Kuchnia 101: 5 pomocnych sposobów na pozbycie się pleśni z pieca

Chcesz wiedzieć, jak usunąć pleśń z pieca? Po prostu przeczytaj ten artykuł i poznaj pięć sposobów, które przygotowaliśmy, aby Ci pomóc.

Pleśń w kuchni stanowi duży problem, ponieważ może zagrażać zdrowiu. Dlatego tak szybko, jak to możliwe, musisz się go pozbyć, zanim dostanie się do jedzenia, które gotujesz i spożywasz.

Kuchnia 101: 5 pomocnych sposobów na pozbycie się pleśni z pieca

Przyczyny pleśni na kuchence kuchennej

Kilka czynników przyczynia się do gromadzenia się pleśni w kuchence kuchennej i omówimy je jeden po drugim.

1. Wilgoć

Bez względu na rodzaj powierzchni wilgoć jest główną przyczyną rozwoju pleśni. Ponieważ podczas gotowania kuchenki są zwykle narażone na działanie płynów, takich jak woda, istnieje duże prawdopodobieństwo, że grzyb zacznie na nich rosnąć, zwłaszcza jeśli nie będziesz ich regularnie czyścić.

2. Uwięziony brud

Piece kuchenne są bardzo podatne na gromadzenie się brudu. Jak wiemy, pleśń żywi się nagromadzonymi materiałami organicznymi, więc prawdopodobnie rozwija się w brudnych piecach.

3. Resztki żywności

Ponieważ do gotowania używane są kuchenki kuchenne, zwykle trudno jest uniknąć rozlania się na nie drobnych cząstek jedzenia. Chodzi o to, że te małe cząstki jedzenia, których nie zauważamy, z czasem ulegają rozkładowi i służą jako pokarm dla rosnących zarodników pleśni.

4. Wilgotność

Niezależnie od tego, czy piec korzysta z gazu, czy z prądu, oddaje dużą ilość ciepła. Tworzy wilgotne środowisko, które jest bardzo odpowiednie dla rozwoju pleśni.

Pozbywanie się pleśni na piecu na 5 sposobów

Czyszczenie pleśni w piecach nie różni się całkowicie od radzenia sobie z innymi powierzchniami. Oto pięć naturalnych i łatwych sposobów na zrobienie tego:

1. Korzystanie z nadtlenku wodoru

Nadtlenek wodoru jest bardzo powszechnym składnikiem Twojej apteczki, dlatego jest bardzo wygodny w użyciu. Posiada właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu jest skuteczny w usuwaniu pleśni.

Chociaż nadtlenek wodoru nie jest palny, jest bardzo dobrym utleniaczem. Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z niego lub zamiast tego rozważyć użycie innych sposobów, ponieważ nie jest to najlepsza opcja, którą możemy polecić.

2. Polegaj na mocy białego octu

Ocet jest bardzo skutecznym naturalnym środkiem zwalczającym pleśń. Może naturalnie czyścić, dezynfekować i dezodoryzować różne powierzchnie.

Aby tego użyć, możesz rozcieńczyć go wodą (dzięki temu jest mniej szorstki) lub po prostu użyć go w czystej postaci. Wystarczy spryskać nim powierzchnię, pozostawić na co najmniej godzinę i voila!

Twój piec kuchenny jest teraz lśniący, czysty i wolny od pleśni!

3. W sodzie oczyszczonej ufamy!

Soda oczyszczona zawsze była niezawodnym partnerem w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z różnych części naszego domu. Nie tylko to, ale jest również bardzo skuteczną bronią w walce z pleśnią.

Wystarczy dodać ¼ łyżki sody oczyszczonej do wody i spryskać nią pleśń! Pozostaw na kilka minut i użyj szczotki do szorowania, aby usunąć zarodniki pleśni i pozostałości sody oczyszczonej.

4. Wypróbuj olejki eteryczne

O ile olejki eteryczne są bardzo przyjemne w zapachu, tak samo są odporne na pleśń. Olejek z drzewa herbacianego, olejek goździkowy, cynamon i olejek tymiankowy to tylko niektóre z nich, których możesz użyć, aby odeprzeć pleśń.

Nie tylko zwalczają pleśń, ale także zapobiegają powracaniu zarodników. Aby z nich skorzystać, wystarczy połączyć łyżeczkę wybranego oleju z filiżanką wody.

Rozpyl roztwór na powierzchnię kuchenki i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej godzinę. Następnie wytrzyj go czystym i suchym ręcznikiem.

5. Idź naturalnie z cytrynami

Cytryny są podstawą, jeśli chodzi o zabijanie pleśni i pozostawianie niczego poza zdezynfekowanymi powierzchniami. Aby skorzystać z tej wskazówki, wystarczy wycisnąć kilka cytryn i wylać sok na dotknięte powierzchnie.

Pozostaw na około pięć minut lub dłużej, w zależności od stopnia uszkodzenia, i wytrzyj czystym, wilgotnym ręcznikiem.

Jeśli twoja lodówka również została uszkodzona przez pleśń, oto artykuł o tym, jak usunąć pleśń z uszczelki lodówki, który może ci pomóc. Jeśli Twoim problemem jest śmierdzący zlew, zapoznaj się z tym przewodnikiem, jak pozbyć się zapachu pleśni pod zlewem.

Zapobieganie pleśni w piecach kuchennych

Chociaż istnieje kilka sposobów na uwolnienie się od pleśni, nadal najlepiej jest temu zapobiec z pierwszej ręki. Pleśń może rozwijać się na wilgotnych i wilgotnych powierzchniach, takich jak kuchenka kuchenna.

Aby nie dopuścić do rozwoju obrzydliwej pleśni, konieczne jest regularne czyszczenie pieca. Jeśli to możliwe, najlepiej wyczyścić go po ugotowaniu.

Utrzymuj swój piec suchy przez cały czas, jak to możliwe. Ponadto natychmiast wytrzyj rozlane jedzenie i wodę, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci i brudu.

Wniosek

Utrzymanie czystości nie tylko jedzenia, które jemy, ale także rzeczy, których używamy do ich przygotowania, takich jak piece, jest bez wątpienia niezbędne. Nie będziesz tracić czasu na naukę usuwania pleśni z pieca, ponieważ pozwoli Ci to cieszyć się smacznymi i pozbawionymi grzybów potrawami.