Jak kąpać dziecko?

Jak kąpać dziecko? Kąpiel to nie tylko higiena, ale i frajda dla maluszka. Pomaga im się zrelaksować i lepiej spać w nocy.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o dziecko podczas kąpieli. Podobnie jak dorośli, dzieci potrzebują nadzoru osoby dorosłej podczas kąpieli lub prysznica, aby nie przewróciły się w wannie ani nie poparzyły krany z gorącą wodą.

Jak kąpać dziecko?

Upewnij się, że w pobliżu miejsca, w którym dziecko będzie stać podczas kąpieli, nie ma ostrych przedmiotów; obejmuje to wszystko, co ma krawędzie, takie jak mydelniczki, szczoteczki do zębów i brzytwy.

Jeśli to możliwe, spróbuj używać miękkich zabawek zamiast twardych, aby zapobiec wypadkom! Możesz nawet zrobić małą wannę w domu, używając brodzika lub umywalki dla dzieci.

– Napełnij wannę wystarczającą ilością ciepłej wody, aby zakryła klatkę piersiową dziecka. Sprawdź temperaturę wody przed włożeniem dziecka do wody, umieszczając łokieć lub nadgarstek pod kranem – powinno być dla Ciebie wygodne, jak letni prysznic

– Dodaj mydło do wody i zakręć nim, aby utworzyć mydliny

– Delikatnie opuść dziecko do wanny, upewniając się, że jego głowa zawsze znajduje się nad wodą

– Użyj myjki lub gąbki do czyszczenia ciała dziecka od góry do dołu; unikaj mydła w oczach

– Spłucz je zimną (nie zimną) wodą po zakończeniu kąpieli; Pomoże to zamknąć pory i zapobiec wyziębieniu

– Owiń dziecko miękkim ręcznikiem i całkowicie je osusz

– W razie potrzeby nałóż balsam na skórę

– Jeśli kąpiesz dziecko na zewnątrz, upewnij się, że miejsce to jest czyste i wolne od robaków, gruzu lub czegokolwiek, co mogłoby mu zaszkodzić. Należy również pamiętać o wszelkich potencjalnych zagrożeniach, takich jak zwierzęta domowe, gorące powierzchnie lub zbiorniki wodne.

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na to, co dziecko wkłada do ust podczas kąpieli – na jego ciele mogą pozostać resztki mydła, które może przypadkowo połknąć.

Pamiętaj, aby dokładnie spłukać wszystkie mydliny przed ich kąpielą! I wreszcie baw się dobrze! Kąpiel może być świetnym sposobem na nawiązanie więzi dla rodziców i dzieci, więc staraj się nie brać tego zbyt poważnie.

Jak długo dzieci mogą wytrzymać bez kąpieli?

Niemowlęta nie potrzebują kąpieli każdego dnia. Mogą wytrzymać trzy lub cztery dni bez jednego i być w porządku. Oczywiście należy kąpać dziecko, jeśli jest brudne, ale nie ma takiej potrzeby codziennie.

Niektóre dzieci z wiekiem coraz rzadziej kąpią się. Tylko pamiętaj, aby utrzymać dziecko w czystości, wycierając je wilgotną ściereczką w razie potrzeby. Zbyt częste kąpiele mogą wysuszać delikatną skórę dziecka.

Mogą nie potrzebować kąpieli codziennie, ale to nie znaczy, że nie powinieneś dawać im od czasu do czasu! Pamiętaj, aby umyć wszystkie zakamarki na ciele i użyć delikatnego mydła przeznaczonego dla niemowląt. Pamiętaj, aby spłukać całe mydło i wysuszyć je ręcznikiem. Ważne jest również, aby mieć oko na dziecko podczas kąpieli, na wypadek, gdyby poślizgnęło się pod wodą.

Niemowlęta są na ogół dość odporne i mogą wytrzymać kilka dni bez kąpieli, ale nadal ważne jest, aby je regularnie czyścić.

Używaj wilgotnej szmatki do wycierania dziecka, gdy jest brudne i pamiętaj, aby co jakiś czas kąpać je w delikatnym mydle dla niemowląt. Uważaj, aby podczas kąpieli dziecko nie poślizgnęło się pod wodą!

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko potrzebuje kąpieli, po prostu sprawdź jego pieluszkę. Jeśli jest brudny, to chyba pora na kąpiel. W przeciwnym razie prawdopodobnie możesz poczekać do jutra lub nawet później w tym tygodniu.

Chusteczki dla niemowląt świetnie nadają się do czyszczenia poza domem, ale nie zastępują kąpieli dziecka. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki podrażnienia, takie jak zaczerwienienie lub wysypka, nadszedł czas, aby przynieść im ulgę kąpielą z delikatnym mydłem stworzonym specjalnie dla niemowląt. Jak zawsze upewnij się, że woda jest ciepła i miej oko na wypadek, gdyby się ześlizgnął pod wodą!

Czy mogę kąpać się z moim 3-miesięcznym dzieckiem?

Tak, możesz kąpać się z maluchem. Kąpiele dla niemowląt i mam są bardzo korzystne dla was obojga. Są jednak pewne środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas kąpieli dziecka w wannie:

Nigdy nie zostawiaj go bez opieki w wannie nawet na minutę – ponieważ wypadek może się zdarzyć tylko po około 20 sekundach.

Zawsze miej go na oku, gdy jest w wodzie i przez cały czas pozostawaj w zasięgu ręki. Pomogłoby, gdyby ktoś inny był w pobliżu podczas kąpieli malucha, aby mógł upewnić się, że nic złego się nie stanie, gdy na chwilę odwrócisz się od wanny, na przykład odbierze dzwonek do drzwi lub coś.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie, nawet jeśli na dnie położyłeś matę antypoślizgową. Może przypadkowo poślizgnąć się i wpaść pod wodę, gdy nie jest obserwowany, zwłaszcza jeśli nauczył się już siedzieć bez podparcia.

Używaj tylko ciepłej wody (nie gorącej) do napełniania wanny – ponieważ niemowlęta mają cieńszą skórę niż dorośli, więc łatwo mogą się poparzyć gorącą wodą, nie wiedząc, że coś jest nie tak, dopóki nie będzie za późno.

Aby upewnić się, że temperatura wody jest odpowiednia dla niego, przetestuj ją najpierw łokciem lub nadgarstkiem przed włożeniem dziecka do wanny.