Jak usunąć wosk ze świeczników?

Niech zgadnę, chcesz spędzić romantyczny wieczór ze swoim partnerem przy kolacji przy świecach, prawda? Ale problem polega na tym, że świeczniki w twojej piwnicy wciąż mają trochę wosku z ostatnich świąt Bożego Narodzenia. Co robić? Cóż, nie martw się, nauczymy Cię, jak usuwać wosk ze świeczników.

Jak usunąć wosk ze świeczników?

Mosiądz, choć mniej kosztowny niż srebro czy złoto, ma połysk, który może doskonale odzwierciedlać jasność świecy. Mosiężne świeczniki od pokoleń są ulubionym miejscem w gospodarstwie domowym ze względu na ich stopniową korozję. Jednak bez względu na to, jak uważnie je obserwujesz, wosk ze świecy może spaść na uchwyt.

Jak usunąć wosk ze świeczników?

Niezależnie od tego, czy twoje mosiężne świeczniki są antykami, czy niedawnym zakupem, możesz usunąć wosk bez ich uszkadzania. Sprawdź, czy świecznik jest wykonany z litego mosiądzu. Przymocuj mały magnes do świecznika.

Jeśli się ześlizgnie, twój przedmiot jest wykonany z litego mosiądzu. Jeśli się trzyma, to świecznik jest stalowy z mosiężną osłoną. Podczas usuwania wosku należy uważać, aby nie uszkodzić pokrycia. To jedna z najlepszych wskazówek podczas usuwania wosku ze świeczników.

Metody usuwania wosku ze świeczników

Metoda nr 1: Pozbywanie się wosku ze świecy za pomocą gorącej wody

 • Napełnij zlew do połowy gorącą wodą. Jeśli twoje świeczniki są wyjątkowo brudne, rozważ dodanie octu do gorącej wody. Zanurz świecznik w ciepłej wodzie, aż wosk zmięknie.
 • Użyj paznokcia lub miękkiej plastikowej skrobaczki. Usuń miękki wosk ze świecznika. Na koniec użyj suchego ręcznika, aby wypolerować powierzchnię.
 • Metoda nr 2: Jak używać zamrażarki do usuwania roztopionego wosku ze świecy

 • Umieść świecznik w zamrażarce na 45 minut lub do całkowitego ostygnięcia. Trzymaj kostkę lodu natychmiast w kłopotliwym miejscu, aż ostygnie, aby usunąć małe kawałki wosku z łatwych do zeskrobania miejsc. Używając paznokcia lub miękkiej plastikowej skrobaczki, odłup zamrożony wosk ze świecznika.
 • Za pomocą suchego ręcznika wypoleruj powierzchnię. Chociaż zamrażanie działa dobrze w przypadku niektórych świeczników, nie należy go używać do antyków lub tych wykonanych z drewna, metalu lub materiałów porowatych. Będziesz musiał zamiast tego zastosować podejście do odpryskiwania.
 • Jeśli twój przedmiot nie zmieści się w lodówce, napełnij plastikowy worek na śmieci do połowy kostkami lodu i umieść go w środku. Pozostaw na kilka minut przed wyjęciem. Paznokciem odłup zestalony wosk.
 • Metoda nr 3: Jak usunąć wosk ze świeczników za pomocą suszarki do włosów

 • Podłącz suszarkę z wysokim ustawieniem temperatury, taką jak ta, której używasz do swoich włosów. Ustaw suszarkę na najwyższy stopień mocy grzania. Umieść świecznik na trzech do pięciu ręczników papierowych.
 • Włącz suszarkę i skieruj ją w stronę twardego wosku, aż się rozpuści. Pozwala na wchłonięcie roztopionego wosku na ręcznikach papierowych. Wyrzuć ręczniki papierowe do kosza na śmieci.
 • Metoda nr 4: Umieść świeczniki w piekarniku.

 • Rozgrzej piekarnik od 180 ° F do 190 ° F i połóż formę do pieczenia z pojemnikami na świece w środku. Piecz je w temperaturze 350 ° F przez 10 do 15 minut. Ciesz się zapachami, które emanują z piekarnika, jeśli włożysz pachnący wosk do pojemników na świece.
 • Następnie należy ostrożnie wyjąć blachę do pieczenia z piekarnika za pomocą rękawic kuchennych. Zbadaj wnętrza pojemników. Jeśli nadal jest trochę wosku, który się nie stopił, włóż pojemniki do piekarnika na kilka minut.
 • Gdy prawie cały wosk się stopi, wyjmij pojemniki na świece z piekarnika. Następnie przejdź na papier pergaminowy. Umieść formę do pieczenia na powierzchni odpornej na ciepło, nosząc rękawice kuchenne.
 • Gdy pojemniki na świece są jeszcze ciepłe, usuń pozostały wosk. Aby usunąć wosk, sadzę i przypalone kawałki knota, wytrzyj wnętrze każdego pojemnika ręcznikami papierowymi. Wytrzyj zewnętrzną i dolną część pojemnika, aby usunąć wszelkie krople wosku lub zanieczyszczenia.
 • Sprawdź pojemnik świecy pod kątem odprysków, pęknięć lub innych usterek podczas wycierania. Podczas podgrzewania słoika mogą tworzyć się drobne pęknięcia włoskowate. Niestety, jeśli znajdziesz pęknięcie, oznacza to, że pojemnik nie jest wart ponownego użycia, ponieważ może być niebezpieczny z zapaloną świecą w środku.
 • Na koniec pozwól, aby pojemniki na świece ostygły przed ponownym napełnieniem woskiem lub użyciem ich do czegokolwiek innego. Po ostygnięciu każdego pojemnika dokładnie sprawdź go pod kątem usterek. Może być używana jako świeca w pojemniku, jeśli jest w dobrym stanie.
 • Czyszczenie świeczników

 • Najpierw usuń wszelkie kropelki wosku. Na kilka minut moczyć świecznik we wrzącej wodzie. Następnie ręcznikiem papierowym zetrzyj stopiony wosk ze świecy.
 • Jedną łyżeczkę soli rozpuścić w ½ szklanki octu, a następnie dodać mąkę, aż mieszanina utworzy pastę. Przetrzyj mosiądz po całym, dostając się do każdego zakamarka, szczeliny, guzka i dobrze. Pozwól na 10-minutowy okres odpoczynku.
 • Wypoleruj do wyschnięcia po spłukaniu ciepłą wodą. Jeśli to konieczne, powtórz. Umieść mały magnes na świeczniku, aby sprawdzić, czy jest wykonany z litego mosiądzu.
 • Jeśli magnes odpadnie, Twój kawałek jest prawie na pewno z litego mosiądzu! Jeśli się trzyma, świecznik jest wykonany ze stali z powłoką z mosiądzu na górze. W takim przypadku należy uważać, aby nie odpryskiwać powłoki podczas usuwania wosku.
 • Wniosek dotyczący usuwania wosku ze świeczników

  Teraz, kiedy już wiesz, jak usunąć wosk ze świeczników, jesteś gotowy na kolację przy świecach. Uważaj, aby wybrać metodę, która ma zastosowanie do twoich świeczników. Twoim celem jest możliwość ponownego wykorzystania świecznika, a nie kupowania nowego.