Jak umyć pokrowce na sofę jak profesjonalista w 2 krokach

Łatwo zrozumieć, jak prawidłowo prać pokrowce na sofę, ponieważ to tylko dwa kroki. Najpierw odkurzysz pokrowce, a następnie usuniesz plamy. Ale jak często należy je czyścić?

Omówimy również niektóre często zadawane pytania dotyczące pokrowców na sofy. Pod koniec tego artykułu powinieneś być wyposażony w nakazy i zakazy czyszczenia i konserwacji pokrowca na kanapę. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Jak umyć pokrowce na sofę jak profesjonalista w 2 krokach

Jak prać pokrowce na sofę w domu

Krok 1. Odkurz pokrowce na sofę

Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia i konserwacji pokrowców na kanapy w domu jest ich regularne odkurzanie. Nie trzeba często dogłębnie czyścić pokrowca, ponieważ w większości przypadków wystarczy odkurzyć i usunąć nagromadzony brud. Zamontuj nasadkę do tapicerki na odkurzaczu i dokładnie wyczyść sofę.

Wykonuj okrężne ruchy i pracuj po jednej części mebla na raz. Nie zapomnij popracować nad pęknięciami i szczelinami, w których z czasem może gromadzić się większość kurzu lub sierści zwierząt. Możesz nawet posypać pokrowce sodą oczyszczoną, pozostawić na godzinę lub dwie, a następnie odkurzyć, aby jeszcze bardziej odświeżyć pokrowce na sofę.

Krok 2. Traktuj plamy odpowiednio

Aby uzyskać informacje na temat plam i dokładniejszego czyszczenia pokrowca na sofę, zapoznaj się z kodem czyszczenia materiału pokrycia. Niektóre mogą wymagać środków czyszczących na bazie wody, niektóre używają rozpuszczalników, podczas gdy inne muszą być czyszczone tylko na sucho. Najpopularniejszą metodą czyszczenia jest roztwór na bazie wody. Możesz przygotować bezpieczną, ale skuteczną mieszankę w domu, używając ciepłej wody i płynu do naczyń.

Chcesz również użyć odpowiednich produktów, w zależności od plam, takich jak usuwanie atramentu z sofy. Najpierw odpowiednio wymieszaj roztwór czyszczący i zwilż nim ściereczkę z mikrofibry. Następnie przetrzyj plamę na pokrowcu sofy, aż przeniesie się na szmatkę i spłucz obszar kolejną wilgotną szmatką.

Jak często należy prać pokrowce na kanapę?

Częstotliwość prania pokrowców na kanapę zależy od materiału i sposobu użytkowania sofy. Zalecane jest comiesięczne pranie, ale może to być częstsze lub nie, jeśli jest zabrudzone lub odkurzasz pokrowce co tydzień. Jeśli nie masz pewności co do typu pokrowca na kanapę, zalecamy wyczyszczenie go przez profesjonalistę, aby uniknąć uszkodzeń.

Możesz również przetestować roztwór czyszczący na małej i ukrytej części pokrywy. Pozostaw na kilka minut i wytrzyj obszar, aby sprawdzić, czy może wyblaknąć lub przenieść kolor. Ten test nazywa się trwałością koloru i jest często wykonywany za pomocą środków czyszczących do majsterkowania, takich jak alkohol lub ocet, powszechnie stosowanych podczas usuwania lakieru do paznokci z tkaniny.

Czy możesz włożyć pokrowce na sofę do pralki?

Możesz włożyć pokrowce na sofę do pralki, zwłaszcza jeśli nie jest to materiał, który może się mechacić, złuszczać, blaknąć lub kurczyć się pod wpływem pralki. Jednak delikatne materiały i te z ozdobami lub zamkami lepiej prać ręcznie, aby zapobiec uszkodzeniom. Biorąc to pod uwagę, jak używać pralki do czyszczenia pokrowców na sofy?

 • Odkurz pokrowce na sofy i wstępnie nanieś na plamy odpowiedni roztwór czyszczący lub pastę z wody i sody oczyszczonej
 • Ustaw pralkę na łagodny detergent i użyj delikatnego cyklu z zimną wodą
 • Po umyciu i wypłukaniu sprawdź, czy pokrowce umożliwiają korzystanie z suszarki
 • Jeśli możesz korzystać z suszarki, wyjmij z niej pokrowce, gdy są jeszcze wilgotne i wykończ je suszeniem na powietrzu
 • Sprawdź materiał pokryć sofy, ponieważ niektóre są lepiej wysuszone na płasko, aby uniknąć rozciągania
 • Czy można prać tapicerkę w pralce?

  Tkaninę obiciową można prać w pralce, zwłaszcza jeśli jest zdejmowana. Jednak przeczytaj kod czyszczenia tapicerki, ponieważ niektóre wymagają czyszczenia na sucho. Chcesz również sprawdzić trwałość koloru i prać w pralce tylko wtedy, gdy tkanina jest wstępnie skurczona.

  Jakie są zalecane praktyki prania tkanin obiciowych w pralce? Po pierwsze, unikaj używania gorącej lub ciepłej wody, ponieważ wysokie temperatury mogą zniszczyć niektóre materiały. Dodatkowo wybierz produkty bez barwników i wybielaczy i przeczytaj etykietę detergentu przed jego użyciem.

  Jak mogę wyczyścić moją sofę w domu na sucho?

  Jeśli tkanina obiciowa wymaga jedynie czyszczenia na sucho, unikaj używania rozpuszczalników lub środków czyszczących na bazie wody, ponieważ mogą one prowadzić do plam, kurczenia się, a nawet deformacji. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie sofy na sucho jest zabranie jej do profesjonalisty. Możesz jednak również wykonać ten proces samodzielnie, używając środka do czyszczenia na sucho.

 • Ustaw sofę w przewiewnym miejscu, aby ułatwić napowietrzenie oparów z rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho
 • Nałóż trochę produktu na szmatkę i przetestuj sofę pod kątem przebarwień
 • Jeśli nie ma reakcji, postępuj zgodnie z instrukcjami rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho
 • Zazwyczaj pokrywasz sofę na całej powierzchni, zostawiasz ją do wyschnięcia i powtarzasz wszystko
 • Usuń środek czyszczący wilgotną szmatką, a następnie wysusz sofę na powietrzu
 • Wniosek

  Utrzymanie tapicerki sofy w czystości to praktyka, której nigdy nie wolno przeoczyć. W tym samouczku omówiliśmy, jak prać pokrowce na sofy w domu. Zaczynasz od odkurzania, a następnie usuwasz plamy.

  Następnie możesz sprawdzić, czy materiał można prać w pralce. Pamiętaj, aby zapoznać się z kodem czyszczenia tapicerki, aby dowiedzieć się, jaki środek czyszczący jest zalecany.