Jakie rodzaje tkanin zbierają pleśń? Najlepszy przewodnik

Jeśli ufasz, że pleśń żyje tylko na powierzchni twardych powierzchni, tekstylia również przyciągają pleśń. Musisz wiedzieć, jakie rodzaje tkanin zbierają pleśń, aby pomóc Ci usunąć i zapobiec infekcji pleśnią.

Pleśń może wpływać na tkaniny. Jednak tylko kilka gatunków może być narażonych na silną inwazję pleśni.

Poza plamami i potencjalnymi uszkodzeniami, jakie pleśń pozostawia na powierzchni tkaniny, stwarza również zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza jeśli domownicy są stale narażeni na zaatakowaną odzież.

Z tego artykułu dowiesz się, co musisz wiedzieć, wybierając tkaniny do swojego domu. Możesz również postępować zgodnie z prostymi wskazówkami dotyczącymi napraw i zapobiegania, jeśli pleśń zacznie stanowić problem na tapicerce Twojego domu.

Oto prosty przewodnik do czytania i uczenia się.

Jakie tkaniny są podatne na pleśń?

Jak wszyscy wiemy, najbardziej podstawowym powodem rozwoju pleśni lub pleśni jest wilgoć. Jest głównym winowajcą wszystkich grzybów rosnących na twardych powierzchniach i giętkich materiałach, takich jak tkaniny.

Pleśnie na powierzchni tkaniny mogą wydawać się białawe lub szarawe i owłosione. Zapach stęchlizny jest również obecny, gdy występuje pleśń.

Jak więc odróżnić tkaniny podatne na pleśń od tych nie? Odpowiedź opiera się na sposobie wykonania materiału.

Najwyraźniej włókna organiczne lub naturalne są najprawdopodobniej pożywką dla grzybów powodujących pleśń. Tkaniny organiczne zapewniają potencjalne warunki dla rozwoju pleśni, ponieważ mają właściwości naturalnie wilgotne, które pleśnie i pleśnie uwielbiają najbardziej.

Oto kilka przykładów:

  • Wełna lub jedwab – tapicerka lub odzież wykonana ze skóry zwierzęcej lub znana jako włókna „białkowe”.
  • Bawełna, sztuczny jedwab lub len – włókna celulozowe lub tkaniny z roślin.

Włókna te są szczególnie podatne na infekcje pleśnią, ponieważ szybko wchłaniają wilgoć, ale powoli wysychają. Drobne zarodniki pleśni i bakterie pozostają w powietrzu przez długi czas, więc źle uregulowane pomieszczenia lub pomieszczenia oraz duża ilość kurzu mogą również sprzyjać rozwojowi pleśni.

Wilgotność w pomieszczeniu powyżej 92% może powodować rozwój pleśni lub pleśni na włóknach białkowych. Dla porównania, wilgotność względna powyżej 80% może pomieścić pleśnie na tkaninie celulozowej.

Tkaniny odporne na pleśń

Włókna sztuczne lub syntetyczne są uważane za tkaniny odporne na pleśń lub hydrofobowe ze względu na ich właściwości przeciwwilgociowe. Przykładami takich tkanin są nylon i poliester.

Chociaż tkaniny syntetyczne nie zatrzymują dużo wilgoci w porównaniu z włóknami naturalnymi, nie są odporne na rozwój pleśni. Wystarczy zapewnić doskonały posiłek dla bakterii powodujących pleśń przy glebie lub kurzu, wilgoci i ogólnie niskiej wilgotności względnej.

Oprócz zwracania uwagi na swoje ubrania, zasłony, rolety lub kanapę, możesz również skorzystać z innego przydatnego przewodnika po typowych miejscach, aby sprawdzić, czy w domu nie ma pleśni. Ten artykuł zawiera informacje, które pomogą Ci szybko zidentyfikować i zwrócić uwagę na inne obszary podatne na pleśń w Twoim gospodarstwie domowym.

Usuń plamy pleśni z tkaniny

Jeśli zauważysz pleśń zarażającą którąkolwiek z twoich ubrań lub tapicerki, postępuj zgodnie z tymi prostymi sposobami, aby je usunąć:

Krok 1. Wybierz środek czyszczący ze swojej spiżarni

Niektóre środki czyszczące, które można znaleźć we własnej szafce, to biały ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, sól, boraks i wybielacz.

Stwórz preferowane rozwiązanie, najlepiej połączenie dwóch składników zmieszanych z wodą. Gdy będziesz gotowy, możesz przejść do następnych kroków.

Krok 2. Wyszczotkuj wszelkie resztki pleśni

Możesz użyć odkurzacza z nasadką szczotkową, aby usunąć nadmiar pleśni.

Krok 3. Włóż do pralki lub wyszoruj plamę

Jeśli masz do czynienia z zapleśniałymi ubraniami, namocz najpierw uszkodzoną tkaninę w roztworze na maksymalnie 30 minut przed wrzuceniem jej do pralki. Zwracając uwagę na zagrożenia związane z praniem kolorowych ubrań, oto przewodnik, który pomoże ci usunąć plamy pleśni z kolorowych ubrań.

W przypadku tapicerki domowej, której nie można prać w pralce, użyj innej ściereczki zamoczonej i wyciśniętej z roztworu i wetrzyj ją w zabrudzony obszar. Następnie namocz go środkiem czyszczącym, aż ślady znikną.

Krok 4. Opłucz i wysusz tkaninę

W przypadku ubrań pranych w pralce pozostaw tkaninę do wyschnięcia. Natomiast tapicerki należy najpierw dobrze wypłukać wodą przed wyschnięciem na słońcu.

UWAGA: Nie wystawiaj tkaniny bezpośrednio na działanie wysokiej temperatury i bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może to uszkodzić włókna.

3 wskazówki, jak zapobiegać wzrostowi pleśni na tkaninie

Wierzymy, że profilaktyka jest najlepszym lekarstwem na plagi pleśni. Oto kilka kluczowych wskazówek, których możesz przestrzegać, aby chronić się przed pleśnią, niezależnie od tego, jaką tkaninę masz w domu.

  • Właściwie przewietrz pomieszczenie, w którym trzymasz tkaniny.
  • Zawsze utrzymuj sam materiał w stanie suchym i czystym.
  • Używaj kulek na mole, które zawierają kryształy paradichlorobenzenu w miejscu przechowywania ubrań.
  • Wniosek

    Teraz, gdy wiesz, jakie rodzaje tkanin zbierają pleśń, łatwiej będzie Ci wybrać tkaniny do swojego domu. Jednak żaden materiał nie jest bezpieczny przed pleśnią, jeśli istnieje dla nich idealne miejsce do rozmnażania.

    Konieczne jest przestrzeganie podstawowych wskazówek dotyczących zapobiegania pleśni. Pomoże to również gospodarstwu domowemu trzymać się z dala od zagrożeń zdrowotnych związanych z inwazją pleśni.