Usuwanie pleśni 101: jakiego rodzaju respiratora potrzebuję do pleśni

Jeśli pytasz „jakiego rodzaju respiratora potrzebuję na pleśń”, możesz podejrzewać wzrost grzybów w twoim domu. Ponieważ zarodniki pleśni mogą być niebezpieczne w dużych ilościach, musisz nosić przynajmniej maskę oddechową N-95, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i zdrowie.

Jeśli zamierzasz spędzać długie okresy wystawione na działanie pleśni lub pracować z przedmiotem pokrytym pleśnią, będziesz potrzebować czegoś więcej niż respiratora. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o respiratorach, których możesz używać i sprzęcie, którego będziesz potrzebować podczas pracy z pleśnią.

Usuwanie pleśni 101: jakiego rodzaju respiratora potrzebuję do pleśni

Jakiego respiratora należy używać podczas pracy z pleśnią?

Według Centers for Disease Control and Prevention należy nosić przynajmniej jednorazową, zatwierdzoną przez NIOSH maskę lub respirator N-95, aby chronić usta i nos przed wdychaniem pleśni. Możesz kupić te maski w większości sklepów z artykułami domowymi w pobliżu.

Jeśli jednak musisz spędzić więcej niż cztery godziny pracując w pobliżu pleśni, potrzebujesz lepszego respiratora. CDC zaleca stosowanie półmaski lub maski na całą twarz, którą można również kupić w lokalnym sklepie z artykułami domowymi.

Nosząc te maski oddechowe, należy je prawidłowo nosić i dopasować do studzienki przed wejściem w obszar zaatakowany przez pleśń. Te maski oddechowe mogą Cię chronić tylko wtedy, gdy są prawidłowo noszone i bezpiecznie założone.

Chociaż zatwierdzone przez NIOSH maski oddechowe mogą zapewnić bezpieczeństwo przeciętnej osobie dorosłej, najlepiej pamiętać, że nie są one przeznaczone dla dzieci. Byłoby również najlepiej trzymać dzieci jak najdalej od dużych inwazji pleśni.

Jakiego innego sprzętu możesz użyć do ochrony?

Jeśli usuwasz pleśń z zalanego domu lub podejrzewasz, że w budynku, do którego wchodzisz, jest duża ilość pleśni, będziesz potrzebować czegoś więcej niż respiratora, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Aby zwiększyć ochronę przed pleśnią, możesz nosić rękawiczki i gogglesalong z maską.

Najlepiej byłoby, gdyby para rękawiczek, które nosisz, sięgała do połowy przedramienia. Jeśli zamierzasz używać detergentów, wystarczy zwykła para gumowych rękawiczek. Jeśli jednak będziesz musiał użyć środków dezynfekujących, wybielaczy lub żrących chemikaliów, najlepiej będzie nosić rękawiczki wykonane z naturalnej gumy, PCV lub neoprenu.

Jeśli chodzi o gogle, to wystarczy każda para, która w pełni zakrywa oczy i nie ma otworów wentylacyjnych. Te gogle zapobiegają kontaktowi pleśni i zarodników pleśni z twoimi oczami. Aby zwiększyć ochronę, możesz również nosić długie spodnie i koszule z długimi rękawami podczas czyszczenia lub pracy z pleśnią.

Dlaczego powinieneś nosić sprzęt ochronny podczas pracy z pleśnią?

Pleśń jest wszędzie, gdy przemieszcza się, uwalniając zarodniki grzybów w powietrze. W związku z tym za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz, wdychasz niewielką ilość zarodników pleśni.

W niewielkich ilościach nie mogą wyrządzić szkody ludziom i zwierzętom. Jednak pleśń i jej zarodniki mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne, gdy są wdychane w dużych ilościach.

Jeśli wdychasz dużą ilość pleśni, możesz doświadczyć objawów alergicznych, takich jak kichanie, katar, kaszel, zawroty głowy oraz podrażnienie skóry i oczu. Nadmierna ekspozycja na pleśń jest gorsza dla osób z astmą i chorobami układu oddechowego, ponieważ zarodniki mogą zwiększać częstotliwość i nasilenie objawów i ataków astmy.

Jeśli osoba z osłabionym układem odpornościowym wejdzie w kontakt, wdycha lub połyka pleśń lub zarodniki pleśni, może rozwinąć się infekcja. Mając to na uwadze, Ty lub specjalista ds. Remediacji powinniście usunąć pleśń tak bardzo, jak to możliwe, aby zapobiec powikłaniom. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wyczyścić pleśń, możesz znaleźć ten artykuł na temat pięciu prostych kroków, aby usunąć pleśń z betonowej podłogi.

Kiedy niezbędny jest kompletny zestaw sprzętu ochronnego?

Sprzęt ochrony osobistej jest niezbędny, gdy widzisz lub podejrzewasz wzrost pleśni. Jeśli twój dom lub budynek jest wilgotny, najprawdopodobniej w środku znajduje się pleśń. Aby dowiedzieć się więcej o przyczynach pleśni, zapoznaj się z tym pomocnym artykułem: Co powoduje zieloną pleśń? Kompletny przewodnik po naprawach.

Pleśń lubi rosnąć na wilgotnym materiale organicznym. Mając to na uwadze, powinieneś nosić przynajmniej maskę oddechową, gdy wchodzisz do zalanych budynków, zbliżasz się do przedmiotów o dużej zawartości wilgoci, obszarów o wysokiej wilgotności i obiektów uszkodzonych przez pożar.

Powinieneś również nosić maski oddechowe, gdy zbliżasz się do materiałów uszkodzonych przez wodę, ponieważ pleśń może już rosnąć w pobliżu. Jeśli musisz posprzątać, zabrać swoje rzeczy lub w inny sposób pozostać w tym miejscu przez dłuższy czas, najlepiej będzie nosić gogle, rękawiczki, długie spodnie i koszule z długimi rękawami.

Wniosek

„Jakiego rodzaju respiratora potrzebuję do pleśni” to świetne pytanie, ponieważ pytający przyznaje, że pleśń jest rzeczywiście szkodliwa podczas wdychania. Aby chronić cię przed wdychaniem pleśni i jej zarodników, powinieneś nosić przynajmniej zatwierdzoną przez NIOSH -95 respirator.

Jeśli uważasz, że będziesz narażony na dłuższą ekspozycję na grzyby, powinieneś wybrać półmaskę lub respirator na całą twarz w połączeniu z goglami, rękawiczkami, koszulami z długimi rękawami i spodniami. W ten sposób możesz wykonać każde zadanie, które musisz wykonać, jednocześnie chroniąc się przed szkodliwymi zarodnikami w powietrzu.