Jak często zmieniać poduszkę. 4 proste wskazówki!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak często zmieniać poduszkę, będzie to zależeć od materiału poduszki. Być może dla niektórych jest zaskakujące, że poduszki z pianki z pamięcią kształtu nie są jedynym rodzajem, który wymaga wymiany. Wszystkie poduszki wymagają wymiany od czasu do czasu.

Dlaczego jest to ważne, aby się tego nauczyć? Niezależnie od jakości i pielęgnacji poduszek, które posiadamy, ich codzienne użytkowanie w końcu je zużyje, a my stracimy wsparcie. Chcesz również mieć pewność, że używasz czystych poduszek dla swojego zdrowia.

Jak często zmieniać poduszkę. 4 proste wskazówki!

Jak często należy zmieniać poduszkę?

Jeśli szukasz konkretnego harmonogramu, najlepiej wymieniaj poduszkę raz w roku lub co dwa lata. Pamiętaj jednak, że poduszki są wykonane z różnych materiałów, a niektóre wytrzymają dłużej niż inne. Chcesz się również zastanowić, jak dobrze dbasz o swoją poduszkę i czy producent stworzył produkt dobrej jakości, który przetrwa zużycie.

Jak długo należy czekać przed wymianą konkretnego typu poduszki? Na przykład zwykłą poduszkę poliestrową trzeba będzie wymieniać od 6 do 24 miesięcy, podczas gdy poduszkę z kaszy gryczanej trzeba będzie wymienić po trzech latach. Jaki jest powód tej ogromnej przepaści między dwoma rodzajami poduszek?

Poliester a kasza gryczana

Pamiętaj, że poliester ma tendencję do zbrylania się i szybciej tworzy grudkowatą poduszkę. Nie będzie już wygodny i podpierający, więc musisz go wymienić lub sam farsz. Wręcz przeciwnie, łuski gryki są sztywne i przez wiele lat będą stanowić twardą i podtrzymującą poduszkę.

Lateks a pianka zapamiętująca kształt

A co z poduszkami z lateksu i pianki zapamiętującej kształt? Te syntetyczne materiały mają również doskonałą żywotność, zanim będą wymagały wymiany. Poduszki lateksowe mogą służyć od 3 do 4 lat, natomiast pianka z pamięcią kształtu, w zależności od jakości i konserwacji, może być pomocna przez półtora do trzech lat.

Pierze i puch kontra puch

Wreszcie miękkie i puszyste poduszki, takie jak puch i puch, będą wymagały wymiany po półtora do trzech lat i po dwóch latach lub dłużej. Pamiętaj, że te naturalne materiały nie powinny zamoczyć się, bo stracą swoją jakość. Z drugiej strony alternatywa syntetycznego puchu będzie zadowalająca tylko przez półtora do dwóch lat.

Jak wiedzieć, kiedy wymienić poduszkę

Chociaż przeczytałeś już przewidywane okresy użytkowania i czasy wymiany dla każdego rodzaju poduszki, nadal może być trudno określić, kiedy jest konkretna data wymiany poduszki. Dlatego oto kilka znaków i testów, które należy wykonać, aby potwierdzić potrzebę nowej poduszki.

Testy

Twoja poduszka powinna być gładka, puszysta i wolna od grudek i wgnieceń. Sprawdź swoją poduszkę, składając ją na pół i czy może się z powrotem rozwinąć. Chcesz również zadać mu kilka uderzeń lub naciskać, aby sprawdzić, czy materiał się odbije.

Jeśli ciągle spulchniasz poduszkę lub rozprowadzasz grudki, to dobry znak, że trzeba ją wymienić. Powinieneś również sprawdzić, czy nie ma zapachów i plam, które są trudne do usunięcia bez względu na wypróbowane techniki. Pamiętaj tylko, że te testy są odpowiednie tylko dla określonych materiałów.

Znaki

Oprócz testowania samej poduszki, powinieneś również monitorować swoje ogólne wrażenia. Poduszka powinna zapewniać prawidłowe ułożenie ciała, więc jeśli budzisz się z bólem szyi lub pleców, to dobry znak, że poduszka straciła swoją idealną formę. W rezultacie możesz czuć się zmęczony z powodu przerywanego snu i niskiej jakości snu, a nawet możesz rozwinąć alergie na roztocza i bóle głowy z powodu napięcia.

Dlaczego powinieneś zmienić poduszkę?

Dlaczego powinieneś zmienić poduszkę? Czemu nie? Uznaj to za niezbędny element higieny i zdrowia.

Tak obrzydliwe, jak to sobie wyobrażasz, twoja poduszka ma tendencję do zbierania kurzu, naturalnych olejków, komórek skóry, włosów, potu, śliny, makijażu, wilgoci z mokrych włosów, a czasami nawet sierści zwierząt i resztek przekąsek. Ten zbiór nieprzyjemnych rzeczy, wilgoci i alergenów może powodować problemy z oddychaniem, a nawet podrażnienia skóry. Z biegiem czasu czyszczenie nie wystarczy, a poduszka może nawet przyciągać roztocza i grzyby.

Jak dbać o poduszki, aby były trwałe

Używanie poszewki na poduszkę rzeczywiście ochroni twoją poduszkę przed codziennym użytkowaniem. Co więcej, służy jako bariera przed kurzem i innymi rzeczami, które mogą gromadzić się na samej poduszce. W ramach konserwacji możesz co tydzień prać poszewkę na poduszkę, aby uzyskać świeże poduszki.

Możesz również prać poduszkę zgodnie z instrukcją na etykiecie co miesiąc lub częściej, aby zapobiec powstawaniu plam i nieprzyjemnego zapachu. Jeśli nie możesz umyć poduszki, odśwież ją, napowietrzając poduszkę na zewnątrz i pozwól słońcu zabić znajdujące się na niej bakterie i inne patogeny. Następnie posyp poduszkę sodą oczyszczoną, pozostaw ją i odkurz przed użyciem.

Wniosek

Nic nie trwa wiecznie i dotyczy to również używanych przez nas poduszek. Pytanie brzmi, jak często prawidłowo zmieniać poduszkę? Poduszkę należy wymieniać co rok lub dwa, aby zapewnić jej optymalne podparcie i wygodną konstrukcję.

Jednak każdy materiał poduszki będzie się różnił od oczekiwanej żywotności i użytkowania. Niektóre materiały wytrzymują ponad dwa lata, inne wymagają wymiany po sześciu miesiącach. Najważniejsze jest dbanie o poduszkę, utrzymywanie jej w czystości i inwestowanie w doskonałej jakości materiały, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia podczas snu.