3 proste sposoby na dokręcenie luźnego fotela

Luźny fotel może być uciążliwy, ale nie jest trudny do naprawienia. Pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, to określić rodzaj fotela, który posiadasz.

Luźny fotel lub fotel typu rocker będzie wymagał innych napraw niż, powiedzmy, model odchylany do tyłu bez ramienia. Gdy już wiesz, jaki masz rodzaj fotela, wykonaj następujące proste czynności:

3 proste sposoby na dokręcenie luźnego fotela

Kroki dokręcania luźnego fotela

Krok 1. Przed przystąpieniem do pracy na krześle wyłącz zasilanie w skrzynce bezpiecznikowej i sprawdź napięcie za pomocą woltomierza.

Krok 2. Usuń wszelkie śruby mocujące tapicerkę i usuń tkaninę z ramy za pomocą szczypiec lub przecinaków do drutu.

Krok 3. Sprawdź wszystkie metalowe elementy, szukając wygiętych kawałków lub gwoździ, które mogą być nie na miejscu.

Krok 4. Jeśli znajdziesz coś, co wygląda nie na miejscu, usuń to i wygnij metal z powrotem na miejsce. Jeśli po tym procesie Twój fotel nadal nie jest ciasny, być może będziesz musiał zadzwonić do specjalisty w celu uzyskania pomocy.

Co powoduje luzowanie fotela?

Teraz, gdy wiesz, jak dokręcić luźny fotel, nadszedł czas, aby porozmawiać o tym, dlaczego krzesło mogło się poluzować. Istnieje wiele powodów, dla których krzesła mogą z czasem się poluzować, między innymi:

Tapicerka nie była wystarczająco mocno przykręcona do ramy podczas montażu i stopniowo odchodziła od używania lub przesuwania mebli wokół niej.

Niektóre kawałki metalu na krześle zostały wygięte po latach użytkowania, co może powodować ślizganie się części podczas użytkowania.

Wada producenta, ponieważ w procesie produkcji użyto tanich materiałów (to rzadkość). Problem zostanie wymieniony w informacjach gwarancyjnych, jeśli dotyczy, więc sprawdź tam, aby uzyskać więcej informacji, zanim zadzwonisz do kogoś innego!

Mebel nie został prawidłowo zainstalowany, a łączące go śruby są poluzowane.

Jak dbać o fotele rozkładane

Regularnie dokręcaj śruby na krześle, jeśli się poluzowały.

Sprawdź sprężyny lub tapicerkę pod kątem zużycia (i napraw je niezwłocznie).

Trzymaj meble z dala od źródeł wody, takich jak odpływy zlewowe i toalety.

Jeśli w domu lub w miejscu, w którym zwierzęta często wędrują jak w piwnicy, są dzieci, rozważ użycie materiału ognioodpornego, który zwykle można znaleźć tylko w luksusowych rozkładanych fotelach. Pomoże to w przypadku zagrożeń pożarowych, które mogą powstać, gdy dzieci siedzą zbyt blisko lamp lub zwierzęta przewracają świece podczas snu w pobliżu krzeseł.

Powody, dla których Twoje krzesło się luzuje

Luźny fotel może być spowodowany wieloma czynnikami, m.in. nieprawidłowym dokręceniem podczas montażu, nieregularnym dokręcaniem śrub, osłabieniem sprężyn i tapicerki przed zużyciem lub uszkodzeniem.

Jednym ze sposobów ustalenia, czy potrzebujesz nowego fotela, jest to, czy w twoim domu są dzieci lub w miejscu, w którym zwierzęta często wędrują jak niedokończona piwnica.

Dzieci mogą siedzieć zbyt blisko lamp, co może spowodować pożar, podczas gdy zwierzęta przewracają świece podczas snu w pobliżu krzeseł.

Jeśli tak się stanie, nadszedł czas, aby wymienić stare krzesło na takie, które będzie bezpieczne dla wszystkich domowników (zwykle spotykane tylko w modelach z wyższej półki).

Jak zapobiegać zużyciu na rozkładanym fotelu

Najlepszymi sposobami zapobiegania zużyciu foteli rozkładanych są:

utrzymywanie miejsca w czystości, takie jak zabawki lub buty, które mogą spowodować uszkodzenie;

  • Nie jeść jedzenia siedząc na krześle
  • Korzystanie z podstawek pod napoje (np. napoje gazowane), aby zapobiec powstawaniu plam  
  • Nie siedzieć na podłokietnikach krzesła, aby z czasem nie słabło.

Rozkładane fotele należy również okresowo sprawdzać pod kątem oznak zużycia, takich jak postrzępiony materiał i złamane części; te naprawy powinny być wykonane szybko, aby nie uległy pogorszeniu. Sprężyny z wiekiem stają się słabsze i z czasem mogą pęknąć, co spowoduje niewygodne krzesło.

Fotele rozkładane powinny być okresowo dokręcane, aby uniknąć trwałego uszkodzenia i upewnić się, że są bezpieczne dla wszystkich domowników.

Jak dokładnie wyczyścić fotel?

Dokładne czyszczenie foteli rozkładanych nie jest trudnym procesem, ale wymaga trochę czasu i wysiłku.

Czego będziesz potrzebować

  • Odkurzacz z przystawką szczelinową lub przystawką do tapicerki do głębokiego czyszczenia tkanin; używaj odkurzacza ręcznego do odkurzania innych powierzchni, takich jak podłogi z twardego drewna
  • Wiaderko wypełnione ciepłą wodą i kilkoma kroplami mydła do naczyń
  • Małe wiadro lub miska z czystą, letnią wodą do płukania nasadki odkurzacza po każdym użyciu; pomoże utrzymać meble w czystości. Możesz również kupić jednorazowe odkurzacze do czyszczenia na mokro/na sucho, zaprojektowane specjalnie do czyszczenia tapicerki
  • Ściereczki z mikrofibry w różnych rozmiarach, ponieważ są bardziej chłonne niż ręczniki papierowe lub gąbki
  • Wysuszyć ręcznik (do suchych powierzchni)
  • Przedłużacz, jeśli planujesz używać odkurzacza elektrycznego, ponieważ są one cięższe niż modele ręczne

Czyszczenie

Najpierw odkurz, a następnie użyj zwilżonej ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć wszystkie obszary fotela rozkładanego, w tym drewno, metal i tkaninę.

Zanim wezwiesz pomoc: jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie naprawić fotela lub nosi ślady zaniedbania (np. łuszczenie się forniru), skonsultuj się z warsztatem meblowym lub zadzwoń do sprzątacza tapicerki.

Jeśli nadal masz problemy z samodzielnym naprawianiem: Jeśli rama ogólnie wydaje się luźna, sprawdź najpierw, czy wszystkie śruby nie zostały odkręcone; może to być spowodowane wiekiem, a także kotami wskakującymi na krzesła, gdy wciąż mają ładną poduszkę, ale z czasem ją gubią.