad sofą. Jednak nadal musisz rozplanować dekoracje, aby wszystko wyglądało spójnie. Ponadto unikaj stosowania zasady na poziomie oczu podczas dekorowania nad kanapą.

Zasada na wysokości oczu ma zastosowanie tylko wtedy, gdy dekorujesz pustą ścianę, a nie nad meblem. Na przykład odległość na poziomie oczu z sofą nie będzie proporcjonalnie atrakcyjna, ponieważ nie bierzesz pod uwagę mebli pod grafiką. Kanapa znajdzie się w twoim polu widzenia podczas patrzenia na salon.

Gdzie należy umieścić zdjęcia na ścianie?

Ogólną zasadą jest, aby obrazy były wyśrodkowane na ścianie. Ale jeśli dekorujesz nad sofą, sofa będzie Twoim priorytetowym przewodnikiem, więc wyśrodkuj nad nią grafikę lub ścianę galerii. Całkowita szerokość dekoracji powinna stanowić od 50 do 75% szerokości sofy lub dwie trzecie długości sofy, jak omówiono w artykule o rozmiarze nad kanapą.

Musisz także rozważyć, czy twój pokój ma wysoki sufit i dostosować położenie obrazu nieco wyżej, aby zrównoważyć przestrzeń u góry. Możesz nawet umieścić obrazy bliżej jednej strony, zwłaszcza gdy równoważysz asymetryczną aranżację sofy ze stołem lub wysoką rośliną doniczkową z jednej strony. Ogólnie rzecz biorąc, nie wahaj się zastosować prób i błędów przy dekorowaniu nad kanapą.

Jak rozplanować ścianę galerii?

Zasada 8 cali i 6 cali dotycząca zawieszenia obrazu nad sofą ma również zastosowanie podczas stylizacji ściany galerii. Pamiętaj tylko, aby wyrównać ich wysokość, niezależnie od liczby obrazów, których używasz. Ale jak daleko od siebie należy rozmieścić obrazy na ścianie galerii?

Przydziel od 2 do 5 cali przestrzeni z każdej klatki kawałków, aby zachować równowagę obszaru. Nie chcesz też używać zbyt wielu zdjęć, aby zajmowały więcej niż szerokość sofy. I wreszcie, użyj kilku dzieł sztuki o tym samym stylu lub funkcjach, aby uporządkować przestrzeń.

Co umieścić za pływającą sofą?

Unoszenie sofy w salonie to doskonała technika wykorzystania ograniczonej przestrzeni. Wystarczy postawić kanapę na środku pokoju; stąd termin był płynny. Zapobiegnie to tworzeniu zbyt ciasnej przestrzeni, co zwykle ma miejsce, gdy popchniesz sofę tylko w jeden róg.

Co więc zrobić z przestrzenią za unoszącą się kanapą?

Sofa

Istnieją różne rodzaje i zastosowania stolików do sof, więc nie ograniczaj się do tradycyjnego stolika kawowego przed siedzeniami. Zamiast tego zdecyduj się na stół konsolowy za sofą, który stanie się Twoim barem lub kącikiem do czytania. Pamiętaj tylko, aby nie przesadzać z dekoracją stołu, który staje się natrętny, gdy główna kanapa jest pełna.

Dodatkowe miejsca

Możesz zdecydować się na inną kanapę, ławkę, a nawet kilka krzeseł za pływającą kanapą. Ta technika dekorowania wyznacza środkową część pokoju na wylegiwanie się i interakcje społeczne. Pamiętaj tylko, aby wykorzystać boki siedzeń na inne przedmioty, aby zrównoważyć przestrzeń i zachować przestronne ścieżki.

Wniosek

Wiszące obrazy nad kanapą to świetny sposób na dodanie osobistego akcentu do salonu. Pamiętaj tylko o wskazówkach, które omówiliśmy, dotyczących tego, jak wysoko powiesić obrazy nad sofą. Podsumowując, możesz przestrzegać zasad 8-calowych i 6-calowych.

Nie umieszczaj grafiki lub ściany galerii zbyt blisko lub zbyt blisko sofy, aby upewnić się, że Twój salon wygląda na zrównoważony i uporządkowany. I to wszystko! Mamy nadzieję, że podobało Ci się czytanie.