Co to jest fastrygowanie w szyciu: zastosowania i jak

Odpowiedzią na pytanie, czym jest fastryga w szyciu, jest to, że jest to ścieg tymczasowy. Omówimy to bardziej szczegółowo, w tym zastosowania poniżej. Czy interesują Cię również inne terminologie szycia?

Na przykład możesz chcieć wiedzieć, co łączy się w szyciu. Zawsze warto zapoznać się z terminami szycia, zwłaszcza jako początkujący.

Co to jest fastrygowanie w szyciu: zastosowania i jak

Co to znaczy fastrygować podczas szycia?

Fastryga w szyciu odnosi się do tworzenia ściegu fastrygującego, tymczasowego lub zdejmowanego ściegu do łączenia kilku kawałków materiału. Możesz wykonać te długie ściegi ręcznie lub na maszynie do szycia, a niektórzy nazywają to również fastrygowaniem.

Łatwiej będzie Ci pracować nad projektem, ponieważ dzięki temu wszystko się nie rusza. Używasz ściegów fastrygujących, aby zastąpić szpilki, zwłaszcza gdy chcesz trzymać wiele warstw materiału. Ponadto fastrygowanie jest przydatne podczas wykonywania odzieży, zwłaszcza w szwach, ponieważ można sprawdzić dopasowanie za pomocą fastrygowania przed wykonaniem ściegów trwałych.

Do czego służy fastryga?

 • Do pracy ze śliskimi materiałami

 • Fastrygowanie to łatwy sposób na zebranie i ustabilizowanie tkanin, takich jak jedwab i aksamit, w przeciwieństwie do szpilek i innych sposobów łączenia materiału, w przypadku których może to być trudne, ponieważ bardzo się przesuwają. Ponadto cięcie lub szycie tych śliskich materiałów może być frustrujące, więc fastrygowanie ich będzie lepsze.

  • Do dodawania lamówek i zamków

  Dodawanie do projektu wstążek, lamówek i zamków błyskawicznych może być żmudne, ponieważ są one elastyczne. Dlatego możesz użyć ściegów fastrygujących, aby utrzymać je stabilnie podczas pracy nad projektem. Będziesz także mógł znacznie wygodniej dodać do nich końcowe szwy.

  • Do trudnych krawędzi

  Możesz skorzystać z fastrygowania podczas zbierania krawędzi swojego projektu. Zapewni to schludne wykończenie, zwłaszcza gdy dodajesz detale, takie jak fałdy, marszczenia i plisy. Ale bardziej niż te dodatki, fastrygowanie to kolejny sposób na wygodne obchodzenie się z zagiętymi lub zakrzywionymi krawędziami i szwami.

  • Do testowania odzieży

  Szycie odzieży może być trudne, ponieważ chcesz, aby gotowy projekt zapewniał idealne dopasowanie. Możesz stale testować i dopasowywać ubrania, fastrygując przed szyciem ostatnich szwów. Możesz także użyć fastrygowania, ponieważ ciągle zmieniasz dowolny element garderoby.

  • Do pikowania

  Pikowanie można wykonać za pomocą szpilek, ale można uzyskać lepsze wyrównanie, używając zamiast tego ściegów fastrygujących. Niektórzy nawet traktują te tymczasowe ściegi jako ozdobne detale w całej kołdrze. A jeśli to twój pierwszy pikowanie, może się okazać, że wygodniej będzie pracować ze ściegami fastrygowymi niż szpilkami.

  Czy fastrygowanie jest trwałym ściegiem?

  Fastrygowanie lub fastrygowanie nie jest ściegiem trwałym. Ma on zostać w końcu usunięty, dlatego fastrygowanie jest luźne i dłuższe niż ściegi stałe. Jednak są sytuacje, w których można pozostawić ściegi fastrygujące w projekcie szycia.

  Na przykład może to być na pikowaniach lub odzieży, gdzie ściegi są pozostawione w celach dekoracyjnych. W przypadku odzieży fastrygę można również pozostawić wewnątrz szwu lub na brzegach.

  Jakie są trzy rodzaje fastrygowania?

  Nierówne, równe i ukośne fastrygowanie to trzy rodzaje fastrygowania. W szczególności są to rodzaje fastrygowania ręcznego. Z drugiej strony fastrygowanie maszynowe to kolejna metoda wykonywania ściegów fastrygujących.

  Nierówne fastrygowanie

  Nierówne fastrygowanie to najłatwiejszy i najczęstszy ścieg fastrygujący. Jednak długość i odstępy tych ściegów nie są jednolite tam, gdzie krótsze znajdują się pod materiałem, a dłuższe u góry.

  Nawet fastrygowanie

  Nawet ściegi fastrygujące wyglądają jednolicie i przypominają rzeczywiste ściegi do biegania. Są krótsze niż nierówne ściegi fastrygujące, a długość i odstępy są równe po obu stronach materiału. Ten rodzaj fastrygowania byłby lepszym wyborem w przypadku bardziej wymagających projektów, które wymagają stabilności.

  Fastowanie ukośne

  Istnieją również ukośne ściegi fastrygujące, które z samej nazwy są ułożone ukośnie w porównaniu do prostych nierównych i równych ściegów fastrygujących. Jednak szwy są nadal rozmieszczone równomiernie i ukośnie u góry i poziomo u dołu. Podczas pracy nad dużymi projektami użyjesz ukośnych ściegów fastrygujących.

  Jak podlewać maszynę do szycia?

 • Wybierz ustawienie ściegu prostego lub fastrygi, jeśli Twoja maszyna je posiada
 • Wybierz najdłuższą długość ściegu i zmniejsz naprężenie nici w przypadku luźnych ściegów, które można później łatwiej usunąć
 • Szyj jak zwykle, z wyjątkiem tego, że nie stebnujesz na początku i na końcu
 • Po zakończeniu naciśnij, pociągnij i odetnij nić, aby uzyskać luźny ogon nici, który możesz pociągnąć
 • Jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z maszyny, przeczytaj o tym, jak działa maszyna do szycia, aby zrozumieć jej mechanizmy.

  Wniosek

  I to wszystko! Omówiliśmy czym jest fastryga w szyciu i odnosi się do tymczasowych ściegów fastrygujących. Są długie i luźne i często służą do trzymania materiału, aby szyć znacznie wygodniej.

  Możesz szyć ręcznie lub maszynowo. Jeśli jednak chcesz fastrygować szybciej i dokładniej, wygodniej jest wykonać fastrygę na maszynie do szycia. Fastrygowanie większych projektów będzie również bardziej dostępne w maszynie do szycia, zwłaszcza podczas pracy nad komercyjnymi projektami szycia.