Jak zapobiegać pleśni w szafie: 4 najlepsze wskazówki, które możesz wypróbować!

Pora deszczowa była niepokojąca z wielu powodów, więc czy nie byłoby miło poznać kilka godnych uwagi sposobów zapobiegania pleśni w szafie? Chociaż są bardziej płodne w deszczowych porach roku, mogą rosnąć przez cały rok.

Pleśnie są niesamowicie dokuczliwe, zwłaszcza gdy znajdziesz je w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach. Te pleśnie są niebezpieczne i toksyczne, niezależnie od tego, czy jesteś uczulony, czy nie. Nie wspominając już o tym, że warunki, które muszą spełnić te podmioty, aby się urodzić, są dość łatwe do spełnienia.

Jak zapobiegać pleśni w szafie: 4 najlepsze wskazówki

Pleśnie najczęściej rozwijają się na zamkniętych lub zadaszonych powierzchniach. Rosną w koloniach i są głównie rozkładaczami przyrody. Częściej warunki do życia są spełnione w miejscach ukrytych, zasłanianych przez rzeczy, których często nie sprawdzasz.

Wskazówki, jak zapobiegać wzrostowi pleśni w szafie

Jednym z miejsc, w których możesz nie brać pod uwagę sprawdzania pleśni, jest twoja szafa. Szafy są w stanie wypełnić środowisko, z którego korzystają te pleśnie, na które później przyjrzymy się. Na razie oto kilka rzeczy, które możesz chcieć położyć, aby powstrzymać te formy przed powstaniem.

1. Zmniejsz ilość wody wokół

Woda i jej odparowana forma unosząca się w powietrzu jest najlepszym przyjacielem pleśni. Pierwszą wskazówką, że w Twojej szafie jest pleśń, jest to, że do środka dostała się woda lub wilgoć. Bez względu na to, skąd pochodzi ten płyn, z pewnością zaprosisz do swojej szafy i ubrania kilku nieprzyjemnych przyjaciół.

Aby utrzymać pleśń poza szafą i domem jako całością, musisz zwracać uwagę na to, gdzie woda i wilgoć powinny, a gdzie nie powinny być. Regularnie sprawdzaj i naprawiaj wszelkie wycieki lub źródła wody oraz utrzymuj niską wilgotność. Konieczne jest również sprawdzenie powierzchni i przedmiotów, których nie widać na widoku, takich jak tył szafy.

Należy unikać wkładania do szafy mokrych i niedosuszonych ubrań. Kurtki, płaszcze, a nawet obuwie zalane deszczem to nie-nie!

2. Zastosuj pakiety krzemionkowe

Główną myślą w zapobieganiu istnieniu szkodników organicznych jest utrzymanie środowiska, w którym nie mogą się rozwijać. Zmniejszy to twoje zmartwienia, jeśli możesz stworzyć warunki w swojej szafie na swoją korzyść. To ta sama kategoria, co nasza pierwsza wskazówka: zmniejsz wilgotność.

Rezerwacja klimatyzatora tylko po to, by utrzymać niską zawartość wody w szafie, jest niemożliwa i dość marnotrawna energii. Do tego celu wystarczą jednak opakowania z żelem krzemionkowym. W pewnym stopniu pochłania wilgoć z powietrza, a jeśli maksymalizujesz na pierwszej końcówce, to o wodę w Twojej szafie należy zadbać.

3. Utrzymuj zawartość każdej szafy w czystości

Pleśń to rodzaj grzyba, podobnie jak pleśń na drewnie, więc musisz również czyścić szafę zgodnie z harmonogramem, powiedzmy co najmniej raz w miesiącu. Oto artykuł o tym, jak zatrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę, abyś wiedział, co robić.

Zakażenie koloniami pleśni może być inicjowane przez zarodniki przenoszone drogą powietrzną. Odkurzanie i wybielanie w tym momencie jest zdecydowanie pomocne.

Należy również czyścić ubrania, których często nie używasz. W ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy nie kryje się tam coś szkodliwego.

Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli Twoja szafa była już wcześniej zarażona pleśniami i nie chciałbyś, aby wracały. Pozwól, aby do twojej szafy często przepływało świeże powietrze.

4. Mniej plastiku

Zgadnij co? Tworzywa sztuczne w Twojej szafie są również korzystne dla pleśni.

Hamują przenoszenie ciepła, a tym samym sprzyjają tworzeniu się i gromadzeniu wilgoci. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie chcesz wilgoci w swojej szafie!

Chociaż pleśnie nie żywią się plastikiem, zdecydowanie sprzyjają ich wzrostowi. Nie wspominając o tym, że wypełnienie szafy plastikiem utrudnia przepływ powietrza i zakrywa wszelkie znajdujące się tam plagi.

Istnieją inne sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni i najlepiej jest podjąć działania przeciwko nim już teraz. Jeśli masz do czynienia z plastikiem zaatakowanym przez pleśń, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem na temat usuwania pleśni z butelek z wodą.

Co powoduje wzrost pleśni w zamkniętych przestrzeniach?

Jako jeden z agentów natury, pleśnie ewoluują, aby dostać się wszędzie tam, gdzie mogą coś zjeść. Pleśnie potrzebują wystarczającej ilości wilgoci, temperatury i biomasy, aby rozpocząć i kontynuować zasiedlanie określonej przestrzeni. Twoja szafa niestety jest w stanie zapewnić takie warunki.

Poza obecnością wilgoci i substancji organicznych, którymi można się żywić, te pleśnie lubią zimne i ciemne miejsca, ponieważ nie mogą przetrwać w przeciwieństwie do nich. Zgadza się — pleśnie nie mogą rosnąć, jeśli są wystawione na działanie promieni słonecznych, dlatego istnieją sugestie dotyczące instalowania lamp UV w szafach.

Jak powstrzymać pleśń przed odrastaniem

Gdy pleśń zacznie rosnąć w Twojej szafie, czeka Cię dodatkowa praca. Zanim będziesz mógł pracować nad zapobieganiem jego powrotowi, musisz najpierw upewnić się, że całkowicie opuszczą twoją szafę. Całkowite czyszczenie i usuwanie inwazji pleśni za pomocą substancji, które je wyeliminują, takich jak wybielacz i ocet.

Jeśli masz w szafie czarne pleśń lub inny kolor pleśni, możesz dowiedzieć się, jak je czyścić. Upewnij się, że nie wdychasz żadnych ich zarodników, a po ich usunięciu nałóż warstwę hydrofobową na porażoną powierzchnię. Następnie zastosuj powyższe wskazówki, aby uniemożliwić im powrót.

Wniosek

Po zapoznaniu się ze wskazówkami, jak zapobiegać pleśni w szafie, natychmiast chroń swoje rzeczy przed ich zasięgiem. W końcu dotrą do ciebie i skrzywdzą, jeśli nie zajmiesz się nimi teraz.