Jak szyć wstecz na maszynie do szycia: 2 sposoby

Istnieją dwa sposoby nauki szycia wstecz na maszynie do szycia. Obie metody obejmują użycie przycisku wstecznego, ale pamiętaj, że każdy model będzie różnił się sposobem szycia wstecz na maszynie.

W tym artykule omówimy również, co możesz zrobić, jeśli Twoja jednostka nie ma tej funkcji. I wreszcie, bardziej szczegółowo dowiesz się, jak ważne jest szycie wsteczne.

Jak szyć wstecz na maszynie do szycia: 2 sposoby

Jak szyć wstecz na maszynie do szycia?

Sposób 1. Naciśnij raz przycisk szycia wstecz

Jak nauczyliśmy się, jak odwracać ścieg na maszynie do szycia Singer, nie trzeba przytrzymywać przycisku wstecz, aby wykonać ściegi wzmacniające. Zamiast tego zlokalizuj przycisk zmiany kierunku na swoim modelu lub zapoznaj się z instrukcją Singer, ponieważ zawiera schemat anatomii maszyny do szycia.

Następnie wystarczy nacisnąć przycisk wstecz tylko raz po wykonaniu początkowych ściegów i nacisnąć go ponownie, aby powrócić do ustawienia, które szyje do przodu. Jeśli nie masz pewności, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby poznać instrukcje szycia wstecznego.

Sposób 2. Przytrzymaj przycisk stebnowania

Niektóre marki maszyn do szycia wymagają przytrzymania przycisku ściegu wstecznego podczas szycia wstecz. Na przykład ci, którzy wiedzą, jak szyć wstecz na maszynie do szycia Brother, przytrzymają przycisk wsteczny, gdy naciskasz pedał, aby wykonać ściegi wsteczne.

Ponownie, możesz określić, która metoda jest odpowiednia podczas szycia wstecznego z twoją jednostką, sprawdzając instrukcję. W przeciwnym razie możesz nie wykonać prawidłowych ściegów, aby wzmocnić początkowe.

Ważne jest również, aby najpierw ćwiczyć na kawałku materiału, gdy jest to twój pierwszy ścieg wsteczny. W ten sposób poznasz niezbędne poprawki, zanim zaczniesz pracować nad swoim projektem.

Jak szyć wstecz na maszynie do szycia bez przycisku wstecz

Nadal możesz szyć wstecz na maszynie do szycia, nawet bez przycisku wstecznego. Twój model może być stary, ponieważ to ustawienie jest zawsze wspólne dla nowoczesnych modeli.

 • Manipulacja tkaninami

Jak więc szyć wstecz bez funkcji ściegu wstecznego na maszynie do szycia? Zamiast tego sam będziesz manipulować tkaniną i odwracać ją.

Stamtąd możesz przystąpić do szycia do przodu, a szwy będą nadal w przeciwnym kierunku. Możesz także zatrzymać się na końcu linii ściegu, podnieść stopkę i wyregulować materiał do tyłu o około trzy cale przed przeszyciem poprzednich ściegów.

 • Ręczne szycie wsteczne

Ten sposób stebnowania jest idealny, gdy szew jest ukryty, ponieważ ściegi mogą wyglądać nieatrakcyjnie. Ale jeśli ta metoda nie ma zastosowania do projektu, możesz zszyć ręcznie, pozostawiając luźne końce nici po szyciu na maszynie.

 • Alternatywne szycie wsteczne

Stebnowanie to idealny sposób na wykończenie szwów, ponieważ wzmacnia pracę. Ale jeśli projekt i tak nie będzie narażony na stres, możesz zawiązać supeł, aby zabezpieczyć nić.

Przeczytaj, jak zamknąć szew, aby uzyskać więcej wskazówek.

Jaki przycisk naciskasz, aby wykonać ścieg wsteczny na maszynie do szycia?

Zawsze sprawdzaj swoją instrukcję, ponieważ zawiera ona wskazówki dotyczące szycia wstecznego. Pokaże również, jak wygląda przycisk stebnowania, często przycisk ze strzałką w kształcie litery U, wskazującą odwrotność.

Następnie wystarczy przeszyć trzy ściegi do przodu, nacisnąć guzik i przeszyć trzy ściegi, a następnie wrócić do szycia do przodu. Ale jak omówiliśmy wcześniej, zwróć uwagę, czy maszyna do szycia wymaga przytrzymania przycisku wstecznego, czy możesz go zwolnić podczas szycia wstecznego.

Przycisk ściegu wstecznego a dźwignia ściegu wstecznego

Jeśli twoje urządzenie ma funkcję ściegu wstecznego, ale nie ma przycisku cofania, może zamiast tego użyć dźwigni cofania. Popchniesz dźwignię i zostawisz ją tam, aby wykonać ściegi wsteczne, a następnie podniesiesz ją z powrotem, aby przeszyć do przodu.

Jaki jest cel szycia wstecznego?

Stebnowanie wsteczne lub stebnowanie jest kluczową częścią szycia, ponieważ zabezpiecza ściegi, stąd też nazywa się je również stebnówkami. Zapewni to, że części projektu, takie jak szwy, pozostaną trwałe i nie będą się rozplątywać.

Zastosowania ściegu wstecznego

 • Do zabezpieczania początku i końca szwów
 • Dodatkowe ściegi na środku szwu podczas rozrywania niektórych szwów
 • Do utrwalania marszczenia materiału podczas szycia po łukach jako dodatkowe zabezpieczenie ściegów

Czy szycie wsteczne jest konieczne?

Szycie wsteczne zabezpiecza poprzednie ściegi, ale nie dotyczy wszystkich projektów. Ponadto, ponieważ dodatkowe ściegi mogą sprawić, że ta część stanie się nieporęczna, nie zaleca się stebnowania na delikatnych materiałach.

Oto, co zrobić zamiast tego:

 • Skróć długość ściegu do 1 mm
 • Wykonaj krótkie ściegi pół cala na początku i na końcu szwu
 • Powróć do normalnej długości ściegu podczas pracy na środku szwu
 • W niektórych projektach wystarczy zawiązać końce nici, aby zakończyć szycie.

  Wniosek

  I to wszystko! Właśnie omówiliśmy, jak wykonać ścieg wsteczny na maszynie do szycia, co jest tak szybkie, jak naciśnięcie przycisku wstecznego.

  Każda maszyna do szycia różni się tylko tym, czy naciśniesz raz przycisk stebnowania, czy przytrzymasz go, naciskając pedał, aby szyć. Ale w niektórych przypadkach potrzebujesz alternatywy dla ściegu wstecznego, aby zabezpieczyć szwy.

  Mamy nadzieję, że to było pomocne. Zostaw nam komentarz, jeśli masz.