Co to jest krzesło wypoczynkowe? Pomocne wprowadzenie

Prawdopodobnie widziałeś to już bilion razy w filmach i programach telewizyjnych. Wyszukujesz w internecie, jak to się nazywa, i pytasz „co to jest fotel?”

Jak sama nazwa wskazuje, leżak jest meblem służącym do wypoczynku, ma odchylony kąt i nie ma podłokietnika (przynajmniej na początku). Te eleganckie, wygodne i dobrze tapicerowane meble zawsze wydają się wspaniałym dodatkiem do Twojego domu.

Co to jest krzesło wypoczynkowe? Pomocne wprowadzenie

Oprócz estetyki prawdopodobnie jesteś ciekawy, co jeszcze może zaoferować to dzieło sztuki. Usiądźmy więc wygodnie, podeprzyjmy stopy i dowiedzmy się więcej o leżakach.

Historia fotela wypoczynkowego

Leżaki, nazwane najpierw szezlongiem, zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać stopy w pozycji leżącej w zrelaksowanej pozycji pomiędzy siedzeniem a leżeniem. W przeciwieństwie do nowoczesnych rozkładanych sof, leżaki nie są przeznaczone do spania.

Uważa się, że były używane już w 3000 pne, leżaki zostały znalezione na wykopaliskach w Egipcie. Znalezione artefakty ujawniły również różnice między leżakami biednych i bogatych Egipcjan. Mebel ten wykonany jest z drewna i dla zamożniejszych pokryty jest kością słoniową lub hebanem, natomiast dla mniej zamożnych fotele wykonane są z wikliny i patyczków palmowych.

Chyba żadna inna cywilizacja nie ilustruje lepiej, jak działają leżaki, niż starożytni Grecy. Znani wtedy jako klinai lub kline, mieszkańcy wczesnej Grecji wkładali poduszkę do zagłówka i okrywali swoje rozkładane krzesła tkaniną. Następnie odpoczywali i spotykali się, a nawet jedli na tych długich krzesłach.

Podobnie jak Grecy, Rzymianie używali leżaków podczas jedzenia i spotkań towarzyskich. Kochali swoje leżaki tak bardzo, że mają nawet nazwę dla jedzenia podczas leżenia – „accubatio”. Ta miłość nie przełożyła się jednak na ich umiejętności tapicerskie, ponieważ po prostu układali poduszki w drewniane ramy, tworząc „lectus” – rzymskie określenie szezlonga.

Około VI wieku francuscy rzemieślnicy zaprojektowali szezlong, który wszyscy znamy. Kobiece skojarzenia z tymi meblami pojawiły się w XIX wieku, podczas gdy był to symbol statusu społecznego, który emanował we Francji w okresie rokoko. Były wykonane z najrzadszych materiałów i miały ozdobne wzory.

Węgierski Marcel Breuer zainspirował współczesne leżaki. W 1928 zaprojektował leżaki ze stali chromowanej, wyściełane i obite skórą. Nazywano go Krzesłem Breuera Wassily’ego.

Rodzaje foteli wypoczynkowych

Méridienne

Méridienne z asymetryczną głową i oparciem jest najpopularniejszym rodzajem leżaka. Jego konstrukcja umożliwia odchylanie się na boki pod kątem bez obawy o upadek do tyłu, dzięki wyściełanemu oparciu. Oprócz wyściółki jest tapicerowana, aby zapewnić najwyższy komfort.

Recamier

W przeciwieństwie do pierwszego, fotele Récamier są symetryczne, z każdym końcem służącym jako podnóżek lub zagłówek. Nie ma oparcia, ale każdy koniec może wykonać zadanie.

Możesz się zastanawiać, dlaczego w poprzednim akapicie jego nazwa była pisana wielkimi literami. Ten rodzaj fotela został nazwany na cześć osoby, Madame Récamier, która spopularyzowała go w 1800 roku.

Księżna Brisée

Dosłownie oznaczająca „złamaną księżną”, księżna Brisée jest tak nazwana, ponieważ składa się z dwóch do trzech oddzielnych części: podstawowego krzesła i jednego lub dwóch podnóżków. Każda część może być używana pojedynczo lub w połączeniu w szezlong.

Inne projekty foteli wypoczynkowych

Ściśle mówiąc, te trzy rodzaje leżaków przypominają te, które można znaleźć w filmach o starożytnych cywilizacjach. Z biegiem czasu pojawiły się nowe rodzaje leżaków i ich odgałęzienia do różnych celów. Wszystko to zostanie omówione w kolejnych akapitach.

Fotele i fotele

Proste, wyściełane krzesło z podłokietnikami, fotele zostały przechylone pod względem popularności przez rozkładane fotele. Ogólnie rzecz biorąc, rozkładane fotele są wygodniejsze i bardzo wszechstronne.

Krzesła klubowe

Krzesła klubowe zainspirowały Eames Lounge Chair, nowoczesny fotel z odchylanymi kątami, które użytkownik może kontrolować. Jest również wyposażony w podnóżek i jest tapicerowany skórą. Krzesła klubowe mają niskie oparcie i głębokie siedziska i były niezwykle popularne w XVIII wieku wśród angielskich klubów dżentelmenów.

Krzesła ze skrzydłami

W przeciwieństwie do krzeseł klubowych, fotele skrzydłowe mają wysokie oparcia i mają „skrzydła”, które zatrzymują powietrze z pleców siedzącego. Krzesła te zyskały popularność sto lat później po krzesłach klubowych, dzięki bardzo wygodnym, wyściełanym wyściółkom.

Krzesło Eames

Około dwóch i pół dekady po wprowadzeniu krzesła Breuer’s Wassily w Europie, Charles i Ray Eames zaprojektowali krzesło Eames Lounge Chair dla firmy Herman Miller Furniture Company. To zapoczątkowało popularność leżaków w USA, a pierwsze egzemplarze zostały wykonane ze sklejki z aluminiową podstawą.

Leżaki przy basenie

Podczas gdy wszystkie wyżej wymienione rodzaje leżaków są zwykle przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, leżaki przy basenie są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Niektórzy używają go również podczas biwakowania lub pikników. 

Wniosek

Zapamiętaj nasze pytanie we wstępie — „co to jest leżak?” Mam nadzieję, że ten artykuł był w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące tego mebla. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się drogi i luksusowy, fotel jest jedną z tych inwestycji, o których można powiedzieć, że warto.