Jak często należy odwracać materac? Ohyda!

Odpowiedź na pytanie, jak często należy odwracać materac, zależy od rodzaju, którego używasz. Może to być tak często, jak co sześć miesięcy lub nawet raz w roku. Niemniej jednak odwracanie materaca powinno być częścią rutynowych czynności konserwacyjnych, aby zapobiec zwisaniu.

Podobnie jak poduszki, których używamy, ciągłe zużycie naszego materaca zmiękczy jego materiał. Odwrócenie go zapewni równomierne rozłożenie nacisku. Dowiedz się więcej o tej praktyce, czytając poniżej!

Jak często należy odwracać materac? Ohyda!

Jak często należy odwracać lub obracać materac?

Materace wykorzystują różne rodzaje materiałów, a zatem różnią się w zależności od tego, jak często trzeba je obracać. Na przykład materace ze sprężynami wewnętrznymi, materace lateksowe i materace z pianki z pamięcią będą korzystne, jeśli przewracają się raz lub dwa razy w roku. Tymczasem starsze modele materacy sprężynowych wymagają częstszej rotacji do pięciu razy w roku.

Główną ideą jest przestrzeganie harmonogramu przewracania i obracania materaca. Zapewni to dobre rozłożenie nacisku i noszenia materaca, a także nie będzie obszaru, który mógłby zwisać lub wgniatać. Warto jednak podkreślić, że niektórych materacy nie należy przewracać ani obracać.

Materace takie jak Tempurpedic są jednostronne, co oznacza, że ​​nie ma sensu ich odwracać, ponieważ jedna strona zawsze będzie stanowić podstawę. Niektóre produkty mają nawet specjalny strefowy system komfortu, a obracanie ich spowoduje utratę wsparcia, które otrzymasz. Dlatego zawsze należy sprawdzić specyfikacje materaca pod kątem idealnych praktyk jego konserwacji.

Jak obrócić lub obrócić materac

Łatwiej jest obrócić lub obrócić materac, gdy ktoś trzyma drugi koniec. Zamienisz górną i dolną stronę, aby obrócić materac, podczas gdy stopka materaca staje się głową, gdy ją obracasz. Możesz nawet wykonać odwracanie i obracanie w tym samym czasie.

Czy dobrze jest odwracać materac?

Ostatnie akapity mogą cię zdezorientować, ponieważ skupiliśmy się na omówieniu rotacji bardziej niż odwracania. Dzieje się tak, ponieważ większość materacy można obracać, ale niektóre materace nie skorzystają z odwracania. Ale jeśli zrobisz to dobrze, odwracanie jest odpowiednie dla kompatybilnego materaca.

Wydłuży jego żywotność, wygodę i wsparcie, ponieważ używasz obu stron. Trzeba jednak pamiętać, że niektórych produktów nie wolno odwracać. Warstwy, które mają, będą działać tylko wtedy, gdy położysz się na właściwej powierzchni, a odwrócenie materaca wpłynie na to. Skoncentruj praktykę przewracania na sprężynach wewnętrznych i starych materacach, aby uniknąć problemów.

Jeśli Twój materac składa się z wielu warstw, nie musisz go odwracać, ponieważ wykorzystuje kombinację materiałów. Góra musi być zawsze tam, gdzie leżysz, a podstawa powinna nadal podtrzymywać materac. Możesz także sprawdzić wskazówki producenta na metce.

Materace nieodwracane a odwracane

Materace z rdzeniem podtrzymującym i systemem komfortu są nieodwracalne. Dno wykorzystuje gęstą piankę lub sprężyny, co oznacza, że ​​zawsze powinna być warstwą podtrzymującą pod spodem. Z drugiej strony na górze zastosowano bardziej miękkie materiały, a odwrócenie materaca umieszcza je na dole, co może je uszkodzić.

Stracisz również wygodę i wsparcie, ponieważ poduszka staje się dolną warstwą. Wierzch będzie zbyt twardy, a ponieważ pod spodem znajdują się bardziej miękkie materiały, istnieje ryzyko powstania wgnieceń na materacu. Jeśli jednak Twój materac jest dwustronny, a obie twarze są takie same, możesz go odwrócić, aby przedłużyć jego żywotność.

Czy dobrze jest obracać materac?

Dopóki materac nie jest wyposażony w strefowy materac komfortowy, korzystne jest obracanie go w stałym harmonogramie, aby wyrównać jego zużycie, niezależnie od pozycji podczas spania. Pamiętaj, że obszary bioder i ramion są podatne na zapadanie się pod wpływem stałego nacisku, więc obracanie materaca pomaga uniknąć przedwczesnego zwiotczenia. Większość typów, takich jak lateks, pianka z pamięcią kształtu, materace sprężynowe, a nawet materace hybrydowe, można obracać tak długo, jak pozwala na to producent.

Jak często należy zmieniać materac?

Odwracanie lub obracanie materaca wydłuża jego żywotność, ponieważ zapobiega przedwczesnemu zwisaniu i wgnieceniom. Zachowasz również idealne podparcie z wyrównanej powierzchni, ponieważ rozprowadzasz zużycie na całym materacu. Nie oznacza to jednak, że samo obracanie i obracanie sprawi, że nigdy nie będziesz wymieniać materaca.

W zależności od rodzaju posiadanego materaca i sposobu jego użytkowania, materac należy wymieniać co sześć lat. Może to nastąpić później lub wcześniej, zwłaszcza gdy zauważasz pogorszenie jakości snu. Z biegiem czasu na materacu mogły pojawić się plamy, zapachy, przebarwienia i uszkodzenia.

Możesz nawet czuć grudki lub odczuwać hałas w miarę starzenia się materaca. A ponieważ gromadzi alergeny, możesz częściej kichać lub odczuwać swędzenie. Odwracanie lub obracanie nie przywróci starego i zużytego materaca.

Wniosek

Chcesz przedłużyć żywotność swojego materaca? Jeśli tak, musisz wiedzieć, jak często powinieneś przewracać materac! Odpowiedź zależy od materiału i tego, czy sam materac umożliwia nawet przewracanie lub obracanie.

Sprawdź etykietę lub czy niektóre dedykowane boki i obszary muszą pozostać na swoim miejscu przed odwróceniem lub obróceniem materaca. W przeciwnym razie możesz raz w roku obrócić lub odwrócić, aby rozłożyć zużycie na materacu.