Anatomia stawu obrotowego

Połączenie obrotowe jest tym, co łączy dwie części miecza, gdy są one połączone. Bez tego połączenia nie byłbyś w stanie wymachiwać mieczem bez uderzenia się w twarz.

Przeguby obrotowe występują w wielu kształtach i rozmiarach, ale najczęściej mają zewnętrzny pierścień, który z jednej strony jest przymocowany do wewnętrznego pierścienia, a z drugiej strony ma małą kulkę lub miseczkę, która pasuje do zewnętrznego pierścienia z inną mniejszą kulką lub otwór. Jeśli chcesz wiedzieć, z czego składają się te przeguby obrotowe, przeczytaj ten wpis na blogu!

Anatomia stawu obrotowego

Co to jest złącze obrotowe?

Połączenie obrotowe łączy dwie części miecza, gdy są one połączone. Bez tego połączenia nie byłbyś w stanie wymachiwać mieczem bez uderzenia się w twarz.

Przeguby obrotowe występują w wielu kształtach i rozmiarach, ale najczęściej mają zewnętrzny pierścień, który z jednej strony jest przymocowany do wewnętrznego pierścienia, a z drugiej strony ma małą kulkę lub miseczkę, która pasuje do zewnętrznego pierścienia z inną mniejszą kulką lub otwór.

Jeśli chcesz wiedzieć, z czego składają się te przeguby obrotowe, przeczytaj ten wpis na blogu!

Połączenie obrotowe składające się z dwóch pierścieni

Pierścienie tworzą przeguby obrotowe. Zewnętrzny pierścień jest przymocowany do jednej połówki i może mieć na sobie kulkę lub być owinięty sznurkiem, podczas gdy wewnętrzny pierścień jest przymocowany do drugiego końca i ma otwór do dopasowania. Kiedy obracasz te dwa elementy w tę iz powrotem, poruszają się wokół kuli lub kubka przymocowanego do jednego z nich.

Dlaczego należy unikać używania przegubu obrotowego?

Przegub obrotowy pozwala ramieniu obracać się po pełnym okręgu. Twoje ramię i łokieć mają te stawy, dzięki czemu mogą poruszać się w górę iw dół, a także umożliwiać ruch z boku na bok.

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć, jak wygląda ten ruch, jest balansowanie na jednej nodze z drugą wyciągniętą do tyłu i obracanie ciała i ramienia w kółko.

Przegub obrotowy wygląda tak, jak przed chwilą, z wyjątkiem zewnętrznego pierścienia, do którego można przymocować ramię, które obraca się na łożyskach kulkowych lub sznurku. Są popularne, ponieważ umożliwiają płynniejszy ruch po powierzchniach bez ich łamania, ale jeśli się nie uda, ramię wyskoczy z miejsca.

W większości przypadków najlepiej jest unikać przegubów obrotowych, ponieważ są one nazywane „stawami żywymi”, co oznacza, że ​​są w nich w pewnym stopniu swobodne ruchy, co może powodować zużycie łożysk lub sznurka, które w końcu się zepsują.

Oznacza to, że będziesz musiał częściej wymieniać przegub ramienia niż w przypadku użycia stałego punktu.

Podsumowując, przeguby obrotowe są uniwersalne i bezpieczne w większości sytuacji, ale są świadome, że mogą się z czasem zużywać i od czasu do czasu wymagać wymiany.

Jak dokręcić przegub obrotowy?

Połączenie obrotowe można dokręcić, przykładając tak zwany „moment obrotowy” do przegubów kulowych i gniazdowych. Jednym ze sposobów, w jaki można to zrobić, jest użycie klucza, ale będzie to zależeć od tego, jakie klucze są dostępne w twoim środowisku.

W niektórych przypadkach, na przykład na statkach, klucz może być niedostępny, a dokręcenie połączenia może być trudniejsze.

Jak działa przegub obrotowy?

Przegub obrotowy to coś, co można nazwać „żywym zawiasem”, ponieważ może obracać się w dowolnym kierunku. Ponadto przeguby kulowe i gniazdowe umożliwiają ten obrót, ponieważ jeden koniec kuli zostanie zamocowany na miejscu, podczas gdy drugi będzie się swobodnie obracał w przestrzeni.

Jak działa moment obrotowy?

Moment obrotowy jest tym, co powoduje obrót w połączeniu obrotowym. Kiedy przyłożysz moment obrotowy do jednego końca połączonych ze sobą przegubów kulowych i gniazdowych, spowoduje to, co nazywamy „naprężeniem ścinającym” po drugiej stronie, gdzie kula nie jest zamocowana lub wyprostowana.

Ta siła ścinająca wepchnie następnie coś, co wygląda jak połączenie kulowe, w tak zwaną „płaszczyznę ścinania”, która spowoduje obrót kuli.

Co robi Torque?

Moment obrotowy pozwala na obrót, ponieważ wytwarza to, co nazywamy „naprężeniem ścinającym” po jednej stronie czegoś, co wygląda jak przegub kulowy, nie przykładając momentu ani siły do ​​tego, co jest zamocowane po drugiej stronie.

Moment obrotowy spowoduje, że coś, co wygląda jak przeguby kulowe, które nie są ustawione pod kątem prostym ani kwadratowym, będą się obracać na jednym końcu, podczas gdy drugi koniec pozostanie na swoim miejscu.

Co robi siła ścinająca?

Siły ścinające można również znaleźć w tym, co nazywamy „skręcaniem”, gdzie coś, co wygląda jak połączenie kulowe, jest skręcone, a nie jest zamocowane z jednej strony.

Siły ścinające są przyczyną tego, co nazywamy „naprężeniem ścinającym”, które wpycha połączenie w tak zwaną płaszczyznę ścinania, która powoduje obrót w czymś, co wydaje się być połączeniem kulistym.

Siły ścinające powodują, że coś, co wygląda jak przegub kulisty, obraca się na jednym końcu, podczas gdy drugi koniec pozostaje na swoim miejscu.