Jaki jest limit wieku dawstwa narządów? Przeczytaj te niektóre wymagania!

Czy chcesz dowiedzieć się, jaki jest limit wiekowy dawstwa narządów? W porządku, jeśli tak, to dawstwo narządów nie ma ograniczeń wiekowych. Eksperci byli w stanie przeszczepiać narządy od niemowląt i osób w wieku powyżej osiemdziesięciu lat.

Wątroba, serce, żołądek, płuca, trzustka, oko, włosy, kości, komórki macierzyste i jelito mogą zostać przekazane.

Jaki jest limit wieku dawstwa narządów? Przeczytaj te niektóre wymagania!

Tak, moi przyjaciele, osoba w wieku od osiemnastu do osiemdziesięciu lat może być dawcą narządów i tkanek, ale zgoda rodziców jest najważniejszym punktem do rozważenia przed prezentacją. Podzieliliśmy ten temat na kroki, aby dobrze go zrozumieć, więc każdy może go łatwo przetrawić na raz. Teraz zacznijmy wyjaśniać dawstwo narządów.

Co to jest dawstwo narządów?

Dawstwo narządów to procedura, w ramach której zdrowy dawca może w prostych słowach oddać swój narząd i tkankę niezdrowym pacjentom i ratować życie innych. Dawstwo narządów to tylko proces ratujący życie.

Oddając narząd, taki jak nerka, trzustka, wątroba lub płuca, dawca może z łatwością przeżyć na pozostałym narządzie, ponieważ jest to naturalny proces. Jeśli dawca jest zdrowy, oddany narząd może się ponownie zregenerować.

Darowizna i kwalifikacja narządów

Nie ma wymogu wiekowego do zarejestrowania decyzji o zostaniu dawcą narządów lub tkanek po śmierci danej osoby. Aby oddać narządy po śmierci, pacjent musi pod pewnymi warunkami umrzeć w klinice. Profesjonalna opieka zdrowotna określa, czy narządy i tkanki pacjenta kwalifikują się do przeszczepu w takich okolicznościach, czy nie.

Czy istnieje granica wieku dla zostania dawcą narządów?

Jaki jest limit wiekowy dla dawstwa narządów? Nie ma granic, aby wiek stał się dawcą narządów. Narządy zostały oddane i odebrane przez osoby w wieku 50, 60 i 70 lat. Wiele czynników wpływa na narządy dorosłych w wieku powyżej 50 lat.

Czy istnieje granica wieku dawstwa narządów? Dawstwo narządów jest możliwe dla osób w każdym wieku. Carlton, jeden z najstarszych istniejących dawców narządów, miał 92 lata. Był dawcą wątroby, który pomógł żyć 69-letniej kobiecie. Jednak starzenie się nie zniechęciło Cię do bycia dawcą. Lekarze zadecydują, czy możesz przekazać darowiznę po wygaśnięciu.

W 2019 r. około 63 procent wszystkich biorców przeszczepów narządów było w wieku powyżej 50 lat. Ponad 21% pacjentów, którzy korzystali z opieki medycznej, miało 65 lat lub więcej. W 2019 r. około jeden na trzech dawców narządów przekroczył 50. rok życia. Nie ma czegoś takiego, jak bycie za starym, aby coś zmienić.

Specjaliści medyczni zawsze dokonują oceny prawie wszystkich narządów lub tkanek, które kwalifikują się do przeszczepu właśnie w momencie dawstwa, pamiętając o stanie zdrowia, podróżowaniu i pochodzeniu etnicznym. Z drugiej strony możesz również przeczytać „Dlaczego dawstwo narządów jest ważne?”

Jak możesz zostać dawcą narządów, jeśli masz schorzenie?

Choroba lub problem zdrowotny dawcy nie wyklucza automatycznie dawców narządów lub tkanek. Zamiast tego lekarze ustalają, czy część lub wszystkie Twoje narządy lub tkanka mogą zostać przeszczepione w momencie dawstwa.

Rozważą również przegląd twojego zdrowia, podróży i pochodzenia społecznego. Jest tylko kilka okoliczności, w których dawstwo narządów jest zabronione. Jeśli dana osoba ma lub jest oskarżona o popełnienie następujących warunków, nie może być dawcą narządów.

  • Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD) jest rodzajem demencji (CJD)
  • Ebola to wirus, który powoduje śmierć
  • Rak, który jest obecnie aktywny
  • HIV

W wyjątkowych przypadkach narządy dawców HIV-pozytywnych były wykorzystywane do leczenia innych osób cierpiących na tę samą chorobę. Jeśli dawca jest nosicielem wirusa HIV i postanowił oddać organy, musi się zarejestrować. Zespół ds. zdrowia określi, czy Twoje narządy kwalifikują się do przeszczepu.

Przesiewowe badanie dawstwa narządów

Krew jest pobierana od wszystkich możliwych dawców i sprawdzana pod kątem chorób i wirusów, które mogą być przenoszone, takich jak zapalenie wątroby i HIV.

Ponadto personel medyczny poinformuje rodzinę kwalifikującego się dawcy, że operacja ta jest konieczna. Z drugiej strony, dowiedz się więcej na temat dawstwa i przeszczepiania narządów tutaj.

Czy możesz zostać dawcą narządów, mając raka?

Przeszczepem narządu nie może być osoba, która obecnie jest leczona z powodu raka. Niemniej jednak osoby z niektórymi rodzajami nowotworów mogą być w stanie oddać w ciągu trzech lat terapii. Opcją może być oddanie siatkówek (oczu), a także niektórych innych tkanek.

Względy medyczne dotyczące dawstwa narządów

Zespół początkowo poprosił swoich specjalistów od dawców o przejrzenie dowodów klinicznych opartych na wieku biorców na podstawie wyników dawców narządów. Problem pojawi się jednak w przypadku negatywnych powiązań między wiekiem chronologicznym odbiorców a opieką potransplantacyjną.

Konsekwencje dawców narządów lub tkanek dla wszystkich przeszczepów nie uwzględniały bezwzględnej różnicy przeżycia między grupami wiekowymi dawców narządów, aby wyjaśnić odrzucenie z list oczekujących skarżącego.

W rezultacie specjaliści od przeszczepów proponują, aby pacjenci do przeszczepu narządów byli oceniani indywidualnie, a nie w oparciu o ścisłą chronologiczną granicę wieku.

To okładka!

W skrócie, dawstwo narządów nie ma ograniczeń wiekowych, pod warunkiem, że narządy są w dobrym zdrowiu; jednak musisz mieć mniej niż 81 lat, aby oddać tkanki i narządy.

Cieszymy się, że dowiesz się, jaki jest limit wiekowy dawstwa narządów! Dziękuję, przyjaciele, za przeczytanie tego artykułu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dawstwie narządów i dlaczego jest to bardzo zalecane, przeczytaj ten artykuł i przekonaj się sam: „Jakie są korzyści z dawstwa narządów?”