Jak ciężki jest klimatyzator? 2 najlepsze typy!

Jak ciężki jest klimatyzator? Dobrze, że zadałeś to pytanie. Jak już zapewne wiesz, klimatyzatory występują w różnych rozmiarach i kształtach.

Wiedza o ich wadze oznaczałaby również, że powinieneś dowiedzieć się o rzeczach, które wpływają na ich wagę. Jest to jedna z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie jednostki wraz z możliwościami jednostki.

Jak ciężki jest klimatyzator? 2 najlepsze typy!

Z tego powodu po dokonaniu zakupu będzie wiedział, czego się spodziewać. Więc nie martw się, ponieważ udzielimy Ci potrzebnych informacji dotyczących wagi systemów klimatyzacyjnych.

Jak ciężki jest Twój klimatyzator – w zależności od jego typu

Większość ciężaru prądu przemiennego składa się z miedzi, z której składa się wężownica skraplacza i parownika. Co więcej, jego kompresor sprawia, że ​​jest ciężki, ponieważ jest wykonany głównie ze stali.

W tej sekcji poznasz wagi najpopularniejszych typów systemów klimatyzacyjnych. Więc jak ciężki jest klimatyzator?

#1. Okienny system klimatyzacji

Z biegiem lat klimatyzator okienny stał się bardziej zaawansowany technologicznie i wydajny. Jednak jedną z cech, która nie zmieniła się tak bardzo, jest jego waga. Dzieje się tak, ponieważ większość jego ciężkich składników to te niezbędne.

Innymi słowy, jeśli chcesz wydajnej i funkcjonalnej jednostki, nie możesz obejść jej wagi. Pamiętaj też, że waga nie jest podobna we wszystkich systemach klimatyzacji okien.

Oczywiście im większa jednostka, tym cięższa będzie jej waga. Jest mało prawdopodobne, abyś znalazł urządzenie ważące poniżej 40 funtów. Wysokiej klasy jednostki mogą ważyć nawet do 120 funtów.

Pamiętaj, że wybierając jednostkę, powinieneś wziąć pod uwagę wielkość swojego domu. Ale bez względu na jego wagę rama okienna musi wystarczająco podtrzymywać jednostkę. Potrzebowałabyś więc ręki, aby podnieść go na miejsce.

Pamiętaj też, że jedna strona jest zwykle cięższa niż druga, więc gdy zacznie się przechylać, trudno byłoby samemu powstrzymać urządzenie przed upadkiem.

#2. Przenośny system klimatyzacji

Ogólnie rzecz biorąc, przenośne klimatyzatory są cięższe w porównaniu do klimatyzatorów okiennych. Stoją za tym dwa powody. Po pierwsze, wydajność chłodnicza tego typu klimatyzatora jest na ogół wyższa.

Kolejnym powodem tego jest to, że przenośne klimatyzatory mają pewne elementy, których klimatyzatory okienne nie zawierają małych nóżek, kółek, a także rurki przymocowanej do okna.

Standardowe jednostki przenośne w zakresie od 12 000 do 14 000 BTU zwykle ważą od 70 do 80 funtów. Ale jednostki o wyższych BTU mogą przekroczyć 400 funtów.

Ponieważ przenośne klimatyzatory są zaprojektowane na kółkach, można je łatwo przenosić, biorąc pod uwagę ich wagę. Jest specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić przenośność. Co więcej, nie musisz już podnosić go na okno.

Dlaczego klimatyzatory są ciężkie?

Miedź jest przede wszystkim powodem, dla którego to urządzenie jest tak ciężkie. Zarówno klimatyzatory okienne, jak i centralne składają się z trzech kluczowych części: sprężarki, parownika i skraplacza.

Jego parownik jest tym, który pomaga w chłodzeniu powietrza; skraplacz jest odpowiedzialny za przygotowanie czynnika chłodniczego podczas procesu chłodzenia, podczas gdy kompresor ma za zadanie przenieść czynnik chłodniczy pomiędzy te dwa elementy.

Jak wspomniano wcześniej zarówno skraplacz jak i parownik są wykonane z miedzi. Kompresor zawiera również trochę miedzi i ta substancja jest bardzo ciężka. Waży około 558 funtów na każdą stopę sześcienną.

Składnik miedziany stanowi do 60% mniejszych jednostek klimatyzacyjnych. Ale ten konkretny procent spada, gdy jednostka staje się cięższa. Pozostała część ciężaru jednostki to materiał stalowy zapewniający wsparcie konstrukcyjne jednostki. To także ta, która osłania i mieści sprężarkę.

Miedź można również zastąpić aluminium. To waży około 169 funtów na każdą stopę sześcienną, co jest lżejsze niż miedź. Mimo to większość producentów używa miedzi, ponieważ ten materiał jest lepszym przewodnikiem ciepła. Ta właściwość jest niezbędna, ponieważ klimatyzator usuwa ciepło z powietrza. Co więcej, koszt jednostki również wzrośnie, jeśli zastosuje się aluminium, ponieważ będą musieli zainwestować w szkolenie pracowników i nowy sprzęt.

Ponadto potrzeba dużo aluminium, aby upewnić się, że urządzenie jest wystarczająco grube. W przeciwnym razie nie będzie w stanie wytrzymać wysokiego ciśnienia, gdy przepływa przez nie czynnik chłodniczy. Krótko mówiąc, urządzenie nadal nie będzie ważyć lżej.

Poza tym inżynierowie mechanicy nie chcą tworzyć lżejszych jednostek, ponieważ są bardziej skoncentrowani na projektowaniu bardziej ekologicznego systemu klimatyzacyjnego.

To okładka!

Wracając do głównego pytania: jak ciężki jest klimatyzator? Cóż, będzie to zależeć od jego rodzaju i wielkości. Oczywiście waga różniłaby się w zależności od modelu.

Ale średnio waga klimatyzatora zwykle waha się od 60 do 180 funtów. Zwiększa się proporcjonalnie do mocy jednostki lub jej BTU.