Jak wygląda płyta gipsowo-kartonowa uszkodzona przez wodę? 4 pomocne znaki

Wiedza o tym, jak wygląda uszkodzona przez wodę płyta gipsowo-kartonowa, pomaga zidentyfikować wczesne oznaki i radzić sobie z nimi, zanim degradacja się rozprzestrzeni. Po silnej burzy lub jeśli podejrzewasz, że rura przecieka za płytą kartonowo-gipsową, najlepiej dowiedzieć się, co zrobić i ocenić to; czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Definiowanie płyt kartonowo-gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał budowlany wykonany z wielu komponentów, takich jak włókno drzewne, płyty azbestowo-cementowe i gips. Może stanowić czynnik odporny na wodę, ogień, dźwięk, pleśń i pleśń.

Jak wygląda płyta gipsowo-kartonowa uszkodzona przez wodę? 4 pomocne znaki

Jest to produkt praktyczny, łatwy do złożenia. Niektóre typowe przyczyny uszkodzeń płyt kartonowo-gipsowych to zarysowania mebli, dziury, zalania, pęknięcia, poluzowana taśma łącząca, wgniecione rogi i termity.

Ale wśród nich omówilibyśmy tutaj szkody spowodowane przez wodę. Uszkodzenia wody mogą być spowodowane przez pęknięte rury wodociągowe, powodzie i burze.

Jeśli szkody spowodowane przez wodę nie zostaną natychmiast usunięte, płyta gipsowo-kartonowa może osłabnąć, zapaść się i stać się idealnym miejscem do wzrostu pleśni lub pleśni. Im dłużej woda moczyła, tym trudniej było ją oszczędzać.

Oznaki zalania

Naprawa uszkodzeń spowodowanych przez wodę na płytach gipsowo-kartonowych może być dość kosztowna; dlatego najlepiej jest poświęcić czas, aby temu zapobiec. Możesz zacząć od edukacji, co już robisz.

Poza wiedzą, czym jest płyta gipsowo-kartonowa, możesz również dowiedzieć się, co powoduje jej uszkodzenia i zapoznać się z oznakami zużycia.

Mimo że preferowanym podejściem jest zapobieganie, istnieje granica możliwości zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Może to być również trudne, chyba że masz sposób na monitorowanie, kiedy rury wodociągowe przeciekają za płytą kartonowo-gipsową lub mogą odpierać burze.

To, co możesz zrobić, to zwiększyć szanse, że będzie w stanie oprzeć się wodzie. Można to zrobić poprzez hydroizolację płyt kartonowo-gipsowych; poznaj wszystkie informacje, w tym proces tutaj dotyczący hydroizolacji płyt kartonowo-gipsowych.

Z drugiej strony możesz zacząć rozumieć te oznaki uszkodzenia płyty gipsowo-kartonowej przez wodę:

 • Zmiękczona płyta gipsowo-kartonowa, gdy jest zbyt mocno nasiąknięta, może mieć wpływ na wnętrze, nawet jeśli na zewnątrz nadal wygląda dobrze. Więc najlepiej to sprawdzić; zrób to, naciskając na podejrzany obszar, a jeśli się wygnie, może zostać uszkodzony.
 • Pęknięcie lub pękanie farby może również wskazywać na uszkodzenie przez wodę. Woda zgromadzona wewnątrz przez płytę gipsowo-kartonową może dostać się do farby, rozciągnąć ją i wypełnić jak bańka.
 • Może wystąpić odbarwienie farby na płycie gipsowo-kartonowej; mogą pojawić się spływające smugi. Dlatego jest to doskonały punkt do zapamiętania.
 • Porost pleśni lub pleśni może również wskazywać na zniszczoną przez wodę płytę gipsowo-kartonową. Pleśń i pleśń uwielbiają wilgoć; istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą rosły w wilgotnych miejscach.
 • Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czwartym znaku, możesz również odwiedzić ten artykuł o tym, ile czasu zajmuje rozwój pleśni na płycie gipsowo-kartonowej.

  Naprawa uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej

  Po wykryciu uszkodzenia płyty gipsowo-kartonowej przez wodę nadszedł czas na naprawy. Możesz to zrobić sam, jeśli masz wcześniejszą wiedzę i pewność, że wykonasz zadanie; jeśli nie, możesz również wezwać specjalistę do wykonania tych zadań.

  Określ stopień uszkodzenia płyty gipsowo-kartonowej, odwiedzając ten artykuł dotyczący tego, co dzieje się, gdy płyta gipsowo-kartonowa zamoczy się.

  Może zaistnieć przypadek, w którym nie będziesz musiał wymieniać płyty gipsowo-kartonowej, a inni będą musieli ją tylko wysuszyć. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku, a to dobrze pasuje do stosunkowo nowych uszkodzeń spowodowanych przez wodę:

  Krok 1. Poznaj przyczynę

  Pierwszym krokiem jest poznanie przyczyny. Przyczyną może być burza, która właśnie przeszła, uszkodzenie rury wodociągowej, która przecieka za płytą kartonowo-gipsową lub powodujące ją urządzenie.

  Możesz użyć miernika wilgotności, jeśli chcesz uzyskać dokładną ocenę, czy źródło uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej pochodziło od wewnątrz.

  Krok 2. Profesjonalny osuszacz

  Do tego następnego kroku potrzebujesz profesjonalnego osuszacza. Jeśli go nie masz, możesz go wypożyczyć w lokalnych sklepach; nie musisz kupować, jeśli nie musisz z niego korzystać, a wynajem jest znacznie tańszy.

  Oprócz osuszacza trzeba również wynająć wentylator o dużej mocy.

  Krok 3. Konfiguracja sprzętu

  Zamknij okno, zanim urządzenie zacznie działać.

  Upewnij się, że osuszacz jest umieszczony w pobliżu zbiornika wody. Następnie umieść wentylator w miejscu, w którym może pomóc skierować wodę do osuszacza.

  Po tym będzie długo czekać, w zależności od tego, ile jest nagromadzonej wody. Czasami trzeba było sprawdzić, czy osuszacz jest napełniony lub czy poziom wilgoci już się obniżył.

  Krok 4. Istnieją dwie ścieżki do ostatniego kroku

  Jeśli udało ci się zmniejszyć zawartość wilgoci na płycie gipsowo-kartonowej, możesz teraz przystąpić do powlekania jej podkładem, a następnie malowania.

  Jeśli jednak zawartość wilgoci nadal się nie zmniejsza, mógł istnieć podstawowy problem, który nadal będziesz musiał rozwiązać, na przykład rura wodna nadal przecieka wewnątrz. Być może będziesz musiał poprosić o pomoc profesjonalistę.

  Jeśli zauważyłeś uszkodzenie przez wodę na płycie gipsowo-kartonowej dopiero po tym, jak problem już się pogorszył, możesz przystąpić do wymiany płyty gipsowo-kartonowej. Możesz również przeczytać o tym, jak wykrywać drewno uszkodzone przez wodę, aby uzyskać więcej informacji.

  Wniosek

  Płyta gipsowo-kartonowa uszkodzona przez wodę może być brudna i kosztowna w naprawie. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wygląda zniszczona przez wodę płyta gipsowo-kartonowa, abyś mógł działać natychmiast po zobaczeniu jej pierwszych oznak.

  Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci oświecić ten temat. Zawsze pamiętaj jednak, aby postępować ostrożnie, gdy sobie z tym radzisz.