Kiedy rozmawiać z HR o urlopie macierzyńskim? Dobra lektura

Kiedy rozmawiać z HR o urlopie macierzyńskim? Kiedy powinieneś porozmawiać z działem HR o urlopie macierzyńskim? Rzućmy okiem na przykład, jak może wyglądać ten proces.

Po pierwsze, po uzyskaniu zgody pracodawcy na czas wolny od pracy, upewnij się, że zapoznałeś się z wszelką oficjalną dokumentacją firmy dotyczącą urlopu macierzyńskiego i zwolnienia chorobowego.

Kiedy rozmawiać z HR o urlopie macierzyńskim? Dobra lektura

Możesz również zapoznać się z obowiązującymi w Twojej okolicy wytycznymi prawnymi dotyczącymi płatnych lub bezpłatnych urlopów rodzicielskich, które mogą się różnić w zależności od stanu. Sprawdź nasz artykuł o tym, ile urlopów ojcowskich/macierzyńskich jest wymaganych na całym świecie, jeśli zajdzie taka potrzeba!

Następnie skontaktuj się z innymi pracownikami, którzy niedawno mieli dzieci, aby mogli podzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Pomoże ci to uzyskać wgląd w to, jakie dokumenty należy wypełnić przed wzięciem wolnego. Na koniec porozmawiaj ze swoim szefem! Daj im znać, że spodziewasz się dziecka i poproś ich o wsparcie w nadchodzących miesiącach.

Jak kwalifikujesz się do urlopu rodzicielskiego?

Jeśli byłeś zatrudniony przez co najmniej rok i pracujesz w firmie zatrudniającej 50 lub więcej pracowników w promieniu 75 mil od miejsca pracy, zastosowanie ma ustawa o urlopie rodzinnym.

FMLA uprawnia kwalifikujących się pracowników do 12 tygodni bezpłatnego urlopu rocznie, jeśli potrzebują urlopu z powodu ciąży i opieki prenatalnej; poród; przyjęcie; opieka nad członkiem najbliższej rodziny (małżonek/dziecko), który ma poważne schorzenia (choroby psychiczne nie są objęte tym zakresem); opieka nad bliskim krewnym, który wymaga codziennej pomocy z powodu niepełnosprawności umysłowej lub fizycznej.

Aby zakwalifikować się jako „kwalifikujący się”, pracownik musi również spełniać następujące wymagania: być zatrudniony przez swojego pracodawcę nie mniej niż dwanaście miesięcy przed złożeniem wniosku o urlop; przepracowali co najmniej 1250 godzin w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przed złożeniem wniosku o urlop FMLA.

Pracodawcy muszą również spełnić dodatkowe wymagania: powiadomić pracowników z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem, jeśli planują odrzucić wniosek pracownika o FMLA, chyba że jest to „niemożliwe” lub spowodowałoby „nadmierne trudności”; zachować korzyści zdrowotne przez całe liście FMLA.

Ponadto pracodawcy są prawnie zobowiązani do przywrócenia pracownikom, którzy korzystają z zatwierdzonego rodzinnego urlopu medycznego, na ich pierwotne stanowisko z identyczną płacą i świadczeniami, jak w momencie ich odejścia. Pracownicy korzystający z bezpłatnych urlopów wojskowych mogą otrzymać pewną ochronę w zakresie ponownego zatrudnienia w ramach USERRA, niezależnie od tego, czy kwalifikują się na podstawie przepisów FMLA.

Czy mama pozostająca w domu może ubiegać się o świadczenia?

Tak, w niektórych przypadkach. Możesz złożyć wniosek o zasiłek dochodowy, jeśli nie wykonujesz pracy zarobkowej, a Twoje dziecko ma mniej niż 5 lat (poniżej 16 lat). Jeśli masz na swoim utrzymaniu inną dorosłą osobę, na przykład osobę niepełnosprawną lub osobę powyżej 60. roku życia, to nie ma znaczenia, w jakim wieku są Twoje dzieci.

Jednak zależy to od tego, czy zarabiają więcej niż 149 funtów tygodniowo po opodatkowaniu, tj. jeśli ich pensja przekracza tę kwotę, ale mniej niż twoje przed potrąceniem podatku, np. NI itp., wówczas zostaną zaklasyfikowani jako „mieszkający z rodzicami/innymi dorosłymi, którzy opiekować się nimi”, a nie być klasyfikowanym jako bezrobotni, co może pozbawić ich uprawnień.

Ile rząd daje dzieciom?

-Rząd daje dzieciom 15 000 dolarów.

– Rodzice mogą otrzymać więcej pieniędzy, jeśli mają wyższe dochody.

– Nie ma limitu, ile rodzice mogą otrzymać łącznie w ciągu roku.

– To zależy od tego, jaka jest sytuacja rodziny i ile jest dzieci, zanim zdecydujesz, czy ktoś się kwalifikuje.

– Osoby, które pracują w pełnym wymiarze godzin i mają niskie dochody, nie kwalifikują się, chyba że ich wydatki są bardzo wysokie.

Ile samotna matka otrzymuje z Centrelink?

Centrelink jest agencją rządową w Australii i Nowej Zelandii, która zapewnia świadczenia z ubezpieczenia społecznego, emerytury i świadczenia mieszkańcom Australii. Centrelink ma różne stawki dla samotnych rodziców, w zależności od tego, w jaki sposób ubiegasz się o zasiłek, ale kwota zapewniona przez Centrelink będzie zależeć od Twojej sytuacji.

Jeśli otrzymujesz inną formę dochodu, taką jak alimenty na dziecko lub płatny urlop rodzicielski, może to skutkować mniejszymi pieniędzmi od rządu. Wiele z tych zasad zależy od tego, czy byłeś ze swoim partnerem/małżonkiem, który płaci alimenty przez co najmniej 12 miesięcy przed jego śmiercią (lub separacją, jeśli jeszcze żyli).

Średnio jednak według obliczeń MoneySmart opartych wyłącznie na uprawnieniach wiekowych i dzieci: 700 USD na dziecko na pierwsze dziecko, 500 USD na dziecko na kolejne troje dzieci i 300 USD na kolejne dziecko.