Co to jest krzesło transportowe: pomocny przewodnik zakupowy

Jeśli zastanawiasz się, co to jest krzesło transportowe, wszystkie potrzebne odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Krzesła transportowe służą głównie do przenoszenia osób z jednego miejsca na drugie. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego sprzętu i często mylą go ze zwykłym wózkiem inwalidzkim. Jednak transport krzeseł to coś więcej niż to, co na pierwszy rzut oka.

Co to jest krzesło transportowe: pomocny przewodnik zakupowy

Co to jest krzesło transportowe?

Krzesła transportowe są specjalnie zaprojektowane, aby przemieszczać ludzi, którzy nie mogą już zrobić tego poprawnie sami. Do pchania krzesła i podparcia osoby, która z niego korzysta, potrzebna jest druga osoba. Ludzie wybierają krzesła transportowe z wielu powodów, a jednym z nich jest lżejsza obudowa, która ułatwia poruszanie się i zabieranie we wszystkie miejsca.

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli uważasz, że zwykły wózek inwalidzki jest zbyt duży i ciężki do użytku. Należy pamiętać, że osoba, która z niego korzysta, nie może obsługiwać wózka transportowego. Trzeba go wcisnąć, bo nie ma felg do sterowania kołami.

Krzesło transportowe ma nośność 250 funtów i często jest wykonane ze stali lub aluminium. Cztery koła mają ten sam rozmiar 8 cali. Dwa przednie obracają się, aby ułatwić manewrowanie, a tylne koła mają hamulce, jeśli wózek transportowy wjedzie na stromą platformę.

Różnica krzeseł transportowych i wózków inwalidzkich

Chociaż te dwa są prawie podobne pod względem wyglądu i struktury, mają swoje specyfikacje i zastosowania. Wózki inwalidzkie przeznaczone są głównie dla osób, które potrafią samodzielnie poruszać się za pomocą kół wyposażonych po obu stronach.

Z drugiej strony krzesła transportowe wymagają towarzysza do kontrolowania ruchu kół. Często widuje się je na lotniskach i w szpitalach, aby pomieścić ludzi, którzy nie mogą już samodzielnie chodzić.

Jeśli chcesz poznać resztę różnic między krzesłami transportowymi a wózkami inwalidzkimi, możesz zapoznać się z tą listą:

1. Krzesła transportowe są kompaktowe; wózki inwalidzkie nie są

Jeśli chodzi o podróżowanie, krzesła transportowe są lepszym rozwiązaniem, ponieważ są bardziej kompaktowe. Przechowywanie nie będzie stanowić większego problemu, ponieważ jest składany i łatwy w montażu i demontażu na drodze.

Wózki inwalidzkie bywają nieporęczne, więc trudniej je wnieść w miejsca. Ponadto dla osób, które nie są jeszcze przyzwyczajone do jego wagi, poruszanie się po poręczach może być męczące.

2. Krzesła transportowe potrzebują wsparcia; wózki inwalidzkie są samojezdne

Krzesłami transportowymi nie można manewrować bez pomocy, ponieważ osoba na nich siedząca nie ma możliwości kontrolowania ruchu. Wózki inwalidzkie mają tę zaletę, że są samoobsługowe. Osoba korzystająca z wózka ma pełną kontrolę nad tym, dokąd chce się udać.

3. Krzesła transportowe są zbudowane tak, aby były lekkie; wózki inwalidzkie są przystosowane do dużych obciążeń

Krzesła transportowe mają lżejszą konstrukcję nadwozia, dzięki czemu łatwiej będzie je przechowywać i zabierać w dowolne miejsce. W przeciwieństwie do tego wózki inwalidzkie są wytrzymałe i zbudowane do codziennego użytku, a nie do podróżowania. Dlatego obie mają swoje zalety w zależności od tego, co powoduje, że zamierzasz je wykorzystać.

4. Krzesła transportowe mają wąskie ramy; wózki inwalidzkie mogą być wyposażone w akcesoria

Krzesła transportowe są specjalnie skonstruowane, aby mogły przechodzić przez wąskie przejścia, takie jak drzwi i przejścia. W rezultacie nie mają przegródek i dodatków, w przeciwieństwie do wózków inwalidzkich, na których można przymocować tace, uchwyty, przystawki tlenowe, poduszki, torby i inne.

Czy ubezpieczenie obejmuje krzesła transportowe?

Prawie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczają krzesła transportowe pod trwały sprzęt medyczny. Jedynym wymogiem jest recepta od lekarza, która wymaga użycia fotela transportowego. Jeśli nadal nie masz pewności, czy Twoje ubezpieczenie to obejmuje, zawsze możesz poprosić kogoś z firmy ubezpieczeniowej lub badania, aby to potwierdzić.

Czego szukać w fotelu transportowym?

Jeśli planujesz zainwestować w dobre krzesło transportowe, to są rzeczy, które powinieneś najpierw rozważyć przed zakupem:

Waga

Większość krzeseł transportowych jest lekka, dzięki czemu łatwiej będzie je złożyć i przechowywać, gdy nie są używane. Lepiej wybrać najlżejszy dostępny na rynku. Niektóre są również wyposażone w torbę, która ułatwia przenoszenie podczas podróży.

Składany

Powinieneś również wybrać taki, który jest łatwiejszy do złożenia i złożenia. Flimsy ramy są trudniejsze do ustawienia i są bardziej podatne na pękanie.

Cena

Należy pamiętać, że jakość nie zawsze wiąże się z wysoką ceną. Możesz znaleźć doskonałe krzesło transportowe w przystępnej cenie.

Rozmiar siedziska

Pomimo mniejszej konstrukcji ramy, można uzyskać krzesło transportowe o przyzwoitym i wygodnym rozmiarze siedziska, szczególnie dla osób starszych. Możesz również dołączyć poduszkę do siedzenia, aby uzyskać przyjemniejsze uczucie.

Hamulce

Przed zakupem krzesła transportowego należy najpierw sprawdzić jego przerwy. Jest to kluczowy element, aby uniknąć szybkiego zjazdu krzesła na stromych ścieżkach.

Promień skrętu

Upewnij się, że sprawdziłeś promień skrętu kół skrętnych. Koła, które są trudne w nawigacji, będą na dłuższą metę niewygodne, więc przed zabraniem jednego do domu upewnij się, że są w doskonałym stanie.

Wniosek

Krzesła transportowe to naprawdę niesamowite wynalazki. Pomogły już wielu osobom niepełnosprawnym prowadzić wygodniejsze życie, jak wszyscy inni.

Teraz, gdy wiesz, czym jest krzesło transportowe, nie ma powodu, aby wątpić, czy je kupić, czy nie. Pokazują, że wciąż jest coś, czym można się ekscytować, nawet jeśli życie daje nam ograniczenia.