Jak często należy czyścić materac i dlaczego?

Odpowiedź na to, jak często należy czyścić materac, jest co sześć miesięcy. Ale dlaczego musimy czyścić nasz materac? Jak głęboko czyścić materac?

W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twoje łóżko było czyste i zdrowe. Nie wystarczy, że wiesz, że to dwa razy w roku.

Jak często należy czyścić materac i dlaczego?

Wszystko, co należy wiedzieć, jak często należy czyścić materac

Jeśli zastanawiasz się, kiedy należy czyścić materac, możesz to robić co sześć miesięcy. Aby zapewnić odpowiednią higienę i utrzymać je w doskonałym stanie, łóżko należy czyścić nawet dwa razy w roku. Materac może nie wymagać czyszczenia tak często, jak prześcieradła i inne rodzaje pościeli, ale nie oznacza to, że przed czyszczeniem można czekać cały rok.

Jednak co sześć miesięcy bardziej dotyczy pytania, jak często należy głęboko czyścić materac. A jeśli rozlałeś lub zabrudziłeś łóżko, należy je natychmiast potraktować. Powinieneś go również wyczyścić, gdy przechowujesz materac lub przygotowujesz go do przeniesienia.

Dlaczego powinieneś czyścić swój materac

Spędzamy około jednej trzeciej naszego życia śpiąc, więc nie ma wątpliwości, że często jesteśmy na materacu w porównaniu z innymi meblami. Dlatego łóżko powinno być zawsze czyste, aby zapewnić dobre zdrowie i komfortowy sen. Jeśli materac jest brudny, może zbierać kurz, alergeny, a nawet nieznośne stworzenia, takie jak roztocza i pluskwy.

Łóżko może również stać się kuszącym środowiskiem dla zarazków, a nawet grzybów, takich jak pleśń, jeśli nie będziemy go odpowiednio pielęgnować. Jeśli te powody nie wystarczą, aby cię przekonać, twoje ciało zacznie ci to mówić. I oczywiście utrzymywanie materaca w czystości pomoże mu dłużej służyć, ponieważ będziesz chronić materiały przed wczesną degradacją.

Jak czyścić i dezynfekować materac?

Różne materiały wymagają określonej procedury, więc musisz znać zalecane praktyki dla posiadanego łóżka. Na przykład nauka czyszczenia materaca piankowego z pamięcią kształtu będzie różniła się od czyszczenia materaca dmuchanego. Ale ogólnie rzecz biorąc, oto jak możesz czyścić swój materac co sześć miesięcy:

 • Zdejmij wszystkie narzuty i pościel z łóżka do osobnego prania
 • Sprawdź zalecane produkty i praktyki dotyczące materaca, aby uniknąć plam i uszkodzeń
 • Odkurz materac przez cały czas i upewnij się, że docierasz również do ciasnych obszarów
 • Po usunięciu nagromadzonego brudu i kurzu, wyczyść punktowo wszystkie widoczne plamy
 • Możesz użyć nadtlenku wodoru, mydła do naczyń i sody oczyszczonej, aby namierzyć i usunąć plamy z materiału
 • Po leczeniu punktowym spryskaj białym octem, nie mocząc zbytnio łóżka
 • Poczekaj, aż łóżko wyschnie, a następnie posyp je sodą oczyszczoną
 • To, co się dzieje, gdy wylewasz sodę oczyszczoną na łóżko, pochłania pozostałe zapachy i wilgoć
 • Pozostaw proszek na noc przed odkurzeniem
 • Jak często należy odkurzać materac?

  Ponieważ nie musisz często dogłębnie czyścić materaca, odkurzanie go co tydzień jest dobrą praktyką czyszczenia podczas konserwacji. Zapobiegnie to gromadzeniu się brudu i kurzu, które mogą poplamić łóżko, a nawet wywołać alergie u niektórych osób. Są jednak wyjątki przy odkurzaniu materaca.

  Na przykład, czy widziałeś odchody myszy na łóżku? Nigdy nie należy czyścić mysich odchodów z materaca odkurzaczem. Zamiast tego musisz zwilżyć go środkiem dezynfekującym, aby uniknąć tworzenia się kurzu, który potencjalnie kryje w sobie Hantavirus.

  Jak często należy profesjonalnie czyścić swój materac?

  Możesz rozważyć profesjonalne czyszczenie materaca dwa razy w roku. Różnica między pozwalaniem ekspertom na dokładne czyszczenie niż Ty polega na tym, że mają odpowiednie narzędzia i produkty. Twój materac może być niekompatybilny z typowymi domowymi środkami czyszczącymi, dlatego musisz zadbać o jego profesjonalną konserwację.

  Jak dokładnie czyścić materac?

  Możesz nauczyć się czyścić materac parą, jeśli Twoje łóżko pozwala na tę procedurę. To skuteczny sposób na dogłębne czyszczenie i usuwanie plam na materacu w porównaniu z ręcznym wycieraniem przebarwień. W razie potrzeby możesz znaleźć profesjonalnych sprzątaczy, którzy zrobią to za Ciebie lub wypożyczyć model parowca.

  Pamiętaj, że nie wszystkie materace muszą się zamoczyć. Niektóre farsze ulegną pogorszeniu, gdy staną się mokre. Jeśli zdarzy się wypadek, oto jak wysuszyć materac.

  Jak często należy prać prześcieradła?

  Możesz prać prześcieradła co tydzień, ponieważ ma ono kontakt z tobą przed samym materacem. Pamiętaj jednak, że prześcieradła mogą zbierać pot, makijaż, wilgoć, oleje i inne brudne rzeczy, gdy używamy ich na co dzień. Dlatego postępuj zgodnie z zalecaną procedurą czyszczenia prześcieradeł, zazwyczaj zimną wodą i łagodnym detergentem w pralce.

  Wniosek

  Kiedy ostatnio głęboko czyściłeś swoje łóżko? Przypomnijmy, jak często należy czyścić materac, co sześć miesięcy lub dwa razy w roku. Ten harmonogram powinien pomóc w dłuższej trwałości materaca, a także zapewnić dobry sen i zdrowie.

  Cotygodniowe odkurzanie łóżka jest również wystarczające do konserwacji. Pamiętaj tylko, aby nauczyć się nakazów i zakazów dla materiału, który posiadasz.