Kiedy wymienić uszczelkę drzwi pieca na drewno? 3 niesamowite rzeczy w użyciu!

Po wielu latach użytkowania pieców na drewno mam wyjątkowe spojrzenie na to, jak działają i kiedy należy wymienić uszczelkę drzwiczek pieca na drewno. Ale nadal jestem ciekawa i chcę wiedzieć więcej na ten temat.

Na przykład zastanawiałem się, jak często powinienem naprawiać uszczelki drzwiowe, ponieważ z czasem się zużywają. Oto, czego dowiedziałem się po przeprowadzeniu pewnych badań. Chcesz wiedzieć, co to za rzeczy? Otóż, aby zachować odpowiednią uszczelkę, należy wymieniać uszczelkę drzwiową przynajmniej raz na sezon.

Kiedy wymienić uszczelkę drzwi pieca na drewno? 3 niesamowite rzeczy w użyciu!

Jak niedawno odkryłem, uszczelki do drzwi są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, wzorów i zestawów.

Nie zdziw się. Jest o wiele więcej rzeczy, które powinieneś wiedzieć na ten temat. Jeśli więc chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej!

Kiedy i po co wymieniać uszczelkę drzwiczek pieca na drewno?

Urządzenia opalane drewnem zawierają paliwo. Wbrew obiegowej opinii drewno to paliwo nieczyste, podobnie jak gaz ziemny. Podczas spalania drewna na kominie i ścianach pieca tworzą się pozostałości w wyniku reakcji chemicznych. Istnieje wiele problemów związanych z pozostałością kreozotu, który jest materiałem podobnym do smoły.

W rezultacie uszczelka drzwi twardnieje, co jest problemem. Za pomocą pędzla nałóż cienką warstwę kreozotu na uszczelkę i pozwól jej całkowicie wyschnąć przed użyciem. Uszczelka musi być elastyczna, aby można było docisnąć drzwi i uzyskać szczelne zamknięcie. Wymień każdą uszczelkę, która została skondensowana.

Całkowite zamknięcie drzwi będzie utrudnione ze względu na sztywniejszą uszczelkę, w wyniku której do kominka będzie wciągane dużo powietrza. W ten sposób niemożliwe jest regulowanie temperatury pieca, co czyni go nieefektywnym.

Uszczelka drzwi w końcu się zużyje, nawet jeśli nie będzie na niej nagromadzić kreozotu. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi z czasem zużywa włókno szklane, a co za tym idzie, nie zapewnia szczelności. Drzwi z uszczelkami kruszonymi lub pokrytymi kreozotem należy je wymienić.

Uszczelkę należy wymieniać raz w roku, jeśli nie wykonujesz żadnej z tych czynności. Pomoże to zapewnić odpowiednie uszczelnienie na każdy nowy sezon palenia. Ponadto będziesz w stanie odróżnić, kiedy ją zobaczysz. Dlatego zawsze najlepiej wiedzieć, kiedy należy wymienić uszczelkę drzwiczek pieca na drewno.

Jak wymienić uszczelkę drzwi pieca na drewno?

Grafit nakłada się na włókno szklane przed jego spaleniem. Włókno szklane użyte w tym projekcie jest zarówno żaroodporne, jak i elastyczne. Włókno szklane powinno mieć dodany grafit, aby był smarny i elastyczny.

Podczas wkładania drzwiczek pieca uszczelka wchodzi w szczelinę. Kiedy drzwi są zamknięte, lina blokuje znaczną ilość powietrza. W ten sposób liny nie trzeba wymieniać, dopóki nie zostanie wielokrotnie użyta do zamykania i otwierania. Do uszczelnienia uszczelki stosowany jest klej silikonowy odporny na wysokie temperatury lub uszczelniacz. Stanie się twardy, więc uszczelka pozostanie na swoim miejscu, nawet jeśli do jej usunięcia użyjesz śrubokręta lub szpachli. Możesz przeczytać o tym, jak zainstalować piec na drewno w garażu.

Jakiej uszczelki drzwi pieca na drewno użyć?

Ostrożnie zdejmij drzwiczki pieca i połóż je płasko na powierzchni roboczej. Aby zaoszczędzić czas, możesz pozwolić, aby dołączony element uchwytu zwisał z krawędzi stołu. Następnie zdejmij wszelkie obramowania lub mocowania ze szkła i sprawdź, czy nie ma uszczelek nałożonych na krawędzi lub wokół szkła. Powinieneś użyć jednego z następujących rodzajów uszczelek.

#1. Uszczelka linowa

Podstawowym użytym materiałem jest włókno szklane. Przed przycięciem uszczelki sznurkowej z włókna szklanego w celu dopasowania do kanału okna, zmierz rozmiar i grubość uszczelki. Jeśli okno Twojego pieca jest wykonane ze szkła, zmierz średnicę uszczelki sznurka szklanego, aby sprawdzić, czy ma średnicę 3/16 „5/16”. Jeśli tak, wymień uszczelkę.

Oprócz naszego wysokotemperaturowego cementu uszczelniającego, nasze zestawy uszczelek do drzwi pieców na drewno zawierają wstępnie przycięte uszczelki do drzwi o różnych grubościach i długościach. Obie opcje to rolki i stopy do biegania.

#2. Uszczelki płaskie

Uszczelka jest produkowana zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie szkła. Do tego zastosowania radzimy skorzystać z naszej fabrycznie nałożonej uszczelki z taśmą samoprzylepną. Szkło nie przykleja się do ramy ani nie pęka po użyciu zbyt dużej ilości kleju z uszczelką taśmową.

#3. Uszczelka kijanki

Jest to półsztywna uszczelka rdzenia owinięta folią, z klejącym spodem i klejem wysokotemperaturowym, który uszczelnia jedną stronę szyby okiennej. Uszczelki cebulowe i ogonowe, jak sama nazwa wskazuje, mają grubą cebulkę, która w przeciwieństwie do ogona pozwala im odbić się po ściśnięciu.

Aby zapobiec grzechotaniu szyby okiennej, użyj uszczelki z miękkim rdzeniem, takiej jak uszczelka z miękkim rdzeniem kijanki (5/8 cala). Foki bulwiaste i ogonowe to inne nazwy tego gatunku. Odbicie kompresji jest możliwe dzięki grubości żarówki, podczas gdy ogon dostosowuje się do nierównego terenu. Oto 5 rozwiązań, które zapobiegną grzechotaniu okien.

To okładka!

Utrzymanie sprawnie działającego pieca na drewno jest niezbędne. System nie będzie działał efektywnie, jeśli powietrze dostanie się przez drzwi pieca. Mając to na uwadze, należy wiedzieć, kiedy należy wymienić uszczelkę drzwi pieca na drewno. Twój piec będzie działał wydajniej i zaoszczędzi czas i pieniądze, wymieniając go raz na sezon.

Jest to z pewnością warte wysiłku, jeśli napotkasz mniej nagromadzenia kreozotu w kominie i mniej drewna traconego w trakcie sezonu. Łatwo jest przechowywać zestaw zapasowy z różnymi rodzajami materiałów uszczelek drzwi i markami dostępnymi w Internecie. Najlepiej przeczytać powiązane artykuły o tym, jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy i dlaczego mój piec na drewno dymi w domu.