Jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego w pracy

Jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego w pracy? Urlop macierzyński to świetny czas dla młodych mam na nawiązanie więzi ze swoimi dziećmi, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. Wcześniejsze przygotowanie może ułatwić przejście zarówno Tobie, jak i Twojemu pracodawcy.

Oto trzy wskazówki, jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego w pracy:

Jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego w pracy
  • Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne wizyty u lekarza przed wyjazdem.
  • Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne wizyty u lekarza, zanim pójdziesz na urlop macierzyński. Dzięki temu Twoje dziecko zostanie odpowiednio sprawdzone przez lekarzy i wszystko powinno przebiegać sprawnie w celach ubezpieczeniowych.

W razie potrzeby możesz również udać się do konsultanta laktacyjnego lub poradni karmienia piersią, aby przygotować zarówno matkę, jak i dziecko.

Jak długo musisz być z powrotem w pracy, aby ponownie otrzymać zasiłek macierzyński?

Będzie się to różnić w zależności od firmy, dlatego warto sprawdzić umowę. Jeśli masz więcej niż 26 tygodni urlopu, niektóre firmy mogą wymagać, abyś wziął co najmniej cztery tygodnie przed ponownym podjęciem pracy po porodzie. W takim przypadku płaca macierzyńska ustałaby po powrocie i zamiast tego przeszłaby na ustawowy urlop ojcowski lub dzielony urlop rodzicielski.

Jaki jest maksymalny urlop macierzyński?

Urlop macierzyński wynosi zazwyczaj 12 tygodni. W niektórych przypadkach może to zostać wydłużone do 18 lub 20, w zależności od polityki firmy. W niektórych krajach obowiązują przepisy, które gwarantują określoną liczbę płatnych dni urlopu macierzyńskiego rocznie, co może się różnić w zależności od kraju i stażu pracy w firmie.

Na przykład Estonia uprawnia zatrudnione matki do 112-dniowego zasiłku rodzicielskiego w okresie ciąży i 166 godzin pracy po urodzeniu (lub adopcji).

Filipiny gwarantują 100% wynagrodzenia przez 60 dni w ciągu sześciu miesięcy po porodzie z dodatkowymi 30 bezpłatnymi urlopami na mocy Ustawy Republiki nr 10364 znanej również jako „Ustawa rozszerzająca świadczenia przyznane na mocy RA 6972”, znanej również jako Ustawa o płatnym urlopie macierzyńskim.

Istnieją inne przykłady, w których nie ma gwarantowanego płatnego urlopu macierzyńskiego, na przykład w Kanadzie i Japonii.

Czy Kanada bierze 14 miesięcy urlopu macierzyńskiego?

Kanadyjskim matkom przysługuje 15 tygodni urlopu ciążowego.

W okresie poporodowym można przyjąć jeszcze 15-20 tygodni, w zależności od tego, jak długo karmi piersią. Ten dodatkowy urlop macierzyński jest dzielony między oboje rodziców i nazywa się to zasiłkiem rodzicielskim.

Inną opcją, do której mają dostęp wszyscy kanadyjscy pracownicy, są zwolnienia chorobowe, z których mogą skorzystać, jeśli ich dziecko zachoruje podczas pracy. Gdy rodzic zdecyduje się nie wracać

Zasada ta nie ma jednak zastosowania, gdy pracownik odchodzi z pracy z powodu niepełnosprawności lub otrzymuje odprawę z CPP Disability Insurance (CPPDI) z powodu śmierci dziecka. Jeżeli pracownik nie wróci z tego powodu do pracy, jego stosunek pracy zostanie uznany za rozwiązany po 13 tygodniach, niezależnie od tego, jak długo był zatrudniony w firmie.

Ile czasu wolnego dostanę na urlop macierzyński?

Po urodzeniu dziecka rodzice mają prawo do płatnego urlopu do 52 tygodni. Pierwsze dwa tygodnie po urodzeniu dziecka to urlop macierzyński, a pozostałe 50 tygodni to urlop rodzicielski.

W tym czasie pracownicy mogą wziąć urlop lub zwolnienie chorobowe, jeśli narosły je podczas pracy u pracodawcy.

Jednak pracodawcy zazwyczaj wymagają, aby pracownicy wykorzystali wszystkie urlopy osobiste przed skorzystaniem z urlopu rodzinnego. Może to stać w sprzeczności z niektórymi przepisami stanowymi, które wymagają, by niektóre firmy zapewniały określone rodzaje świadczeń z tytułu ochrony pracy, a nie inne.

Na przykład Kalifornia wymaga, aby kobiety w ciąży otrzymywały dodatek z tytułu niezdolności do pracy w uzupełnieniu do regularnych zarobków, gdy nie przebywają w łóżku w związku z ciążą (urlop). Pracodawcy muszą przestrzegać pod sankcją prawa lub ryzykiem procesów sądowych.

Czy kontakt z pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim jest nielegalny?

Kontaktowanie się z pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim we Francji jest nielegalne.

Czy otrzymujesz wynagrodzenie za dni KIT na urlopie macierzyńskim?

Kiedy jesteś na urlopie macierzyńskim, dni KIT zostaną wypłacone, jeśli jeszcze ich nie było. Jeśli Twój pracodawca nie płaci za te dni, gdy Cię nie ma, jest to nielegalne i powinno zostać zgłoszone ACAS lub odpowiedniej służbie sądowej.

Możesz również porozmawiać z prawnikiem ds. zatrudnienia, aby dowiedzieć się, czy jest to należne Tobie. Należy jednak pamiętać, że tylko niewielki procent pracodawców nie wywiązuje się z tego obowiązku, więc w najgorszym przypadku uzyskanie od nich odszkodowania zajmie trochę czasu.

Jak mogę zarabiać na urlopie macierzyńskim?

Przede wszystkim musisz zdecydować, ile chcesz pieniędzy. Jest to ważne, ponieważ określi, o jaki rodzaj pracy się ubiegać i jakie masz cele po zatrudnieniu. Jeśli kwota nie jest realistyczna, twoi rodzice mogą nie być w stanie zapewnić takiej pomocy, jak by chcieli (lub myśleli, że mogą).

Na przykład, jeśli zarabiasz 20 dolarów za godzinę w pracy, ale chciałeś mieć wystarczający dochód z urlopu macierzyńskiego tylko przez jeden miesiąc (600 dolarów), to prawdopodobnie jest to nierealne, chyba że możesz dostać pracę w niepełnym wymiarze godzin za minimalną pensję lub inny dodatkowy występ.

Po przeprowadzeniu pewnych badań znalazłam tę stronę o nazwie The Penny Hoarder, która wymienia wiele sposobów, w jakie mamy zarabiają dodatkową gotówkę podczas urlopów macierzyńskich bez poświęcania czasu na nowe dziecko!

Mamy wskazówki dla mam, które chcą pracować w domu, znaleźć koncert z elastycznymi godzinami pracy, a nawet kreatywne sposoby na zarobienie dodatkowej kasy!