Rozwiązania medyczne: jak stwierdzić, czy urządzenie CPAP jest uszkodzone przez wodę?

Wskaźnikiem wskazującym, jak sprawdzić, czy urządzenie CPAP jest uszkodzone przez wodę, jest to, że się nie włącza. Jeśli kiedykolwiek się włączy, ekran może nie działać poprawnie lub nie jest generowany przepływ powietrza. W obu przypadkach obwody wewnętrzne są najprawdopodobniej zagrożone.

Urządzenia z ciągłym dodatnim ciśnieniem powietrza (CPAP) są podstawą w sypialni osób, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny. Te przenośne urządzenia pomagają złagodzić dyskomfort i konsekwencje zdrowotne spowodowane brakiem snu.

Rozwiązania medyczne: jak stwierdzić

Co to jest maszyna CPAP i jak działa?

Maszyny CPAP zostały zaprojektowane tak, aby dostarczać sprężone powietrze do dróg oddechowych osoby przez system dostarczania składający się z rurek i maski. Urządzenie to ma zapobiegać bezdechom, zapewniając użytkownikowi dobrą jakość snu.

Maszyny CPAP wykorzystują stałe ciśnienie podczas wdechu i wydechu. Ten mechanizm jest również prawdziwy w przypadku maszyn APAP (automatyczne miareczkowanie ciągłego dodatniego ciśnienia powietrza). Ten ostatni może jednak regulować ciśnienie między oddechami w zależności od potrzeb pacjenta.

Z drugiej strony, urządzenia BiPAP lub Bi-level Positive Air Pressure wykorzystują wyższe ciśnienie do wdechu, aby utrzymać otwarte drogi oddechowe i niższe ciśnienie podczas wydechu dla wygody użytkownika. BiPAP jest droższy niż CPAP i jest zalecany tylko dla tych, którzy nie tolerują wysokiego ciśnienia tego drugiego. Inne stany, które mogą uzasadniać BiPAP, dotyczą osób z chorobą nerwowo-mięśniową, hipoksemią i aerofagią.

W najnowszych wydaniach maszyn CPAP nawilżacze są prawie zawsze zawarte w pakiecie. Nawilżacze w maszynach CPAP pojawiły się, ponieważ niektórzy użytkownicy odczuwają suchość w drogach oddechowych, a nawet krwawienie z nosa. Ogrzane i nawilżone powietrze zapobiega wysuszaniu gardła i nosa, zapewniając dodatkowy komfort podczas snu.

W jaki sposób woda uszkadza maszynę?

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób urządzenie takie jak CPAP, które działa z komponentem wykorzystującym wodę (nawilżacz), może zostać uszkodzone przez wodę. Odpowiedź leży w elektronicznych częściach urządzenia.

Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, niektóre części urządzenia CPAP nie mogą mieć kontaktu z wodą. Obwody wewnętrzne są wrażliwe na wilgoć, zwłaszcza te związane z panelem wyświetlacza. W przypadku urządzeń wykorzystujących czujniki wilgoć może zepsuć wykrywanie i generować nieprawidłowe wartości ciśnienia wyjściowego.

Innym sposobem, w jaki woda może siać spustoszenie w Twojej pralce, jest używanie do jej działania wody z kranu. Woda z kranu jest zwykle „twarda”, co oznacza, że ​​zawiera dużo minerałów, takich jak wapń, magnez i żelazo. Minerały te tworzą osady ścierne w komorze wodnej i innych częściach maszyny CPAP, powodując fizyczny rozkład elementów plastikowych i metalowych.

Najbezpieczniejszym sposobem jest użycie wody destylowanej. Jest to zalecany rodzaj wody przez producentów maszyn CPAP. Nie chcesz, aby gwarancja na Twój sprzęt została unieważniona tylko dlatego, że używasz niewłaściwego rodzaju wody, prawda?

Co jeszcze może pójść nie tak z maszyną CPAP?

Deszcz

Ogrzane powietrze w nawilżaczu w końcu schładza się, gdy przechodzi przez przewody. Schłodzone powietrze spowoduje kondensację, która wypełni rurki wodą. Ta woda może następnie trafić do maski.

Istnieje kilka prostych sposobów radzenia sobie z deszczami. Jednym z nich jest umieszczenie urządzenia CPAP poniżej poziomu maski, aby wszelkie skropliny, które mogą powstać, spłynęły z powrotem do nawilżacza. Innym rozwiązaniem jest dostosowanie temperatury w pomieszczeniu lub owinięcie rur pod koce, aby utrzymać ciepło w powietrzu.

Możesz również zdecydować się na zmianę ustawień nawilżacza. Jeśli mieszkasz w wilgotnym lub ciepłym miejscu, zgodnie z wytycznymi dostawcy sprzętu, obniż ustawienie temperatury nawilżacza. Wreszcie na rynku dostępne są podgrzewane rurki, które utrzymują i regulują temperaturę powietrza wewnątrz w czasie rzeczywistym.

Wadliwa płyta grzewcza

Chcesz, aby powietrze trafiające do twoich płuc było ciepłe, a nie gorące ani zimne. Jeśli płyta grzewcza podgrzewająca wodę w nawilżaczu nie działa prawidłowo, należy ją natychmiast sprawdzić.

Zazwyczaj komorę wodną należy ponownie napełnić po dwóch do trzech dniach. Jeśli trwa to dłużej, oznacza to, że coś jest nie tak z nawilżaczem, więc należy to również sprawdzić.

Bezdech utrzymuje się

Cały sens korzystania z urządzenia CPAP polega na wyeliminowaniu wibracji tkanki, która powoduje chrapanie. Jeżeli chrapanie nie ustępuje i nie ma wycieku w masce, należy zwiększyć ciśnienie w urządzeniu.

Rozmawiając z lekarzem snu na temat regulacji ciśnienia w aparacie CPAP, może poprosić o odczyt AHI (wskaźnik bezdechu-spłycenia oddechu) na panelu wyświetlacza. AHI to liczba przerw w oddychaniu na godzinę snu. Wartość większa niż pięć wymagałaby przez większość czasu regulacji ciśnienia.

Czy możesz używać urządzenia CPAP, jeśli śpisz w żołądku?

Dawno minęły czasy, kiedy użytkownicy CPAP musieli spać na plecach całą noc. W dzisiejszych czasach dostępne są różne poduszki dla osób śpiących na brzuchu, także tych, które korzystają z urządzenia CPAP. Aby dodatkowo zapewnić najlepszą jakość snu, materace przystosowane do bezdechu sennego można również znaleźć w Internecie lub w sklepach stacjonarnych.

Wniosek

Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy urządzenie CPAP jest uszkodzone przez wodę, jest sprawdzenie, czy włącza się i działa prawidłowo. Po potwierdzeniu, uszkodzona przez wodę maszyna CPAP musi zostać sprawdzona przez uprawnionego dostawcę usług i wymieniona w razie potrzeby.