Jak usunąć wosk ze szkła?

Wszyscy chcemy, aby nasze szklane powierzchnie były lśniące i nieskazitelne, ale nie zawsze tak jest. Czasami dzieje się tak dlatego, że chcemy ponownie wykorzystać niektóre szklane przedmioty do innych celów i musimy usunąć zawarty w nich materiał. W tym artykule nauczymy Cię, jak usunąć wosk ze szkła.

Jednym z takich materiałów jest wosk. Wosk jest używany do produkcji świec. Kiedy świece topią się i palą, roztopiony wosk zestala się na niektórych naszych szklanych powierzchniach, takich jak szkło stołowe.

Jak usunąć wosk ze szkła?

Czasami po prostu chcemy pozbyć się resztek w naszych świecznikach. Niezależnie od tego, gdzie na powierzchni szkła znajduje się wosk. Przyjrzymy się wielu sposobom samodzielnego usuwania wosku ze szkła i powierzchni szklanych.

Jak usunąć wosk świecy ze szkła

Szkło płaskie

Użyj paznokcia lub krawędzi miski na łyżkę. Zeskrob jak najwięcej twardego wosku z płaskiej powierzchni, takiej jak lustro lub blat. Usuń wióry woskowe.

Podłącz suszarkę i ustaw temperaturę na niską lub średnią. Włącz suszarkę i dociśnij ją do woskowych miejsc, aż wosk zmięknie. Osuszyć podgrzany wosk ręcznikami papierowymi, okresowo wymieniając ręczniki, aby zapobiec ponownemu nałożeniu wosku na szkło.

Kontynuuj podgrzewanie i osuszanie wosku, aż zostanie bardzo mało wosku lub nie będzie go wcale. Zeskrob wszelkie pozostałości paznokciem lub wycierając je ręcznikiem papierowym. Używając niestrzępiącej się szmatki i domowego środka do czyszczenia szkła, wyczyść szklaną powierzchnię.

Szklane butelki

Zamroź szklany pojemnik na świecę, taki jak świecznik wotywny, na godzinę. Dociśnij resztki wosku do jednego z boków pojemnika, aby sprawdzić, czy nie porusza się. W razie potrzeby użyj łyżki, aby go wyciągnąć.

Jeśli wosk ze świecy nie jest wystarczająco twardy, aby wyskoczyć z naczynia, umieść szklankę w zamrażarce na kolejne 30 minut. Drugi krok należy powtórzyć, aby usunąć jak najwięcej wosku. Również z knotem i małą metalową wypustką, która utrzymywała knot na miejscu.

Sposoby, jak usunąć wosk świecy ze szkła

Zamrażanie wosku

Umieść szklany słoik lub kawałek szkła w zamrażarce. Największe korzyści z mrożenia zyskują małe świeczniki wotywne lub słoje na świece. Umieść świecę w zamrażarce, gdy ostygnie do normalnej temperatury pokojowej.

Jeśli włożysz go, gdy jest zbyt gorący, ryzykujesz stłuczeniem szkła z powodu gwałtownej zmiany temperatury. Przed zamrożeniem szkła upewnij się, że jest zimne w dotyku. Pozostaw wosk do stwardnienia przez co najmniej godzinę.

Gdy wosk i szkło zamarzają, wosk ściska się i oddziela od boków szkła, odrywając się i znacznie ułatwiając usuwanie. Usuń wosk ze szklanego słoika za pomocą noża stołowego.

Po godzinie wyjmij szklankę z zamrażarki i spróbuj wytrzeć wosk na dłoni. Palcem lub tępym nożem zeskrob pozostały wosk ze szkła. Usuń wszelkie pozostałości wosku ze szkła za pomocą wacika.

Za pomocą wacika lub bawełnianego wacika zwilżonego oliwką lub octem dla dzieci usuń resztki wosku. Równie skuteczny może być lekko wilgotny ręcznik papierowy. Może wymagać smarowania kolan, ale powinno działać.

Jak usunąć wosk świecy ze szkła i płaskich powierzchni

Znajdź odpowiednie narzędzie do skrobania. Ostre ostrze lub skrobak do szyb jest idealny do usuwania wosku z płaskiej powierzchni, takiej jak szklany blat. Są one lepsze niż scyzoryk lub inne zaokrąglone ostrze, które mogą uszkodzić szkło.

Jeśli chcesz zeskrobać wosk z powierzchni, której nie możesz podgrzać ani wyczyścić, powinieneś być bardzo delikatny. Używając wilgotnego ciepła, poluzuj wosk. Namocz gąbkę w bardzo gorącej wodzie i spróbuj zmiękczyć i usunąć wosk przed użyciem skrobaczki.

Możesz nawet całkowicie go wytrzeć, eliminując potrzebę zadrapań. Za pomocą skrobaka ostrożnie poluzuj wosk. Używaj gładkich, ostrożnych pociągnięć, aby zapobiec ześlizgiwaniu się żyletki i aby ostrze lub skrobak nie powodowały zarysowań na szkle. Kontynuuj skrobanie, aż wszystkie pozostałości wosku z powierzchni szkła zostaną usunięte.

Wytrzyj szybę do czysta. Dobrze wyczyść wilgotną, ciepłą szmatką, aby usunąć resztki wosku, które pozostały. Możliwe jest pozostawienie woskowej lub mętnej pozostałości, dlatego niezbędne jest dokładne wytarcie.

Ewentualnie spryskaj wosk roztworem do czyszczenia szkła i zetrzyj go ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką. Całkowite podniesienie go może wymagać wielu przepustek. Za pomocą skrobaka ostrożnie poluzuj wosk.

Używaj płynnych, ostrożnych pociągnięć, aby zapobiec ześlizgiwaniu się żyletki. Uważaj, aby ostrze lub skrobak nie powodowały zarysowań szkła. Kontynuuj skrobanie, aż wszystkie pozostałości wosku z powierzchni szkła zostaną usunięte.

Wytrzyj szybę do czysta. Dobrze wyczyść wilgotną, ciepłą szmatką, aby usunąć resztki wosku, które pozostały. Możliwe jest pozostawienie woskowych lub mętnych pozostałości, dlatego niezbędne jest dokładne wytarcie. Ewentualnie spryskaj wosk roztworem do czyszczenia szkła i zetrzyj go papierowym ręcznikiem lub miękką ściereczką. Całkowite podniesienie go może wymagać wielu przepustek.

Wniosek dotyczący usuwania wosku ze szkła

Palenie świecy do granic możliwości zwykle kończy się odkryciem metody usuwania wosku z otoczenia. Wosk ze świecy wolnostojącej, takiej jak słup lub stożek, może spaść na przedmioty, do których nie należy. Musimy więc wiedzieć, jak usunąć wosk ze świecy. Sprawdź nasze inne artykuły na temat świec, aby uzyskać więcej porad i wskazówek.