Jak usunąć wosk świecowy z dżinsów?

Wiele wydarzeń staje się jeszcze bardziej spektakularnych dzięki dodatkowi świec! Ale z drugiej strony kapiący wosk może zamienić czyste ubrania w woskowaty bałagan! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak usunąć wosk ze świecy z dżinsów, oto technika, która jest szybka i skuteczna.

To się zdarza cały czas. Na przykład mieliśmy typową uroczystość urodzinową z tortem urodzinowym, świecami i śpiewaniem „Happy Birthday”, jednak podczas przesuwania tortu część urodzinowego wosku ze świecy wylądowała na naszych dżinsach!

Jak usunąć wosk świecowy z dżinsów?

Kiedy zauważysz, że wosk wsiąkł w materiał i stwardniał, może to być niepokojące. Możesz spróbować zeskrobać wosk nożem, ale zajmie to trochę czasu i może uszkodzić dżinsy. Oczywiście możesz wynająć kogoś do czyszczenia, ale to nie jest konieczne.

Dzięki naszym najlepszym technikom pozbędziesz się go szybko i skutecznie! W rezultacie możesz zaoszczędzić pieniądze na wydatkach na pranie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak usunąć wosk ze świec z dżinsów.

Jak usunąć wosk świecowy z dżinsów

Zanim spróbujesz usunąć rozlany wosk z dżinsów, zawsze sprawdź metkę odzieży. Niektóre materiały wymagają szczególnej uwagi, podczas gdy inne można czyścić zwykłym detergentem. Nie chcesz przez pomyłkę zrujnować swoich dżinsów, więc zwróć szczególną uwagę.

Metoda 1: Zeskrobanie nadmiaru wosku

Krok 1: Pozwól woskowi do wyschnięcia. Jeśli spróbujesz usunąć wosk ze świecy z odzieży po jej wyschnięciu, uzyskasz lepsze rezultaty. Jeśli pocierasz wosk, gdy jest gorący, ryzykujesz rozprzestrzenienie się i zaostrzenie problemu.

Unikaj więc pośpiechu do zlewu lub rozprowadzania wosku palcami, gdy jest jeszcze gorący.

Zamiast tego pozwól woskowi wyschnąć naturalnie. Możesz również zamrozić ubrania lub użyć kostek lodu, aby przyspieszyć proces suszenia.

Krok 2: Zeskrob tyle wosku, ile możesz. Zeskrob łatwo usuwalny wosk po wyschnięciu przed dodaniem ciepła. Aby to osiągnąć, użyj tępego noża lub plastikowej szpatułki.

Zeskrobać w sposób na zewnątrz, aby uniknąć zranienia. Chcesz użyć tępego noża, ponieważ ostrzejszy nóż może łatwo przebić ubranie. Jeśli ubranie jest delikatne, użyj łyżki i delikatnie przetrzyj nim wosk.

Metoda 2: Używanie żelazka do usuwania wosku

Krok 1: Roztop wosk za pomocą żelazka. Jeśli używasz żelazka, możesz usunąć wosk z odzieży, np. wosk ze świec. Utrzymuj skromne ciepło, a po zeskrobaniu wosku tępym nożem lub łyżką podgrzej go.

Przykryj ubranie warstwą ręczników papierowych lub papierowych torebek. Ponieważ odpadnie trochę wosku, konieczna może być częsta wymiana papieru. Możesz również użyć papieru transferowego lub cienkiej szmatki, aby pokryć wosk.

Ogrzej żelazko i nałóż je na papier lub tkaninę. Dzięki temu wosk zostanie przeniesiony z odzieży na ręczniki papierowe lub torby. Nie należy umieszczać żelazka na parze, ponieważ nie będzie ono działać.

Krok 2: Użyj odplamiacza do prania wstępnego. Po próbie prasowania, przed praniem nałóż odplamiacz do prania wstępnego. Odzież należy prać w możliwie najcieplejszej wodzie. Jeśli ubranie jest białe, wyczyść je wybielaczem.

W przeciwnym razie powinieneś użyć wybielacza do kolorów. Jest to szczególnie ważne, jeśli kolorowy wosk spadnie na białą lub jasną odzież. Nie wkładaj ubrań do suszarki, dopóki nie upewnisz się, że plama została usunięta.

Metoda 3: Używanie innych metod do usuwania wosku

Krok 1: Skorzystaj z suszarki. Umieść ręczniki papierowe po obu stronach miejsca. Następnie użyj suszarki do włosów, aby wydmuchać na nią ciepło przez pięć sekund, a następnie wytrzyj ją ręcznikiem papierowym.

Takie podejście jest idealne dla odzieży, której nie chcesz zniszczyć gorącym żelazkiem. Jeśli plama się utrzymuje, może być konieczne zastosowanie odplamiacza. Na koniec umyj przedmioty.

Krok 2: Umieść ubrania w garnku z wrzącą wodą. Wosk można usunąć zanurzając ubrania w dużym rondlu z gorącą wodą. Kluczem jest dodanie sody oczyszczonej do gorącej wody.

Weź duży czajnik, napełnij go do połowy wodą i zagotuj. W dużej misce rozpuść w wodzie 5-6 łyżek sody oczyszczonej. Za pomocą patyczka lub pręta zanurz woskowane ubrania w gorącej wodzie.

Wosk powinien wpaść do wody po około minucie. Kilka razy zanurz ubrania w wodzie. Wosk powinien stopić się i wpaść do czajnika w ciągu minuty lub dwóch.

Pozostawienie tkaniny we wrzącej wodzie przez dłuższy czas może spowodować uszkodzenie odzieży poprzez usunięcie koloru. Zamiast tego umieść ręcznik na woskowanym obszarze dżinsów i wyprasuj ręcznik. Zapobiegnie to zniszczeniu odzieży przez gotującą się wodę.

Krok 3: Umieść ubrania w zamrażarce. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to poczekać, aż wosk stanie się kruchy z powodu zimna. Następnie należy oderwać większość żywicy.

Ten proces usuwania wosku ze świec z dżinsów powinien zająć tylko godzinę. Jednak nadal może być obecna pewna ilość wosku. Umieść woskowaną część ubrania na dużej misce i przymocuj ją gumkami.

Następnie zalej wosk wrzątkiem. To powinno załatwić sprawę i jak zwykle uprać dżinsy.

Jeśli chcesz inaczej zamrozić wosk, użyj sprayu do usuwania brodawek, aby go szybko zamrozić.

Wniosek

Wiesz już, jak usunąć wosk ze świecy z dżinsów. Nie musisz się martwić, jeśli upuścisz je na swoje ulubione dżinsy. Jeśli jednak dotknięty przedmiot jest wykonany z delikatnego materiału, zwróć się o pomoc do profesjonalnego sprzątacza.