Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję nowego materaca: 3 najważniejsze znaki

Jeśli chcesz wiedzieć, skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję nowego materaca, pamiętasz trzy znaki. Porozmawiamy o tym, jak wygląda i czuje łóżko, gdy jest zużyte, na jakie uszkodzenia należy zwracać uwagę oraz oznaki, że nie śpisz dobrze. Porozmawiamy również o oczekiwanej żywotności łóżka, aby pomóc Ci wiedzieć, czego się spodziewać.

A skoro już o tym mowa, czy wiesz, jak długo wytrzymuje materac piankowy? Jest to jedno z najczęstszych łóżek, więc warto szybko przeczytać ten artykuł.

Skąd mam wiedzieć

Jak możesz stwierdzić, kiedy potrzebujesz nowego materaca?

Znak 1. Utrata struktury materaca

Istnieją wskazówki wizualne i dotykowe, które podpowiedzą, czy konieczna jest wymiana materaca. Ponadto możesz spojrzeć i wyczuć na łóżku nowe zmiany, których początkowo nie ma. Na przykład materace mają płaską powierzchnię.

Jeśli ma grudki, wgniecenia, zagłębienia lub ugięcia, struktura i materiały materaca są uszkodzone lub zniszczone. Możesz dowiedzieć się, jak naprawić zwisający materac, ale to rozwiązanie nie jest długotrwałe. Łóżko straciło już swoją podtrzymującą i wygodną konstrukcję, więc spanie na nim byłoby niezdrowe.

Znak 2. Uszkodzony materac

Oprócz wyczuwania i szukania utraty struktury materaca, będziesz musiał wymienić go, jeśli jest zużyty i uszkodzony. Materac może ulec uszkodzeniu nie tylko z powodu wieku, ale użytkownicy mogą również doprowadzić do zniszczenia jego materiałów. Na przykład możesz zauważyć, że jeden obszar jest wyżej, a drugi niżej lub jedna strona jest jędrniejsza, a druga bardziej miękka.

Chcesz również sprawdzić, czy nie słychać odgłosów, gdy siadasz lub kładziesz się na łóżku, ponieważ każde skrzypienie lub trzaskanie może oznaczać wewnętrzne uszkodzenia, zwłaszcza jeśli używasz materaca sprężynowego. A jeśli wiesz, jak długo wytrzyma materac, musisz zaznaczyć swój kalendarz, aby poznać przewidywaną żywotność danego rodzaju łóżka. Na przykład, jeśli oczekuje się, że Twój materac wytrzyma tylko osiem lat, a krawędzie są postrzępione, to dobry znak, aby kupić nowy.

Znak #3. Słaba jakość snu

Wiesz, że potrzebujesz nowego materaca, jeśli zauważysz pogorszenie jakości snu. Możesz częściej rzucać się i odwracać, budzić się w nieparzystych godzinach w nocy lub następnego dnia odczuwać ospałość, ponieważ nie spałeś dobrze zeszłej nocy. Być może Twój materac nie upłynął swojej oczekiwanej długości życia lub nie wykazuje asymetrii ani uszkodzeń, ale okropna noc powinna wystarczyć, aby przekonać Cię do zakupu nowego.

W skład złej jakości snu wchodzi ból ciała. Nawet jeśli kupiłeś najlepszy materac na ból pleców lata temu, może to prowadzić do bólu i dyskomfortu, jeśli straci swoją pierwotną strukturę. Uważaj na bolesność mięśni, sztywność i inne fizyczne dolegliwości, ponieważ przyczyną tego może być łóżko.

Skąd mam wiedzieć, czy mam zły materac?

Ból i bolesność ciała

Masz okropny materac, jeśli budzisz się rano z bólem mięśni. Łóżko może być uszkodzone lub nie ma odpowiedniej twardości i grubości, aby kręgosłup był neutralny. Jeśli masz pewność, że kupiłeś materac najlepszy dla swojego typu ciała i pozycji do spania, przetestuj go ponownie, aby sprawdzić, czy Twoja pozycja do spania jest dobra, ponieważ wszystkie łóżka będą wymagały wymiany po kilku latach.

Alergie

Musisz wiedzieć, jak czyścić i konserwować materac, ponieważ może zawierać alergeny, a nawet pleśń. Wdychane mogą nasilać alergie, co oznacza częste kichanie, swędzenie i inne objawy, które oznaczają, że potrzebujesz nowego materaca. Jednak nadal możesz odzyskać brudne łóżko, jeśli jest to jedyny problem, a nawet nauczyć się, jak wyeliminować roztocza z materaca, aby rozwiązać te alergeny.

Pozbawienie snu

Dla dobrego zdrowia potrzebujemy około 7 do 9 godzin snu, ale te zalecane godziny są trudne do osiągnięcia, jeśli masz zły materac. W rezultacie możesz zaburzyć rytm snu lub zasypiać dłużej niż zwykle. Upewnij się, że śpisz wystarczająco dużo, aby uniknąć ryzyka chorób.

Czy materac może przetrwać 20 lat?

Rzadko zdarza się, aby materac przetrwał 20 lat, ale jest to możliwe, w zależności od jakości produktu oraz sposobu użytkowania i konserwacji przez właściciela. Ale jeśli chcesz materac, który przetrwa dekadę lub dłużej, rozważ te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak materac z pianki lateksowej. Łóżka lateksowe mogą wytrzymać nawet 15 lat, ponieważ są twardsze niż inne materiały.

Inną dobrą opcją dla trwałego materaca jest pianka z pamięcią kształtu. Jaka jest trwałość łóżka piankowego z pamięcią kształtu? Pianki z pamięcią kształtu mają przeciętną żywotność co najmniej dziesięć lat, ale mogą być dłuższe lub krótsze.

Wniosek

I to wszystko! W tym artykule nauczyliśmy Cię trzech znaków, aby odpowiedzieć, skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję nowego materaca. Są to utrata struktury materaca, uszkodzenia łóżka i słaba jakość snu. Prawdopodobnie będziesz mieć okropny materac, jeśli wystąpi ból ciała, alergie i brak snu.

Ogólnie rzecz biorąc, materace mają służyć długo, ale nie powinny być używane w nieskończoność. Wiedz, kiedy je wymienić, aby zapewnić najlepsze podparcie i komfort snu.