Jak zarodniki pleśni różnią się od endospor bakteryjnych: przewodnik

Tysiące organizmów mogą powodować problemy w twoim domu, a znajomość ich różnic, tak jak zarodniki pleśni różnią się od przetrwalników bakterii, sprawi, że radzenie sobie z nimi stanie się bardziej dostępne. W końcu radzenie sobie z tego rodzaju bałaganem idzie dalej niż tylko wycieranie tego, co widzisz, ale także upewnianie się, że są martwe i nie będą się już rozprzestrzeniać.

Chociaż są one tak samo brudne, a nawet bardziej niż czyszczenie kurzu z twoich rzeczy, infestacja grzybami i bakteriami jest znacznie gorsza, choć nieco mniej powszechna niż one. W przeciwieństwie do pyłu, te rzeczy mogą się rozprzestrzeniać i rozszerzać w ogromne kolonie, gdy nie są pod ręką.

Jak zarodniki pleśni różnią się od endospor bakteryjnych: przewodnik

Poza zdolnością do zakładania kolonii na nowych i sąsiadujących powierzchniach, te organiczne kolonie to nie tylko bałagan do czyszczenia. Naturalni rozkładający się mają tendencję do zjadania rzeczy, na których lądują, aby stworzyć więcej ich części, aby się rozprzestrzenić i przetrwać, pozostawiając zniszczone mienie, a nawet możliwe alergie.

Różnica między zarodnikami pleśni a endosporami bakterii

Znajomość różnicy między dwiema rzeczami zasadniczo wymaga obiektywnego porównania. Takie postępowanie pozwoli ci lepiej poznać fakty na temat rzeczy, które odkrywasz, i będziesz w stanie uwierzyć, zapamiętać i z łatwością wykorzystać takie wnioski.

Ponieważ chcesz wiedzieć zarówno o zarodnikach pleśni, jak i endosporach bakterii, omówimy tyle, ile możemy. Przeanalizujmy ich definicje, podobieństwa i różnice.

Zarodniki pleśni

Zaczynając od zarodników pleśni, jest wytwarzany przez pleśnie jako środek rozmnażania.

Pleśnie należą do rodziny grzybów, która wykorzystuje zarodniki do namnażania się i tworzenia kolonii. Zarodniki te rozprzestrzeniają się w powietrzu i stykają się z organicznym źródłem żywności i wilgotnym środowiskiem.

Przetrwalniki bakteryjne

Z drugiej strony, endospory bakteryjne to uproszczone formy bakterii. W przeciwieństwie do zarodników pleśni, które potrzebują wilgotnego obszaru i źródła pożywienia, aby się rozwijać, endospory bakteryjne pozwalają im przystosować się do niekorzystnych warunków środowiskowych.

Celem endospory jest ochrona bakterii w trudnych warunkach środowiskowych poprzez utworzenie warstwy ochronnej, która osłania bakterie.

Inną główną różnicą między zarodnikami pleśni a endosporami bakteryjnymi jest ich struktura komórkowa i skład. Zarodniki pleśni jako rodzaj grzyba są klasyfikowane jako typ komórki eukariotycznej, podczas gdy endospory bakteryjne są klasyfikowane jako komórka prokariotyczna.

Z naukowego punktu widzenia te dwa różnią się pod wieloma względami, ale mówiąc prościej, komórka prokariotyczna ma znacznie prostszą strukturę w porównaniu z komórką eukariotyczną.

Co to są zarodniki?

Zarodniki to byty, które można znaleźć w gatunkach roślin i bakterii. W naukowej definicji zarodniki są mikroskopijnymi jednostkami z pojedynczym jądrem zaprojektowanym do dyspersji i propagacji.

Mówiąc prościej, zarodniki umożliwiają roślinom i niektórym innym typom bakterii rozmnażanie się i przetrwanie.

W przeciwieństwie do rozmnażania wykorzystującego gamety, rozmnażanie sporadyczne nie musi łączyć się w celu stworzenia nowych organizmów, co nazywa się rozmnażaniem bezpłciowym. Zarodniki można również znaleźć w bakteriach, ale podobnie jak rośliny, zarodniki w bakteriach nie biorą udziału w rozmnażaniu.

Zarodniki w bakteriach działają jako narząd ochronny zaprojektowany, aby pomóc bakteriom rozwijać się w trudnych warunkach środowiskowych. Warunki te obejmują wysoką temperaturę, toksyczne enzymy, brak wilgoci lub suchości oraz brak źródła pożywienia.

Jeśli ostatnio widziałeś te pleśnie, oto przyczyny pleśni na zewnątrz domu i jak sobie z tym poradzić.

Jak działają zarodniki?

W obecnej postaci zarodniki mają różną funkcjonalność w zależności od tego, z jakiego organizmu pochodzą. W przypadku roślin, takich jak grzyby, glony i rośliny zarodnikowe, zarodniki pełnią funkcję środka rozmnażania.

Zarodniki to rodzaj komórek rozrodczych zdolnych do reprodukcji bez środków fuzji.

Różne gatunki roślin mają inne struktury i wykorzystanie zarodników. W glonach zarodniki są nadal używane do rozmnażania, ale zarodniki glonów mogą być ruchliwe lub nieruchome, charakteryzujące się wiciami.

Zarodniki glonów mogą rozmnażać się bezpłciowo lub płciowo, w zależności od warunków.

W rozmnażaniu płciowym zarodniki jako zygospory utworzone przez komórki rozrodcze alg leżą w stanie uśpienia, dopóki nie pojawi się korzystna sytuacja. Gdy warunki są odpowiednie, te zygospory przechodzą mejozę, aby wytworzyć haploidalne zarodniki, które rozmnażają się bezpłciowo.

Najczęstszym członkiem rodziny roślin wytwarzającym zarodniki byłby grzyb. Pleśnie mogą również atakować rośliny, a oto jak leczyć sadzę na roślinach.

Zarodniki grzybów pełnią dwie podstawowe funkcje, a mianowicie rozmnażanie poprzez rozprzestrzenianie i przetrwanie. Zarodniki grzybów nie mają wici jak zarodniki glonów i dlatego polegają na czynnikach zewnętrznych, które rozprzestrzeniają się i rozmnażają jak na przykład wiatr.

Zarodniki grzybów mają dwa rodzaje wyrzutu w sporangiach, w których znajduje się zarodnik, czyli balistospor i statismospor. Wyrzut typu Ballistospore silnie wyrzuca zarodniki w zarodniach w celu rozprowadzenia w środowisku, podczas gdy statismospor robi to drugie.

Innym organizmem wykorzystującym zarodniki byłyby bakterie. Jednak, jak wspomniano wcześniej, zarodniki bakterii nie biorą udziału w rozmnażaniu.

Zarodniki bakterii są organem zapewniającym bakteriom ochronę przed środowiskiem. Zarodnik pozwala bakteriom przetrwać w trudnych miejscach.

Wniosek

Aby określić, w jaki sposób zarodniki pleśni różnią się od przetrwalników bakterii, musisz zrozumieć aspekt komórkowy tych dwóch. Różnica w budowie komórkowej powoduje również różnicę w funkcjonalności samej formy.

W tym przypadku byłaby to reprodukcja zarodnika pleśni i ochronnej warstwy endosporu bakteryjnego.