Jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet z forniru: 7 łatwych kroków

Uszkodzenia parapetów fornirowanych przez wodę mogą powodować łuszczenie się farby i gnicie drewna, dlatego warto wiedzieć, jak naprawić uszkodzony parapet z forniru. Fornir to arkusz precyzyjnie pocienionego materiału, od drewna po tworzywa sztuczne. Parapet drewniany fornirowany dobrze prezentuje się w domach i nadal jest obecny w nowoczesnych konstrukcjach.

Drewno fornirowe, jak każdy inny materiał drzewny, jest również podatne na uszkodzenia powodowane przez wodę. Może wahać się od drobnych plam do gnicia drewna, co jest straszne dla twoich parapetów.

Jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet z forniru: 7 łatwych kroków

Uszkodzenia parapetów przez wodę mogą również skutkować utratą integralności strukturalnej okna, co później będzie bardziej problematyczne. Oprócz czyszczenia drewna musisz nauczyć się, jak je odpowiednio naprawiać, aby uniknąć dalszych problemów.

Kroki naprawy uszkodzonego przez wodę parapetu fornirowanego

Uszkodzenia od wody na parapetach fornirowanych są jednocześnie nieatrakcyjne i destrukcyjne. Gwarantuje to szybkie i odpowiednie działanie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i stratom.

Przed jakąkolwiek naprawą upewnij się, że najpierw wykryłeś obszary uszkodzone przez wodę. Oto wszystko, co musisz wiedzieć i zrobić, aby naprawić uszkodzony przez wodę parapet z forniru.

Krok 1. Ocena

W pierwszej kolejności należy ocenić i ocenić stopień uszkodzenia parapetu okleinowanego. Czyniąc to, możesz zdecydować, czy nadal możesz go naprawić, czy też wymaga on wymiany.

Jeśli uszkodzenie jest nowe i nie jest mocno osadzone w parapecie, możesz je naprawić i nie da się go naprawić. W takim razie może nadszedł czas, aby wymienić parapet.

Krok 2. Przygotuj narzędzia

Posiadanie odpowiednich narzędzi do pracy ułatwia pracę. Mając to na uwadze, przystępujemy do przygotowań. Wiąże się to z zakupem narzędzi i sprzętu oraz przygotowaniem miejsca pracy.

Krok 3. Wyczyść parapet

Teraz, gdy jesteś już przygotowany i zdecydowałeś, co robić, nadszedł czas, aby rozpocząć właściwy proces naprawy. Oczyść parapet z kurzu i brudu. Lepiej odkurzyć kurz i brud, aby uniknąć dalszego uszkodzenia parapetu.

Najlepiej wysuszyć parapet przed wilgocią z wody. Wytrzyj powierzchnię do wyschnięcia. Po wyschnięciu nadszedł czas, aby zeskrobać farbę z uszkodzonej przez wodę części parapetu.

Po zeskrobaniu farby przystąp do usuwania zmiękczonych części na parapecie. Zmiękczone części są spowodowane przenikaniem wody do wnętrza parapetu i utratą integralności, niszcząc materiał. Użyj małego dłuta do drewna lub płaskiego śrubokręta do usunięcia zmiękczonych części.

Krok 4. Szlifowanie i łatanie

Po oczyszczeniu parapetu i usunięciu uszkodzonej części, kolejnym krokiem w procesie naprawy jest przeszlifowanie uszkodzonej części. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, aby usunąć szorstkie powierzchnie i resztki farby na parapetach.

Przeszlifuj powierzchnię, aż uszkodzona część będzie gładka, jak to możliwe. Szlifowanie parapetu i uszkodzonej części pomoże ci później nałożyć żywicę epoksydową do drewna i farbę po zakończeniu procedury naprawy.

Krok 5. Zastosuj podkład do drewna

Zacznij mieszać epoksydowy podkład do drewna w jednorazowym pojemniku. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi podkładu do drewna w procesie mieszania i aplikacji. Mieszanie podkładu epoksydowego do drewna może różnić się w zależności od producenta.

Rozpocznij nakładanie podkładu od jednej cienkiej warstwy. Przed kontynuowaniem należy odczekać co najmniej dziesięć minut, aż podkład zwiąże i wyschnie.

Krok 6. Wypełnianie otworów

Po nałożeniu podkładu do drewna następnym krokiem jest przygotowanie i ułożenie szpachli do drewna. Wymieszaj szpachlówkę epoksydową do drewna zgodnie z instrukcją producenta w jednorazowym pojemniku. Za pomocą szpachelki nałożyć farsz na parapety, aby usunąć uszkodzone fragmenty.

Zeskrob nadmiar i stwórz gładką powierzchnię. Pozostaw wypełniacz na chwilę i pozwól mu wyschnąć.

Krok 7. Zakończ

Po wypełnieniu i nałożeniu szpachli i podkładu, czas na wykończenie. W procesie wykańczania pierwszym krokiem jest szlifowanie. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, aby wygładzić powierzchnię i usunąć nadmiar wypełniacza i szorstkie obszary.

Usunąć wszelkie nierówności i wytrzeć kurz i nadmiar szmatką. Zagruntuj parapet podkładem na bazie oleju i przemaluj parapet dwiema warstwami farby zewnętrznej. Farba zewnętrzna pomoże zapobiec w przyszłości dalszym uszkodzeniom parapetu przez wodę.

Teraz skończyłeś procedurę naprawy. Od teraz możesz przystąpić do naprawy parapetu.

Czy lepiej wymienić lub naprawić uszkodzony parapet?

Decyzja, czy naprawa lub wymiana jest konieczna, będzie zależeć przede wszystkim od stopnia uszkodzenia parapetu fornirowanego. Jeśli uważa się, że uszkodzenie przez wodę przedostało się do wnętrza drewnianego parapetu, a naprawa jest dużo bardziej kosztowna niż wymiana, to najlepiej będzie ją wymienić.

Jeśli jednak uszkodzenie jest niewielkie, możesz zdecydować się na naprawę. Naprawa i wymiana zależą głównie od Twojej oceny i chęci.

Jaka obróbka może zapobiec uszkodzeniom fornirów przez wodę?

W zależności od materiału, nad którym pracujesz, dostępne są różne sposoby leczenia uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Na parapecie z okleiną drewnianą najlepiej sprawdzi się podkład i farba.

Po prostu spróbuj wybrać rodzaj farby zewnętrznej lub zewnętrznej do aplikacji farby, aby zapewnić wodoodporność. Uszczelniacz i powłoki z funkcją hydroizolacji to wszystko, czego chciałbyś zachować na parapecie z forniru drewnianego, aby uniknąć uszkodzenia przez wodę.

Wniosek

Teraz, gdy znasz już kroki, jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet z forniru za pomocą tego samouczka, mamy nadzieję, że uda Ci się pomyślnie wykonać naprawę i nadal to robić. Jeśli nadal jest coś, czego nie jesteś pewien, zawsze możesz skonsultować się z lokalnym stolarzem i ekspertami od stolarki.