Jak działa grzejnik konwekcyjny? 3 ważne czynniki do poznania!

Zastanawiasz się, jak działa grzejnik konwekcyjny? Przestań się zastanawiać i zacznij czytać ten artykuł. Wykorzystując naturalne zjawisko „konwekcji”, powietrze w konwektorze jest podgrzewane, stając się mniej gęste niż chłodne powietrze wokół niego, co pozwala na zwiększenie jego siły wyporu.

W miarę jak gorące powietrze się unosi, do konwektora zasysany jest strumień chłodniejszego powietrza z ziemi, co generuje stały przepływ. To ciepłe powietrze unosi się i zapobiega przepływowi zimnego powietrza w dół, gdy konwektory są umieszczone pod oknem, tworząc ogrzewaną zasłonę powietrzną.

Jak działa grzejnik konwekcyjny? 3 ważne czynniki do poznania!

Komponent i ograniczenie przegrzania to dwa aspekty każdego konwektora, które współpracują ze sobą w celu prawidłowego rozprowadzenia gorącego powietrza do pomieszczenia. Element zamienia energię w ciepło, przepuszczając prąd elektryczny przez specjalnie skonstruowany drut oporowy. Poznamy więcej czynników, więc czytaj dalej i odkrywaj więcej.

Podstawy ogrzewania konwekcyjnego

Ogrzewanie konwekcyjne to rodzaj ogrzewania, który przekazuje ciepło przez przepływ cieczy lub przez konwekcję. Ponieważ zależy to od ruchu powietrza, grzejnik konwekcyjny działa podobnie do pieca konwekcyjnego i różni się od ogrzewania promiennikowego i kondukcyjnego. Działa poprzez ogrzewanie pomieszczenia od góry do dołu w centralnym ogrzewaniu. Opiera się na zasadach powietrza, które powodują, że unosi się, gdy robi się gorąco, lub opada, gdy robi się zimno.

Energia konwekcji jest łatwa do zrozumienia. Techniczne słowo oznaczające „cyrkulację powietrza” jest konwekcyjne. W rezultacie ogrzewanie konwekcyjne odnosi się do ogrzewania pomieszczenia za pomocą naturalnego przepływu powietrza; jak być może wiesz, unoszące się powietrze, gdy staje się gorące i opadające, gdy jest zimne. Jeśli masz w pokoju grzejnik konwekcyjny, będzie on zasysał chłodne powietrze i ogrzewał je, przepuszczając je przez gorącą metalową wężownicę.

W grzejnikach konwekcyjnych często stosuje się wentylator do zasysania chłodnego powietrza i wydmuchiwania go po jego podgrzaniu. Jednak nie wszystkie grzejniki konwekcyjne działają w ten sposób. Na przykład grzejniki olejowe wykorzystują swoją dużą metalową powierzchnię do ogrzewania powietrza. Podgrzane powietrze unosi się samoistnie, ale nie wymaga żadnej pomocy. Zapewnia to, jak działa grzejnik konwekcyjny.

Zalety grzejnika konwekcyjnego

Grzejniki konwekcyjne równomiernie ogrzewają pomieszczenie. Dzieje się tak, ponieważ gorące powietrze, które wytwarzają, unosi się lub opada konsekwentnie w zamkniętym środowisku. Panelowe grzejniki konwekcyjne mogą być umieszczone wyżej na dowolnej wolnej powierzchni ściany w pomieszczeniu o dowolnej wielkości. Grzejniki konwekcyjne mogą być również zatopione w ziemi, co pozwala na zastosowanie ich przed klatką schodową lub otworami od podłogi do sufitu. Grzejniki konwekcyjne są w większości ciche. Najpopularniejsze grzejniki w toaletach wyposażone w wentylatory wytwarzają niewiele hałasu, ale zazwyczaj nie wystarczają, aby przeszkadzać. W przeciwieństwie do elektrycznych grzejników przypodłogowych grzejniki konwekcyjne pozwalają zaoszczędzić około 10% wydatków na energię.

Czynniki wpływające na konwekcję i Ogrzewanie promiennikowe

Kiedy mówimy o ogrzewaniu konwekcyjnym, zawsze pojawia się słowo promieniujące; to drugi sposób ogrzewania domu. Porównajmy ogrzewanie konwekcyjne z ogrzewaniem promiennikowym, aby lepiej to zrozumieć. Obie te metody ogrzewania są niezwykle powszechne. Poniżej znajdują się istotne rozróżnienia: Omówimy kilka czynników, które pomogą Ci znaleźć najlepszy sposób ogrzania pomieszczenia.

#1. Zatrzymywanie ciepła

Grzejniki konwekcyjne ogrzewają powietrze. Dzięki temu nawet po wyłączeniu nagrzewnicy powietrze może pozostawać gorące przez kilka godzin. Ciepło nie rozprasza się natychmiast. Grzejniki grzejnikowe, po obu stronach, rozpraszają ciepło prawie wkrótce po wyłączeniu. Tak więc, jeśli potrzebujesz grzejnika, który może utrzymać ciepło w pokoju przez całą noc, grzejnik konwekcyjny wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Utrzymuje ciepło przez znacznie dłuższy czas.

#2. Sprawność grzewcza

W pewnych sytuacjach skuteczne były zarówno grzejniki konwekcyjne, jak i promiennikowe. Każdy rodzaj grzałki, jeśli jest używany prawidłowo, jest bardzo wydajny. Grzejniki grzejnikowe są najskuteczniejsze, gdy są używane do ogrzewania tylko niektórych obszarów przestrzeni. Ciepło promieniowania było kierunkowe i można je skierować w dowolne miejsce. Promienniki podczerwieni mogą ogrzać Cię w dużym pomieszczeniu, ponieważ nie wymagają nawet żadnej mocy do ogrzania całego pomieszczenia, a jedynie obszar, w którym będziesz stał.

Ilekroć chcesz po prostu ogrzać określone obszary przestrzeni, ciepło podczerwieni jest o 50% skuteczniejsze niż jakakolwiek inna forma grzejnika. Z drugiej strony grzejniki konwekcyjne są znacznie bardziej efektywne w utrzymywaniu ciepła w całym pomieszczeniu. Grzejniki konwekcyjne ogrzewają powietrze w całej przestrzeni, a naturalny ruch powietrza gwarantuje, że ciepło dociera we wszystkie zakamarki. W rezultacie ciepło konwekcyjne jest idealne dla całych pomieszczeń grzewczych. Być może zainteresuje Cię również najbardziej wydajny system grzewczy w Twoim domu.

#3. Szybkość ogrzewania

Promienniki to nie to samo co grzejniki konwekcyjne, ponieważ działają inaczej. Nie potrzebują one mocy do ogrzewania powietrza. Wykorzystują promieniowanie do bezpośredniego ogrzewania przedmiotów. Zamiast konwekcji ciepło jest przekazywane przez promieniowanie. Z tego powodu grzejniki promiennikowe były znacznie szybsze niż grzejniki konwekcyjne. Nie podgrzewają wstępnie atmosfery. Bezpośrednio i szybko podgrzewają wskazywany przedmiot.

To okładka!

Cieszymy się, że dowiedziałeś się, jak działa grzejnik konwekcyjny. Grzejniki konwekcyjne to popularne grzejniki, które działają bardzo efektywnie. Grzejniki konwekcyjne działają poprzez wytwarzanie gorącego powietrza przez wężownicę grzewczą. Następnie rozprowadza się ogrzane powietrze za pomocą dmuchawy lub dużej metalowej powierzchni. Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiem co to jest grzałka ceramiczna i jaki mam grzałkę. Dziękuję, przyjaciele, za pobyt z nami.