Jak często należy obracać materac? Wyjaśnione!

Jeśli jesteś ciekaw, jak często powinieneś obracać materac, możesz to robić raz w roku lub co trzy miesiące. Obracaj i odwracaj część konserwacji materaca, aby utrzymać jego konstrukcję podtrzymującą. W przypadku niektórych materiałów, takich jak pianka z pamięcią kształtu, ta praktyka pomoże nawet usztywnić łóżko.

W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, kiedy obracasz materac. Więc na co czekasz? Przewiń w dół i zacznij od korzystnych nawyków materaca!

Jak często należy obracać materac? Wyjaśnione!

Jak często należy bezpiecznie obracać materac?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że procedury konserwacji każdego łóżka będą się różnić. Zawsze najlepiej jest sprawdzić na etykietach instrukcje i zalecenia producenta, aby przypadkowo uniknąć uszkodzenia lub deformacji materaca. Nie wspominając o tym, że niektóre materiały materacowe nie przyniosą korzyści z tych praktyk.

Jeśli Twoje łóżko na to pozwala, możesz spodziewać się, że będzie można je obracać nawet co trzy miesiące lub nawet raz w roku. Częstotliwość zależy od materaca i sposobu jego używania. Jeśli materiał jest podatny na wgniecenia na wczesnym etapie, można go regularnie obracać, aby rozłożyć zużycie.

W ten sposób możesz zachować strukturę i integralność łóżka, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i prawidłowej postawy podczas snu. Materac, który zwisa lub wgnieci się, nie zapewni równej powierzchni, a Twoje ciało może zatonąć i nie wyprostować kręgosłupa. Prosimy jednak o zapoznanie się z rodzajem materacy, które można obracać lub przewracać.

Jakie materace można obracać?

Obracanie materaca w miejscu, w którym użyjesz stopy jako strony głowy, jest zwykle mniej ryzykowne niż obracanie materaca. Możesz nawet obrócić niektóre łóżka, których nie możesz obrócić, o ile nie ma zakazów producenta. Ale jaki rodzaj materaca możesz obrócić?

Możesz odwrócić materac, jeśli jest dwustronny, co oznacza, że ​​możesz spać po obu stronach bez ryzyka deformacji łóżka. Jeśli materac jest jednostronny, ma wyznaczoną stronę komfortową do spania oraz drugą stronę jako podstawę. Dlatego nie możesz używać drugiej strony, ponieważ nie będzie ona wygodna i ryzykujesz uszkodzenie miękkiej strony, gdy stanie się ona dolną częścią.

Niektóre produkty mają nawet wyznaczone boki na każdą porę roku. Możesz używać jednej strony podczas ciepłych miesięcy i jednej strony w chłodne miesiące. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze sprawdzaj metkę i etykiety, aby uniknąć problemów z materacem.

Czy odwracanie materaca pomaga?

Odwracanie materaca pomoże w taki sam sposób, jak obracanie. Dopóki możesz używać obu stron jako podstawy lub do spania, ta praktyka ma kilka zalet. Po pierwsze, możesz utrzymać konstrukcję nośną swojego łóżka i nie sprawić, by szybko mięknie.

Mniej prawdopodobne jest również napotkanie wgnieceń i ugięć, ponieważ można używać obu stron. Jedna strona odzyskuje i przywraca swoją formę do późniejszego użycia. Odwracanie i obracanie powinno pomóc przedłużyć żywotność materaca i zapobiec bólowi ciała.

Ile razy w ciągu roku powinno się odwracać materac?

Podobnie jak w przypadku obracania, możesz odwracać materac raz w roku lub co trzy miesiące, w zależności od materiału, zastosowania i rekomendacji marki. Możesz zaplanować, kiedy odwrócić lub obrócić materac, aby zużycie było dobrze rozłożone. Pamiętaj, że sposób korzystania z łóżka może również wpływać na częstotliwość tych zabiegów konserwacyjnych.

Co się stanie, jeśli nie obrócisz materaca?

Jeśli nie obrócisz materaca, ryzykujesz powstanie wgnieceń na łóżku. Tylko jeden obszar będzie używany, więc ostatecznie będziesz musiał wymienić materac, aby mieć pewność, że będziesz mieć wypoziomowane ciało podczas leżenia na nim. Ogólną wskazówką, o której należy pamiętać, jest obracanie starszych materacy sprężynowych dwa razy w roku lub częściej. Natomiast materace piankowe i nowsze łóżka sprężynowe korzystają z rotacji przynajmniej raz w roku.

Jednak nic się nie stanie, jeśli nie obrócisz niektórych materacy, zwłaszcza tych z projektami strefowymi. Łóżka te są skierowane do określonych obszarów, więc muszą pozostawać tylko w określonej orientacji i nigdy nie są obracane o 180 stopni. Nieprzewracanie tych łóżek nie powinno wpływać na ich żywotność.

Jak często należy zmieniać materac?

Zwróć uwagę, że obracanie i przewracanie nie powinno być na zawsze rozwiązaniem problemów z twoim łóżkiem. Przyzwyczaj się do wymiany materaca po co najmniej sześciu latach, aby upewnić się, że będzie on zapewniał wsparcie, wygodę i higienę. Chociaż żywotność każdego łóżka będzie się różnić, wszystkie są podobne pod względem potrzeby zmiany po kilku latach.

Aby przedłużyć żywotność swojego materaca, koniecznie użyj ochraniaczy i pokrowców. Mogą powstrzymać rozlane płyny i brud, jednocześnie chroniąc łóżko przed codziennym zużyciem. Możesz również używać nakładki na materac do czasu wymiany materaca.

Wniosek

Jeśli chcesz pomóc przedłużyć żywotność łóżka, obracanie i przewracanie powinno być częścią Twojej konserwacji. Ale jak często należy obracać materac, aby uniknąć problemów? Najbezpieczniejsza częstotliwość to co trzy miesiące lub raz w roku.

Jednak nadal musisz sprawdzić produkt, którego używasz, ponieważ niektóre materace mają specjalne strefy. Nie możesz obracać i zmieniać orientacji tych łóżek, ponieważ są skierowane do określonych obszarów. To samo dotyczy materacy jednostronnie odwracanych, w których osoba może spać tylko z jednej strony.