Jak czyścić białą sofę? Najbardziej skuteczna metoda

Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić białą sofę w domu, wypróbuj te pięć kroków. Nauczymy Cię wszystkiego, od przygotowania do usuwania plam. Powinieneś być w stanie przywrócić białą kanapę do końca tego artykułu.

Zalecamy również zapoznanie się z tym przewodnikiem, jak czyścić białe skórzane meble, ponieważ niektóre techniki będą się różnić, jeśli twoja kanapa jest skórzana.

Jak czyścić białą sofę? Najbardziej skuteczna metoda

Jak czyścić białą kanapę?

Krok 1. Odkurz kanapę

Zainstaluj nasadkę do tapicerki na odkurzaczu i odkurz białą sofę. Wyeliminuje to gromadzenie się kurzu, który może poplamić białą tapicerkę, jeśli zostanie zamoczona. Upewnij się, że sięgasz do narożników wokół sofy, gdzie gromadzą się najwięcej zanieczyszczeń.

Możesz również szybko przetrzeć sofę, aby usunąć luźny brud z powierzchni. Po odkurzeniu kanapy możesz zauważyć plamy i inne brudne miejsca, które były ukryte pod warstwami kurzu. Traktuj je odpowiednio, aby nie wbijały się głębiej w tapicerkę.

Krok 2. Przeczytaj metkę dotyczącą pielęgnacji sofy

Białe sofy są wykonane z różnych materiałów. Dlatego musisz znaleźć metkę pielęgnacyjną swoich mebli i postępować zgodnie z jej kodem czyszczenia. Kody czyszczenia wskażą, czy można czyścić kanapę wodą, rozpuszczalnikiem, środkami do czyszczenia na sucho, czy tylko odkurzaniem.

Niektóre materiały są również lepiej czyszczone profesjonalnie, ponieważ artykuły gospodarstwa domowego mogą uszkodzić tapicerkę. Niezależnie od tego, najlepiej przetestować każdy nowy środek czyszczący w niepozornym miejscu kanapy przed użyciem go w meblach. Poczekaj minutę lub dwie na jakąkolwiek reakcję lub przetrzyj sofę białą szmatką, aby sprawdzić, czy po nałożeniu środków czyszczących nie występuje przebarwienie.

Krok 3. Punktowe usuwanie plam

Różne plamy wymagają różnych produktów i procedur usuwania. Wspólną płaszczyzną procesu ich eliminacji jest nigdy energiczne szorowanie lub wycieranie dotkniętych obszarów, ponieważ możesz rozprzestrzenić się i przenieść bałagan na inne części białej sofy. Co więcej, jak najszybciej zajmij się plamami, mocząc nadmiar płynu papierowymi ręcznikami, aby zapobiec ich osadzaniu się głębiej w białej kanapie.

Jeśli używasz osobnego pokrowca na sofę, możesz go również zdjąć i wyczyścić oddzielnie od poduszek. Pamiętaj, że nie możesz przesycić poduszek sofy, ponieważ suszenie będzie trudne. Niektóre wypełniacze sof, takie jak puch i pierze, również nie powinny moczyć się tak bardzo, jak to możliwe.

Krok 4. Wyczyść białą kanapę wodą z mydłem

Wymieszaj łagodne mydło i wodę destylowaną, a następnie użyj mydlin do wytarcia kanapy. Zwróć uwagę na użycie wody destylowanej, ponieważ usuwanie zacieków z sofy może być denerwujące z powodu minerałów w wodzie z kranu. Po wytarciu usuń pozostałości mydła na białej sofie kolejną wilgotną ściereczką z wody destylowanej.

Krok 5. Wysuszyć sofę na powietrzu

Suszenie sofy, niezależnie od jej koloru, jest niezbędne, aby uniknąć pleśni i innych potencjalnych plam. Możesz przyspieszyć ten proces, posypując sodą oczyszczoną całą kanapę, aby wchłonąć pozostałą wilgoć. Następnie odkurz go i otwórz okna w pokoju, aby wpuścić powietrze.

Możesz nawet umieścić wentylator w pokoju, jeśli pogoda nie sprzyja suszeniu. Należy jednak pamiętać o używaniu suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces suszenia sofy, ponieważ niektóre materiały mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem ciepła.

Jak usunąć plamy z białej kanapy?

Najlepszym sposobem na usunięcie plam z białej sofy jest użycie środka czyszczącego idealnego do rodzaju materiału. Możesz również skontaktować się z odpowiednim specjalistą od czyszczenia, jeśli nie masz pewności, jakiej metody i produktu użyć. Ogólnie rzecz biorąc, ciepła woda i płyn do naczyń powinny w wystarczającym stopniu zniwelować typowe przebarwienia, ale na białej sofie można też spróbować sody oczyszczonej lub octu.

Ocet

 • Rozcieńczyć biały ocet wodą w równych częściach
 • Przetestuj mieszankę na białej tapicerce, aby upewnić się, że nie ma reakcji
 • Zetrzeć plamę ściereczką zwilżoną roztworem octu
 • Ocet wciągnie plamę na powierzchnię i na ściereczkę do czyszczenia 
 • Spłucz roztwór octu inną wilgotną ściereczką
 • Pozwól sofie wyschnąć
 • Soda oczyszczona

 • Zrób pastę z sodą oczyszczoną i wodą
 • Przetestuj pastę na małym miejscu sofy i usuń
 • Jeśli nie ma reakcji, użyj pasty z sody oczyszczonej na dotkniętych obszarach białej sofy
 • Pozostaw pastę na 5 minut przed wytarciem jej wilgotną szmatką
 • Wyczyść kanapę jak zwykle
 • Czy trudno utrzymać białe kanapy w czystości?

  Białe sofy są trudne do utrzymania w czystości, ponieważ wszelkie zabrudzenia, zabrudzenia i plamy są natychmiast widoczne. Musisz także wziąć pod uwagę swój styl życia, częstotliwość odwiedzin, dzieci lub zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że biały nie powinien znaleźć się wśród kolorowych sof, które musisz kupić.

  Zawsze możesz zrobić narzutę na sofę, co tydzień odkurzać kanapę i co miesiąc dokładnie ją sprzątać.

  Wniosek

  Więc w końcu myślisz o zdobyciu białych mebli swoich marzeń. Mamy nadzieję, że ten przewodnik dotyczący czyszczenia białej sofy motywuje Cię, ponieważ jest to stosunkowo łatwe. Wystarczy tylko odkurzyć, sprawdzić kod czyszczenia, przysmaki i odpowiednio wyczyścić kanapę.

  Stosowanie odpowiednich produktów i procedur powinno również przywrócić świetność białej sofie. Mamy nadzieję, że wiele się od nas nauczyłeś, więc nie wahaj się zapytać, czy masz więcej pytań!