Jak zapobiegać pleśni po powodzi: 6 łatwych do zastosowania wskazówek

Powódź jest z pewnością czymś, czego wielu właścicieli domów się boi, ponieważ po każdym wezbraniu pojawia się potrzeba nauczenia się, jak zapobiegać pleśni po powodzi. Jednak zadanie nie musi być kłopotliwe, gdy przejdziesz przez poniższe porady i wskazówki.

Podobnie jak chęć pozbycia się błotnistego wyglądu powodzi, nie należy również zwlekać z usuwaniem stęchłego zapachu, który wskazuje na obecność pleśni. Zarodniki pleśni krążą w powietrzu i ostatecznie wpływają na jakość powietrza w domu.

Jak zapobiegać pleśni po powodzi: 6 łatwych do zastosowania wskazówek

To wyzwoli tych, którzy mają reakcje alergiczne na pleśń i mają osłabiony układ odpornościowy. W związku z tym musisz zachować środki ostrożności, zakładając rękawiczki, okulary i maski N-95 lub ochronę dróg oddechowych P-100.

Teren lęgowy pleśni podczas powodzi

Oczywiście pleśń może rozwijać się wszędzie, gdzie występuje wilgoć. Istnieją jednak tylko określone artykuły domowe, które są narażone na działanie wody powodziowej, która może zatrzymywać pleśń.

Pleśń może zostać uwięziona w drewnie, meblach tapicerowanych i innych porowatych materiałach. Weź pod uwagę wyrzucenie tych rzeczy. Wszystko, co jest całkowicie zakopane poniżej linii wodnej, należy wyrzucić.

Przedmioty składające się z utwardzonych lub nieporowatych materiałów, takich jak szkło, plastik i metal, można często czyścić, sterylizować i utylizować. Zarodniki pleśni nie są usuwane przez suszenie dywanu. Dywany zaatakowane przez pleśń i pleśń należy wyrzucić.

Są to elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę przed właściwym procesem czyszczenia. Pomoże to w oczyszczeniu łatwiejszym i bardziej płynnym, ponieważ wszystko jest już przygotowane.

Jak zapobiegać pleśni po zalaniu

Po usunięciu tych przedmiotów z domu możesz teraz przystąpić do dezynfekcji i czyszczenia pozostałych przedmiotów i powierzchni.

Wskazówka nr 1. Usuń dodatkową wilgoć

Należy pamiętać, że należy oczyścić i wysuszyć obszar przez następne 1-2 dni. Wilgoć jest jednym z podstawowych obszarów lęgowych pleśni. Od czasu do czasu sprawdzaj obszar, aby zwrócić uwagę na utrzymującą się wilgoć.

Wskazówka nr 2. Przewietrz pomieszczenie

Aby zapobiec zawieszeniu się zarodników pleśni w powietrzu, otwórz drzwi, okna i wszelkie źródła powietrza. Dzięki temu utrzymasz dobrą wentylację w obszarze, co powstrzyma rozwój pleśni.

Nie włączaj jednak ogrzewania lub klimatyzacji, jeśli uszkodziły je wody powodziowe. Będziesz potrzebować pomocy wyszkolonego profesjonalisty.

Wszystkie obszary i części systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), które zostały zamoczone podczas powodzi, są prawdopodobnie rezerwuarami brudu, gruzu i mikroorganizmów, takich jak bakterie i pleśń. Ponadto wilgoć może gromadzić się w częściach elementów systemu HVAC, które nie są zalane, takich jak kanały doprowadzające powietrze nad linią wodną, ​​umożliwiając rozwój mikroorganizmów.

W związku z tym wszystkie elementy systemu HVAC powinny zostać odpowiednio zbadane i odkażone przez specjalistę. Mówiąc o klimatyzatorach, ten artykuł może pomóc w zapobieganiu uwięzieniu pleśni w klimatyzatorach.

Wskazówka nr 3. Niższe poziomy wilgotności

Pleśnie rozwijają się również w wilgotnym środowisku. W związku z tym upewnij się, że utrzymujesz wilgotność na akceptowalnym poziomie.

W tym celu można używać wentylatorów elektrycznych i osuszaczy, o ile są one bezpieczne w użyciu. W razie potrzeby uruchom osuszacz, aż wszystkie porowate powierzchnie w pomieszczeniu będą całkowicie suche.

Niska wilgotność względna odciąga wilgoć z tych powierzchni, a poziom wilgotności poniżej 50% zapobiega tworzeniu się pleśni. Do precyzyjnych pomiarów można wykorzystać miernik wilgotności.

Wskazówka nr 4. Nie mieszaj chemikaliów czyszczących

Jeśli myślisz o użyciu wybielacza w celu pozbycia się pleśni, nie mieszaj go z amoniakiem ani żadnymi domowymi środkami czyszczącymi. Spowoduje to wytworzenie toksycznych oparów, które najwyraźniej spowodują złą jakość powietrza i mogą wpłynąć na wentylację Twojego domu.

Wskazówka nr 5. Zdezynfekuj wszystko

Po oczyszczeniu wszystkie uszkodzone przez wodę miejsca, meble i przedmioty powinny być odpowiednio zdezynfekowane. Użyj odkurzacza parowego lub mokrego i suchego odkurzacza, aby wytrzeć sofę, materace i inne meble. Wyczyść powierzchnie, takie jak podłogi i ściany, mydłem i wodą przed dezynfekcją roztworem wybielacza wodno-chlorowego.

Wskazówka 6. Suche powierzchnie po czyszczeniu

Po zakończeniu procesu czyszczenia upewnij się, że obszar jest całkowicie suchy. To nie pozwoli pleśniom na wykorzystanie pozostałej wilgoci jako okazji do ponownego wzrostu.

Ponadto znacznie lepiej byłoby poradzić sobie z tymi obszarami zaatakowanymi przez pleśń, używając wody i detergentu. Zastosuj mieszankę 1 szklanki wybielacza i 1 galonu wody, aby wyeliminować pleśń utworzoną przez wodę powodziową, która nie zniknie wraz z roztworem detergentu. Jeśli nie znasz tego problemu z pleśnią, możesz zapoznać się z tym artykułem, jak usunąć pleśń z przedmiotów uszkodzonych przez wodę.

Wniosek

Jasne, nauczenie się, jak zapobiegać pleśni po powodzi, może być nie lada zadaniem. Jednak zaniedbanie doprowadziłoby do dalszych szkód. Kiedy zapoznasz się ze wspomnianymi wskazówkami dotyczącymi profilaktyki, nie tylko trzymasz pleśń na dystans, ale także trzymasz lekarza z dala.