Najlepszy przewodnik po pleśni: jak łatwo zidentyfikować czarną pleśń

Pleśnie pojawiają się nie tylko w jednym kolorze; niektóre są w kolorze szarym, białym lub brązowym, ale w tym przewodniku dowiesz się, jak rozpoznać czarną pleśń. Możesz tego bardzo potrzebować, ponieważ czarne pleśnie mogą być nie tylko toksyczne dla twojego domu. Może również stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Jak rozpoznajesz czarną pleśń?

Ten rodzaj pleśni zwykle pojawia się w wilgotnych pomieszczeniach domu. Szczególnie rośnie wokół klimatyzatorów, instalacji grzewczych, łazienek i tym podobnych. Często nabiera również kształtu na twoich plastrach.

Najlepszy przewodnik po pleśni: jak łatwo zidentyfikować czarną pleśń

Dlatego zanim nauczysz się, jak uszczelniać uszkodzone przez wodę i zaatakowane przez pleśń plastry, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Lokalizacja jest jednym ze sposobów na wykrycie pleśni, ale znajomość poniższych znaków może pomóc ci dowiedzieć się, czy to naprawdę czarna pleśń, którą szorujesz.

1. Sprawdź jego wygląd

Z samej nazwy zwykle pojawia się czarna pleśń w ciemnym kolorze. Ten kolor może wahać się od czarnego, ciemnozielonego lub ciemnobrązowego.

Jednak niektóre mają odrobinę pomarańczy lub bieli. Każda z nich, jedyną wspólną cechą tego rodzaju pleśni jest jej kolisty kształt.

Inne czarne pleśni mają lekko futrzany wygląd. Ogromne ilości pleśni mogą pozornie wyglądać jak czarna plama rozciągająca się na ścianach, podłodze, suficie lub innym dotkniętym obszarze. Istotą tego kroku jest to, aby nie dopuścić do zmarnowania szorowania i kropli środka czyszczącego na pomylone miejsca.

2. Zbadaj jego zapach

Charakterystyczną cechą każdej pleśni jest jej stęchły i ziemisty zapach, który często porównuje się do gnijącej rośliny. Jeśli wyczujesz coś zgodnie z opisem, ale nie zauważysz żadnej pleśni, spróbuj sprawdzić obszary, które mogły być narażone na wyciek wody lub uszkodzenie.

Jednak zanim zaczniesz używać świeżego nosa do tego zadania, przypomnij sobie o zachowaniu środków ostrożności. Noś maskę N-95 lub respirator P-100, aby uniknąć szkodliwego wpływu czarnej pleśni na układ oddechowy. Jest to szczególnie obowiązkowe dla osób z wysokim ryzykiem zdrowotnym.

3. Złap swoją odpowiedź

W większości przypadków najwcześniejszym sygnałem, że w twoim domu czai się czarna pleśń, jest twoja odpowiedź. Jeśli nagle kichasz i kaszlesz w sposób przewlekły lub odczuwasz podrażnienie oczu i skóry lub uporczywe bóle głowy, najprawdopodobniej masz do czynienia z charakterystycznym objawem czarnej pleśni.

Im dłużej czarna pleśń pozostaje nieleczona, tym dłuższa będzie ekspozycja. Oznacza to również, że może powodować dalsze problemy z oddychaniem. Objawy mogą obejmować nudności, wymioty i krwawienie z nosa.

Czy cała pleśń, która jest czarna, jest niebezpieczna?

Należy pamiętać, że czarne pleśnie są niebezpieczne. Dlatego powinieneś sprzątać wokół niego na palcach, w przeciwnym razie możesz uzyskać niepożądane reakcje cielesne. Jednak pytanie, czy cała czarna pleśń jest niebezpieczna, czy nie, wciąż pozostaje.

Kolor i toksyczność czarnej pleśni przebiegają osobno. Oznacza to, że nie wszystkie pleśnie pojawiające się na czarno są śmiertelne.

Podobnie nie wszystkie śmiercionośne pleśnie pojawiają się tylko na czarno. Biała pleśń zwykle wygląda jak biała sproszkowana pozostałość, a jej problemy zdrowotne zależą od osoby.

Dlatego zanim zajmiesz się tą pleśnią za pomocą szczoteczki do szorowania i środka czyszczącego, istnieją różnice, o których powinieneś pamiętać. Dzięki temu wiesz, przed jaką pleśnią powinieneś się chronić, a która tak naprawdę nie wymaga dużej ostrożności.

Czarna „kolorowa” forma

Czarna pleśń jest stereotypowo kojarzona z toksycznością, ale tak nie jest. Może to być alergen, co najwyraźniej oznacza, że ​​może powodować reakcje alergiczne u osób z wyzwalaczami oddechowymi.

Typowymi przykładami medialnymi są Nigrospora i Cladosporium. Udowodniono naukowo, że te pleśnie są nietoksyczne. Jednak czarne pleśnie, takie jak Alternaria, mogą powodować poważne reakcje organizmu.

Czarna „toksyczna” pleśń

Z drugiej strony czarna toksyczna pleśń różni się od tej pierwszej. Te pleśnie zawierają toksyczne chemikalia zwane mikotoksynami, które są obecne w jej zarodnikach. Kiedy te chemikalia są uwalniane do powietrza i wdychane, może to prowadzić do niewypowiedzianego scenariusza.

Przykładem tego jest chartarum Stachybotrys, który występuje nie tylko w kolorze czarnym, ale także w ciemnozielonym. Uważaj, aby wejść z nim w kontakt na strychu, ponieważ często rośnie w tym obszarze i może być bardzo toksyczny.

Wniosek

Na początku pytanie „jak rozpoznać czarną pleśń” może wydawać się łatwą i przykrywką. Jednak ze wszystkimi wspomnianymi rzeczami, o których należy pamiętać, mając do czynienia z czarną pleśnią, jest to w rzeczywistości dość zniechęcające zadanie.

To nie jest zwykła czarna pleśń, z którą masz do czynienia, niezależnie od tego, czy pojawia się w małych plamkach, czy na dużych odcinkach. Ta pleśń może być destrukcyjna zarówno dla twojego domu, jak i dla twojego zdrowia. Możesz początkowo myśleć, że chodzisz po skorupkach jajek i uważasz, aby niczego nie wywołać, ale z tym pomocnym przewodnikiem wszystko pójdzie gładko.