Jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego: lista kontrolna urlopu macierzyńskiego

Niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka, czy tylko tyle dzieci do tej pory miałaś, pomysł urlopu macierzyńskiego może być zarówno ekscytujący, jak i denerwujący. Zaplanowanie, jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego, ułatwi przejście sobie i osobom z twojego otoczenia. W tym poście omówimy listę kontrolną rzeczy do zrobienia przed wzięciem czasu wolnego na opiekę nad nowym dzieckiem.

Wskazówki, jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego

#1. Kiedy zacząć przygotowywać się do urlopu macierzyńskiego: teraz! Planowanie jest lepsze niż mieszanie się w ostatniej chwili. I będziesz potrzebować czasu, aby ustawić swoje kaczki w rzędzie i zebrać wszystko, czego możesz chcieć lub potrzebować podczas urlopu macierzyńskiego.

Jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego: lista kontrolna urlopu macierzyńskiego

#2. Dbaj o zdrowie podczas ciąży: Jeśli to możliwe, nie planuj niczego poważnego (takiego jak operacja) tuż przed udaniem się na urlop macierzyński. Im bardziej zdrowa i wypoczęta jesteś na początku urlopu macierzyńskiego, tym łatwiej będzie Ci poradzić sobie z tymi pierwszymi tygodniami/miesiącami jako nowa mama!

Dodatkowo, jeśli zaistnieje sytuacja awaryjna, która wymaga pójścia do pracy w czasie ciąży, może to zagrozić zdrowiu zarówno Twojemu, jak i Twojego dziecka z powodu stresu związanego z podróżą i innymi czynnikami, takimi jak ekstremalne temperatury itp.

#3. Podczas ciąży: Pamiętaj, że wiele firm nie pozwala Ci pracować z domu, więc jeśli praca zdalna jest opcją dla Twojej pracy, skorzystaj z niej! Jeśli myśl o urodzeniu nowego dziecka w domu podczas żonglowania obowiązkami w pracy sprawia, że ​​jesteś niespokojny, może to być coś, co warto zacząć planować z dużym wyprzedzeniem.

Pamiętaj też, że urlop macierzyński NIE oznacza rezygnacji z pracy lub zwolnienia – często istnieją luki i dostępne opcje w zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska/pracy.

Na przykład niektóre miejsca oferują „programy pomostowe”, w ramach których pracownicy mogą otrzymać swoją aktualną pensję, ale muszą pojawić się tylko wystarczająco długo, aby wyszkolić kogoś, kto wykonuje swoją starą pracę, zanim wyjdą na urlop. A może jest nawet inne wolne stanowisko, o które możesz się ubiegać, a które nadal będzie dostępne, gdy wrócisz.

Czy mój pracodawca oferuje świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego? Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat?

Różni się w zależności od firmy i stanu, ale wymagane jest co najmniej 12 tygodni bezpłatnego FMLA (prawa federalnego).

Co się stanie, jeśli nie wrócisz po urlopie macierzyńskim?

Zostaniesz poproszony o powrót, kiedy będziesz fizycznie w stanie. Jeśli nie możesz, Twoja praca jest nadal dostępna przez określony czas, dopóki zastępstwo nie przejmie roli lub może zostać zakończone.

Nie tracisz praw, ale musisz złożyć wniosek i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, tak jak zrobiłby to każdy inny nowy wnioskodawca, gdyby składał podanie w tym okresie. Twój pracodawca powinien współpracować z Tobą w sprawie tego przejścia, aby zapewnić wszystkim korzyści z wyniku, biorąc pod uwagę ich potrzeby i wymagania dotyczące prawa pracy.

Co się stanie, jeśli mój partner nie wróci? Czy mogę również zachować jego korzyści?

Polityka Twojej firmy dotycząca świadczeń będzie dyktować, czy ta opcja jest dostępna po wygaśnięciu urlopu macierzyńskiego, w zależności od tego, jak długo był przez nią zatrudniony.

Jeśli istnieje otwarty okres zapisów na świadczenia, będziesz musiał wybrać plan w tym czasie lub może on zostać zakończony. Nie tracisz praw, ale musisz złożyć wniosek i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, tak jak zrobiłby to każdy inny nowy wnioskodawca, gdyby składał podanie w tym okresie.

Twój pracodawca powinien współpracować z Tobą w sprawie tego przejścia, aby zapewnić wszystkim korzyści z wyniku, biorąc pod uwagę ich potrzeby i wymagania dotyczące prawa pracy.

Czy urlop macierzyński i urlop rodzicielski mogą być brane jednocześnie?

Tak, jednak FMLA nie dotyczy urlopu rodzicielskiego.

Czy mogę otrzymać normalne wynagrodzenie podczas urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego?

FMLA wymaga, abyś otrzymywał 50% swojego zwykłego wynagrodzenia przez 12 tygodni – jest to bezpłatne, chyba że Twoja firma ma inną polisę! Niektóre firmy oferują również płatne dni wolne, ale nie ma żadnych federalnych wymagań dotyczących tego, ile lub czy jest to równoczesne z FML… itd.!

Może się również różnić w zależności od stanu, więc zrób kilka badań na temat dostępnych świadczeń w miejscu, w którym mieszkasz i pracujesz! Możesz również zajrzeć do krótkoterminowego ubezpieczenia rentowego, jeśli pomogłoby to pokryć utratę dochodów, gdy jesteś poza pracą.

Czy mogę otrzymać urlop macierzyński, jeśli dopiero zaczęłam pracę?

Tak! FMLA chroni zarówno nowych, jak i obecnych pracowników. Musisz pracować co najmniej 12 miesięcy w tej samej firmie, zanim będziesz mógł ubiegać się o urlop, ale nie ma znaczenia, czy data rozpoczęcia była wczoraj, czy trzy lata temu – jeśli masz prawo, powinieneś otrzymać czas wolny pod FMLA.

Do jakich świadczeń mam prawo, jeśli nie wrócę do pracy po urlopie macierzyńskim?

Wiele firm oferuje zasiłki macierzyńskie, które pozwalają matkom na stopniowy powrót do pracy; praca w niepełnym wymiarze godzin lub pozostanie w domu przez dłuższy czas przed powrotem w pełnym wymiarze godzin.

Zapytaj swojego pracodawcę, co jest dostępne w tej sytuacji! Chociaż możesz nie być w stanie wrócić do tej samej starej pracy, nie oznacza to nic negatywnego w ich uczuciach do ciebie jako pracownika, więc nie bierz ich milczenia do siebie.

A jeśli chcę mieć więcej niż dwa tygodnie wolnego?

Możesz kwalifikować się do dodatkowego urlopu w ramach FMLA poza urlopem macierzyńskim, ale tylko wtedy, gdy Twoja firma ma ponad 50 pracowników w promieniu 75 mil i przepracowałeś tam 12 miesięcy nieprzerwanie (nie licząc przerw między zatrudnieniem). Porozmawiaj ponownie ze swoim menedżerem. Jeśli uważasz, że są niesprawiedliwe, skontaktuj się z działem HR swojej firmy.