Kiedy zapalić jajka kurze?

Świecowanie jajek to prosta technika, którą można wykonać nawet za pomocą domowej latarki. Ale warto mieć kilka zdjęć, aby wiedzieć, czego szukasz w jajku. Dlatego porozmawiamy o sprawach takich jak kiedy zaświecić jajka kurze.

Świecenie jaj

Zanim przejdziemy do tego, kiedy zaświecić jajka kurze, najpierw zdefiniujmy świecowanie jaj. Świecowanie to technika obserwowania wzrostu i rozwoju zarodka w jaju. Dzięki temu za jajem wykorzystujesz silne źródło światła, aby odsłonić cechy przez skorupę.

Kiedy zapalić jajka kurze?

Swoją nazwę zawdzięcza, ponieważ pierwszymi źródłami światła były świece. Świeczniki do jajek, powszechnie znane jako lampy świecowe, to nowoczesne lampy o skupionej wiązce. Obecnie polecane są diody LED ze względu na ich doskonałą jasność, wydajność i wydłużoną żywotność.

Nie ma żarówek do wymiany, a urządzenia są małe, przenośne i zasilane bateryjnie, co pozwala na używanie ich bezpośrednio w gnieździe. Zapewniają również chłodne światło, a nie dużo ciepła, co może być szkodliwe dla embrionów. Świecowanie umożliwia śledzenie różnych cech, takich jak płodność jaj i rozwój zarodka.

Możesz zmniejszyć ryzyko rozbicia złego jaja i zanieczyszczenia wylęgarni. Osiąga się to dzięki możliwości identyfikacji jaj niezdolnych do życia. Co więcej, świecowanie nie wpływa na twoje jaja; miej to na uwadze, gdy interesujesz się hodowlą drobiu.

Możesz bezpiecznie wyjąć inkubujące jaja z inkubatora na kilka razy, kiedy będziesz je podpalać. Przypomina to sytuację, w której matka codziennie na chwilę opuszczała gniazdo. Rozmiar worka powietrznego powinien wzrosnąć, gdy wilgoć wyparuje z jaja podczas inkubacji.

Podczas inkubacji jaja muszą stracić około 13% swojej początkowej wagi. Jeśli twój poziom wilgotności jest mniej więcej odpowiedni, worek powietrzny powinien rozszerzać się na różnych etapach inkubacji. Jeśli wilgotność w inkubatorze jest zbyt niska (ekstremalnie suche warunki), worek powietrzny będzie większy niż normalnie.

Należy również podnieść wilgotność w inkubatorze, aby ograniczyć tempo utraty wody. Jeśli szczelina powietrzna jest mniejsza niż zwykle, jest odwrotnie. Przed inkubacją podpalamy jaja w poszukiwaniu pęknięć.

Podczas inkubacji umożliwiają przedostanie się zarazków. Pęknięte jaja są bardziej podatne na zanieczyszczenie. Powoduje to wczesną śmierć embrionów.

Możemy zastosować świecowanie jaj w celu wykrycia żywych jaj podczas inkubacji. Nieżywotne jaja, które są bezpłodne lub przedwcześnie umierają, można również usunąć, zanim się zepsują. Zgniłe jaja mogą czasami wybuchać, zanieczyszczając żywotne jaja, a także wnętrze inkubatora.

Kiedy zapalić jajka kurze?

Po 5 dniach inkubacji jajka można zaświecić, a następnie co kilka dni. Aby uzyskać najlepsze wyniki, jajka świecowe powinny być wykonane w zaciemnionym otoczeniu lub przy słabym oświetleniu. Świecznik należy trzymać przy muszli na większym końcu jajka, w pobliżu worka powietrznego.

Idealnym okresem są jaja świecowe po przebywaniu w inkubatorze przez 7 do 10 dni. Ponieważ zarodek jest tak wrażliwy w pierwszym tygodniu, powinieneś poczekać, aż minie ten ważny okres. Po około 7 dniach będziesz mógł również wyraźniej zobaczyć, co się dzieje.

Obracanie jajka pozwala zobaczyć ekspansję naczyń krwionośnych i rozwój zarodka. W zdolnych do życia jajach na początku pojawi się mała plamka z siecią tętnic krwi.

Ile razy należy zaświecić jajka podczas inkubacji?

A więc, ile razy należy zaświecić jajka podczas ich inkubacji? Upewnij się, że twoje jaja są zdrowe i nieuszkodzone przed umieszczeniem ich w inkubatorze. Płodność ocenia się co 7 do 10 dni, a klarysy są eliminowane.

Możesz to zrobić jeszcze raz, 16 dni przed wykluciem. Usuń martwe lub słabo rozwinięte jaja. W przeciwnym razie nowo wyklute pisklęta mogą zostać wysmarowane śmierdzącą mazią z eksplodujących jaj.

Świecenie jaj przed inkubacją może pomóc w ujawnieniu wszelkich wad jaja, które mogą uniemożliwić wylęganie się jaja. Można by zobaczyć, czy w jajku brakowało żółtka, czy pękło, czy ma pęknięty worek powietrzny lub czy ma problem ze skorupką. Zarodki często zaczynają się rozwijać, a następnie zatrzymują się.

Świecowanie po 7 dniach pozwala wyeliminować przeczyszczenia i wcześnie zeschnięte jaja. Świecowanie dzień przed rozpoczęciem pippingu pozwala na usunięcie wszelkich spóźnionych rezygnacji. Wiedza o tym, ile razy należy zaświecać jaja kurze, jest równie ważna, jak wiedza, kiedy zaświecać jaja kurze.

Czy świecowanie jest szkodliwe dla jajek?

Nie, z reguły nie, chociaż może się to zdarzyć, jeśli zajmiesz się zbyt długo lub będziesz nieostrożny. Jeśli zostawisz jajko na gorącej żarówce przez dłuższy czas, może zostać uszkodzone. Ponadto, jeśli zostawisz jajo poza inkubatorem przez dłuższy czas, może ono umrzeć.

Jest to problem tylko wtedy, gdy masz dużą ilość jajek do zaświecenia na raz. Im więcej jajek świecowych użyjesz, tym większe prawdopodobieństwo, że możesz je złamać lub uszkodzić. Dlatego należy zachować ostrożność i używać miękkich szmatek pod miejscem pracy.

Jak zrobić lampę świecową?

Jeśli masz napięty budżet, możesz zrobić świeczkę do jajek. W kartonowym pudełku umieść lampkę biurkową z jasną żarówką energooszczędną. Zrób mały, okrągły otwór w górnej części pudełka, wystarczająco duży, aby pomieścić spiczasty koniec jajka.

Wniosek, kiedy zaświecić jajka kurze

Obchodzenie się z jajami kurzymi to kluczowy sposób, więc musisz upewnić się, że je właściwie oceniłeś. Świecowanie może wydawać się prostym procesem, ale jest wiele rzeczy, których powinieneś się nauczyć, szczególnie jeśli interesujesz się produkcją brojlerów. Teraz, gdy wiesz, kiedy zaświecić jaja kurze, możesz teraz monitorować swoje jaja kurze we właściwy sposób.