Pielęgnacja ryb 101: Jak łatwo pozbyć się pleśni w akwarium?

Akwaria zwykle wymagają Twojej uwagi ze względu na nadmierny wzrost glonów i gromadzenie się ich wydalania, więc jeśli martwisz się, jak pozbyć się pleśni w akwarium, to na pewno nie jesteś jedyny. Podczas gdy akwaria i zbiorniki z większym prawdopodobieństwem sprawią, że Twoje obawy będą znajdować się pod wodą, na pewno istnieją rzeczy, które mogą pójść nie tak nad jej powierzchnią.

Jak wspomniano wcześniej, glony, które tworzą zielony filtr w twoim zbiorniku, są zwykle problemem podczas sprzątania. Jednak pleśnie i inne infestacje grzybów mogą jednocześnie wystąpić.

Pielęgnacja ryb 101: Jak łatwo pozbyć się pleśni w akwarium?

Niech będzie wewnątrz, na zewnątrz, nad lub zanurzony w twoim zbiorniku, te plagi muszą zostać usunięte.

Jeśli już od jakiegoś czasu pracujesz ze zbiornikami rybnymi i akwariami, to na pewno rozumiesz, że czyszczenie ich jest tak żmudnym zadaniem, że lepiej zapobiegać takim inwazjom. Na razie skupmy się na pleśniach, na tym, jak się ich pozbyć.

Kroki czyszczenia form w akwarium

Ryby to wyjątkowy zestaw zwierząt, niezależnie od tego, czy masz tylko jedną, czy całą szkołę, ponieważ w przeciwieństwie do psów lub kotów są one ograniczone do jednej przestrzeni, która wymaga odpowiedniego nadzoru. Jeśli pleśń dostała się do ich przestrzeni, oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby je rozwiązać.

Krok 1. Przygotuj tymczasowy zbiornik dla mieszkańców

Zanim zaczniesz sprzątać, najważniejsze jest, aby najpierw założyć nowy i świeży zbiornik, w którym ryby mogą przebywać, dopóki ich własny zbiornik nie będzie bezpieczny i gotowy do użytku. Dotyczy to prawie każdego zwierzaka, ponieważ pozostawienie go na otwartej przestrzeni lub w nieodpowiednim dla niego miejscu może bardzo dobrze powiększyć twój problem.

Po znalezieniu odpowiedniego pojemnika napełnij go wodą z oryginalnego zbiornika i pozostaw na około dzień, jeśli pobierasz wodę z kranu. Dzieje się tak, ponieważ przed umieszczeniem ryby będziesz musiał wypuścić gaz, a chlor wyparuje.

Jeśli nie masz pewności, czy woda jest wystarczająco bezpieczna dla bardziej wrażliwych ryb, po prostu użyj wody ze swojego akwarium. Może minąć około tygodnia, zanim bardzo stężona woda rozproszy chlor, lub możesz po prostu przetestować wodę z kranu.

Krok 2. Opróżnij zawartość zbiornika

Po bezpiecznym przeniesieniu ryb możesz teraz rozpocząć opróżnianie zbiornika. Podczas gdy niektóre zbiorniki mogą mieć stałe odpływy, większość z nich nie ma i wymaga ręcznego opróżniania.

Chwyć wiadro lub cokolwiek, co zmieści się w otworze zbiornika, ale z wystarczającą ilością miejsca, aby nie zepsuć rzeczy. Wyciągnij całą wodę ze zbiornika, ponieważ musisz ją wymienić, jeśli nie chcesz, aby formy po prostu wracały.

Krok 3. Usuń wszystkie ozdoby i pozostałą zawartość zbiornika

Podążając za wszystkimi płynami, musisz również wyjąć wszystkie inne rzeczy, które umieściłeś w zbiorniku: rośliny, drewno, filtry i dekoracje. Musisz założyć, że wszystko, co miało kontakt z wodą w zbiorniku, może zawierać zarodniki pleśni i wymaga czyszczenia — to znaczy, jeśli chcesz zapobiec ponownemu wzrostowi pleśni.

Krok 4. Wyczyść całą zawartość zbiornika

Wyłączając ryby, możesz teraz wyszorować wszystko, co zabrałeś ze zbiornika, który zamierzasz zwrócić. Możesz użyć wody i szczoteczki do zębów, aby wyczyścić wszystkie powierzchnie, usuwając cały brud i nadmiar glonów.

Zalecamy, aby nie używać żadnych produktów, takich jak mydło lub wybielacz, jeśli nie jesteś dobrze poinformowany i doświadczony w ich stosowaniu, na wypadek, gdybyś nie mógł ich wystarczająco dobrze spłukać. Upewnij się również, że zeskrobujesz i wyszorujesz szklaną powierzchnię zbiornika wewnątrz i na zewnątrz.

Krok 5. Wypłucz, wysterylizuj i zwróć zbiornik

Po wyszczotkowaniu wszystkiego spłucz je czystą wodą z kranu, aby zmyć wszelkie resztki pleśni i inne zabrudzenia. Przepłucz zbiornik czystą wodą i zetrzyj wszelkie plamy, które mogą przykleić się do szkła.

Aby wysterylizować zbiornik i jego zawartość, możesz zalać je gorącą wodą, zwłaszcza jeśli obawiasz się, że nadal mogą pozostać pleśń i zarodniki. Jeśli chodzi o żywe rośliny, będziesz musiał je delikatnie szczotkować i wystarczająco spłukać, a oto co powoduje białą pleśń na roślinach.

Wróć i ułóż zbiornik, po czym z całą zawartością, którą chcesz w środku, napełnij go wodą z kranu. Pozwól wodzie ponownie się ustabilizować przez co najmniej 24 godziny lub dłużej, zanim zwrócisz rybę.

Jak pleśnie dostają się do akwarium?

Mogą istnieć dziesiątki powodów, dla których twój czołg dostaje pleśni, ale prawie wszystkie z nich pochodzą z tego, czego pleśń potrzebuje, aby przetrwać. Te grzyby to rozkładacze, które rozwijają się w wilgotnych i ukrytych przed słońcem substancjach organicznych — tak jak w ogrodzie, zawsze trzeba się nauczyć, jak pozbyć się pleśni z kiełkujących nasion.

W akwarium mogą zacząć rosnąć pleśnie z powodu obumierających roślin, krwawiących ryb, a nawet wody o niskiej jakości. Wszystko, co może ulec rozkładowi w twoim akwarium, może być praktycznie podłożem dla pleśni i innych grzybów, które mogą zabić twoją rybę.

Wniosek

Utrzymywanie zbiorników w czystości wymaga od ciebie wiedzy, jak pozbyć się pleśni w akwarium i jak ją później zwrócić. Regularne sprawdzanie i czyszczenie akwarium sprawi, że takie pleśnie będą na dystans, a Twoje ryby będą zdrowe.