Plusy i minusy świec parafinowych

Świece parafinowe należą dziś do najpopularniejszych świec. Są bezpieczne, świece parafinowe wytwarzają ładny płomień, a wosk parafinowy jest na tyle łatwopalny, że pali się godzinami. Wosk parafinowy można stosować samodzielnie jako paliwo do świec lub świece parafinowe można wytwarzać przy użyciu knotów o różnych zapachach i kolorach.

Proces wytwarzania świec parafinowych może być fajny, ale ma swoje wady. Parafina podczas spalania prawie wydziela szkodliwe opary. W tym artykule omówiono zalety świec parafinowych w porównaniu z wadami parafiny, które, miejmy nadzieję, pomogą Ci zdecydować, czy parafina jest odpowiednia w Twojej konkretnej sytuacji.

Plusy i minusy świec parafinowych

Co to jest wosk parafinowy?

Wosk parafinowy jest produktem ubocznym parafiny, a parafina jest palnym, półprzezroczystym ciałem stałym otrzymywanym z ropy naftowej. Świece parafinowe naftowe są powszechnie produkowane w Stanach Zjednoczonych, ponieważ świece parafinowe można pozyskać tutaj stosunkowo niedrogo. Wosk parafinowy nie zawiera żadnych sztucznych dodatków ani innych chemikaliów.

Zalety świec parafinowych

Istnieje wiele zalet świec parafinowych, w tym:

 • parafina uwalnia jony ujemne podczas ich spalania, co zapewnia czystsze powietrze i lepsze zdrowie dla tych, którzy nim oddychają
 • parafina wytwarza przyjemny płomień i pali długie i jasne świece parafinowe
 • wosk parafinowy jest wystarczająco łatwopalny, aby palić się godzinami
 • świece parafinowe nie muszą być ponownie zapalane, ponieważ często wosk parafinowy nie jest łatwo gasić wosk parafinowy jest prawie bezwonny parafina ma niską temperaturę topnienia. Oznacza to, że parafina topi się i pali w niskich temperaturach świece parafinowe trwają dłużej niż większość innych rodzajów paliwa do świec
 • parafina może pozbyć się irytujących zapachów zwierząt domowych w Twoim domu

Wady świec parafinowych

Oczywiście żaden produkt nie jest doskonały, a świece parafinowe mają pewne wady. Niektóre wady świec parafinowych obejmują:

 • parafina może emitować szkodliwe opary
 • parafina uwalnia duże ilości sadzy podczas jej spalania
 • świece parafinowe mają krótki czas palenia
 • świece parafinowe wytwarzające sadzę parafinę nie są idealne dla osób cierpiących na alergie
 • rodzaje parafiny nie są idealne dla dzieci i zwierząt
 • rodzaje parafiny pozostawiają osady w Twoim kominie

Jak zrobić świece parafinowe

Do robienia świec parafinowych potrzebne są knoty, świece parafinowe i rondel.

Aby zrobić świece parafinowe, napełnij rondel około 3/4 cala lub 2 centymetrami wody, a następnie umieść go na kuchence, aby się rozgrzał. Umieść jeden funt lub 500 gramów odpadów blokowych na patelni, gdy woda zostanie całkowicie podgrzana.

Po roztopieniu parafiny wlej ją do przygotowanej wcześniej formy. Następnie dodaj dowolny żądany zapach lub barwnik, a następnie włóż knot. Przed zapaleniem pozostaw swoją nową świecę parafinową do wyschnięcia na 24-48 godzin.

Następnym razem, gdy będziesz potrzebować czystego paliwa do swojego kominka, spróbuj zamiast tego zrobić świece parafinowe. Miejmy nadzieję, że w ten sposób będziesz mógł skorzystać z wielu zalet, jakie oferują świece parafinowe, a także zminimalizować lub nawet wyeliminować wszelkie możliwe wady.

Jeśli jednak cierpisz na alergie, najlepiej nie używać świec parafinowych, ponieważ mogą zawierać alergeny, takie jak zarodniki pleśni.

Zalety świec parafinowych

Jeśli chodzi o korzyści, świece parafinowe są trudne do pobicia. Świece parafinowe emitują jony ujemne, które oczyszczają powietrze, a nawet poprawiają stan zdrowia. Kiedy robisz świece parafinowe za pomocą knotów, palą się jaśniej i dłużej niż większość innych rodzajów paliwa do świec. Są wystarczająco łatwopalne, aby palić się godzinami bez konieczności ponownego zapalania lub gaszenia, jak to robią niektóre świece wotywne.

Robiąc świece parafinowe w domu, masz pełną kontrolę nad tym, co do nich trafia; nie dodaje się żadnych dodatków ani dodatkowych chemikaliów. Nie przyciągają robaków ani gryzoni, ponieważ nie pachną jak jedzenie!

Wreszcie, jeśli chodzi o czysto spalające się paliwo, nie ma nic lepszego niż świece z wosku parafinowego do redukcji sadzy w twoim domu, dzięki czemu spalają się czystsze niż większość innych rodzajów wosku.

Wady świec parafinowych

Istnieje kilka wad, jeśli chodzi o świece parafinowe. Niektórzy uważają, że parafina podczas spalania uwalnia duże ilości sadzy, chociaż zmienia się to w zależności od świecy w zależności od jakości użytego knota. Wytwarzają trochę sadzy i mogą pozostawiać osady w kominie, jeśli często ich używasz. Ponadto mogą emitować szkodliwe opary, jeśli są wykonane nieprawidłowo lub nie są odpowiednio pielęgnowane po zapaleniu.

Dla osób cierpiących na alergie niektóre rodzaje parafiny zawierają alergeny, takie jak zarodniki pleśni, które mogą pogorszyć objawy, nawet gdy palisz je w domu. Jeśli jest to dla Ciebie problem, najlepiej całkowicie unikać świec parafinowych.

Wreszcie, ponieważ podczas spalania uwalniają jony ujemne, niektórzy uważają, że świece parafinowe działają uspokajająco na tych, którzy siedzą w ich pobliżu, a zatem nie są idealne do ulubionego pokoju telewizyjnego lub tylnego patio, ponieważ niektórzy ludzie mogą czuć się senni podczas ich używania.

Wniosek

Jeśli chodzi o świece parafinowe, należy wziąć pod uwagę wiele zalet i wad. Następnym razem, gdy będziesz potrzebować czystego paliwa do swojego kominka, zamiast próbować spalić inny rodzaj wosku pszczelego, zrób w domu kilka świec parafinowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecach, zajrzyj na naszą stronę.