Jak określić wiek fotela bujanego? Prosty przewodnik

Umiejętność określenia wieku bujanego fotela to doskonała umiejętność dla potencjalnych nabywców i entuzjastów antyków. Dowiedzenie się, ile lat ma fotel bujany – lub jakikolwiek inny mebel – nie jest łatwym zadaniem. Ustalenie wieku mebla polega między innymi na zbadaniu użytego drewna, porównaniu stylu krzesła z różnymi epokami i poszukiwaniu wszelkich znaków lub pieczęci, które mogłyby wskazywać między innymi na rok produkcji.

Pomimo nieodłącznej trudności określenie wieku bujanego fotela będzie bardzo korzystne, zwłaszcza dla tych, którzy chcą sprzedać ewentualne antyki. Możesz sprzedać swój autentyczny antyczny fotel bujany za cenę od 100 do 3000 USD.

Jak określić wiek fotela bujanego? Prosty przewodnik

Czy chcesz wycenić swój potencjalnie autentyczny fotel bujany, czy po prostu chcesz zobaczyć, ile lat ma twój fotel bujany? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o szacowaniu wieku swojego fotela bujanego!

Znalezienie wieku fotela bujanego

Sprawdzenie dokładnego wieku antycznych mebli będzie wymagało pomocy profesjonalisty. Profesjonaliści i entuzjaści antyków dysponują niezbędnym doświadczeniem i narzędziami, które pomogą im w dokładnym określeniu wieku przedmiotu. Jednak my, zwykli obywatele, możemy dokonywać własnych szacunków na podstawie naszych umiejętności obserwacji, rozumowania dedukcyjnego i odrobiny wiedzy historycznej.

Poszukaj oznaczeń

Producenci foteli bujanych zazwyczaj umieszczają na krześle nazwę firmy, rok produkcji i inne informacje. Sprawdź spód krzesła, oparcie i wrzeciona pod kątem oznak pieczęci firmy.

Praktyka umieszczania znaków firmowych na fotelach bujanych stała się powszechna w XVIII wieku. Jednak brak znaku nie oznacza automatycznie, że Twoje krzesło jest starsze lub autentyczne. Atrament lub rzeźbienie wykonane przez producenta mogły po prostu odpaść z powodu wieku, zużycia.

Sprawdź drewno

Producenci mebli mieli różne preferencje, jeśli chodzi o drewno do swoich produktów. Preferencje te często wynikają z trendów tamtych czasów lub dostępności drewna.

Chociaż określenie rodzaju drewna użytego w twoim krześle jest trudne, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do praktyki, możesz najbardziej na tym zyskać. Identyfikacja użytego drewna daje najistotniejszy wgląd w datę powstania mebla.

Drewno dębu i orzecha świadczy o tym, że fotel bujany, o którym mowa, powstał w XVIII wieku. Z drugiej strony mahoń może pokazać, że Twój fotel bujany pochodzi z końca XVIII wieku do początku XIX wieku. Palisander, drewno wiśniowe lub drewno klonowe mogą wskazywać, że Twoje meble powstały od końca XIX wieku.

Oprócz sprawdzenia użytego drewna, możesz również sprawdzić, czy Twoje krzesło jest wykonane ręcznie lub maszynowo. Ręcznie wykonane fotele bujane mają drobne niedoskonałości, takie jak nierówne powierzchnie i postrzępione ślady. Istnienie wad wskazuje na to, że krzesło powstało przed latami 60. XIX wieku, kiedy producenci i firmy przeważnie używali maszyn i pił tarczowych.

Spójrz na styl

Stylistyka bujanego fotela może również wskazywać na epokę powstania fotela. Odkąd Benjamin Franklin po raz pierwszy wyprodukował fotel bujany w Ameryce, amerykański styl Hitchcocka oznacza, że ​​Twoje meble zostały wyprodukowane w XVIII-XIX wieku.

Fotele bujane w stylu Hitchcock są lekkie i mają prosty korpus w porównaniu do innych stylów. Powszechnie malowano też amerykańskie fotele bujane.

Anglicy stworzyli styl Windsor, który po raz pierwszy powstał w 1720 roku, ale stał się powszechny w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Fotel bujany Windsor został oparty na amerykańskim Hitchcocku, ale ma bardziej elegancki wygląd, jest bardziej zaokrąglony i lekki do średniej wagi. Angielscy producenci często sprzedawali swoje fotele bujane Windsor bez wykończeń.

Michael Thonet wykonał niemiecki projekt Bentwood w latach 60. XIX wieku. To ciężkie fotele bujane, z nakładkami na podłokietniki i bokami wykonanymi z jednego kawałka.

Określ wykończenie

Różne kultury i czasy miały różne trendy w wykańczaniu mebla. Tego typu wykończenia w połączeniu z designem mogłyby jeszcze bardziej rzucić światło na rok i miejsce powstania krzesła. Amerykanie pomalowali swoje fotele bujane przed sprzedażą, podczas gdy Anglicy tylko je wygładzili, a następnie pozostawili niedokończone.

Jeśli Twój fotel bujany ma lakier lub lakier, oznacza to, że fotel powstał w połowie XIX wieku, kiedy użycie obu stało się popularne. Jednak sprzedawcy również wykańczali swoje fotele bujane szelakiem, olejem lub woskiem. Oczywiście użycie tych produktów nie oznacza automatycznie, że Twoje krzesło jest autentycznym zabytkiem.

Wniosek

Jest wiele rzeczy, które mogą wskazywać na rok powstania twojego fotela bujanego. Od materiałów po projekt, a nawet zastosowane wykończenie. Bez solidnych znaków czy znaczących stempli wykonanych przez twórcę, określenie bez fachowej pomocy dokładnego roku powstania krzesła jest prawie niemożliwe.

Niemniej jednak przy wiedzy i odrobinie kreatywnego myślenia możemy zbliżyć się do tego, jak określić wiek bujanego fotela. Stworzenie antyków może nawet rozwikłać historię czegoś tak ponadczasowego, a jednocześnie prostego, jak proste krzesło.