Jak usunąć pleśń z zaprawy do płytek: lekkie do ekstremalnych sposobów

Szukasz wskazówek, jak usunąć pleśń z fugi? Cóż, nie jest zaskoczeniem, że wilgotne pomieszczenia, takie jak łazienki i kuchnie, są preferowanym miejscem występowania pleśni, ponieważ rozwija się ona w ciepłych, wilgotnych warunkach.

Spoinowana fuga, porowata warstwa między podłogami prysznica, wydaje się przyciągać organizmy pleśniowe. Oprócz plam, które może powodować pleśń, może również powodować reakcje alergiczne u osób bardzo uczulonych.

Jak usunąć pleśń z zaprawy do płytek: lekkie do ekstremalnych sposobów

Szorowanie fugi może być kłopotliwe, ale istnieje kilka tanich, naturalnych rzeczy, które prawdopodobnie masz już pod ręką, które mogą to nieco ułatwić.

Nikt nie ma sekretnej formuły usuwania pleśni. Dzięki dużej ilości szorowania można usunąć pleśń i pleśń z fugi między płytkami.

Dlaczego pleśń rośnie na zaprawie do płytek?

Fuga jest pożywką dla pleśni. Ponieważ jest tak porowaty, jest to typowe miejsce rozwoju pleśni, ponieważ jest tak podatne na niewielki wzrost.

Płytki są narażone na działanie dużej ilości wody, niezależnie od tego, czy zastosujemy je w kuchni czy łazience.

Idealne warunki do rozwoju pleśni w wilgotnej przestrzeni występują, gdy jest mało powietrza i nie ma wentylatora lub nie używasz osuszacza. Aby jeszcze bardziej Ci pomóc, oto jak dowiedzieć się, jaki kolor to pleśń.

Jak usunąć pleśń z fugi

Etap przygotowania

Wyczyść miejsce czystą gąbką zwilżoną ciepłą wodą. Jeśli nie usuniesz widocznego brudu, folii i brudu z fugi i płytek, w końcu skończysz z paskudnym bałaganem.

Następnie użyj szczotki do szorowania o sztywnym włosiu lub starej szczoteczki do zębów, aby rozpuścić zarodniki pleśni na fudze. Wejdź w zakamarki, szorując po okręgu.

Do spłukania obszaru zabiegowego można użyć ciepłej wody. Użyj czystej szmatki, aby wytrzeć zaprawę do czysta i sucha.

Pleśnia lekka

Wymieszaj równe miarki białego octu destylowanego i ciepłej wody w maleńkiej butelce ze spryskiwaczem. Bezpośrednio na przebarwioną zaprawę spryskaj mieszanką.

Odczekaj pięć do dziesięciu minut przed użyciem roztworów octu. Umiarkowana kwasowość octu może w tym czasie wchłonąć i rozłożyć zarodniki pleśni.

Użyj szczoteczki do zębów, aby wyszorować fugę, aż przebarwienie pleśni zniknie. Użyj całkowicie ciepłej wody, aby usunąć wszelkie pozostałości octu z leczonego obszaru.

Używając świeżej szmatki, przetrzyj leczony obszar.

Umiarkowany pleśń

Napełnij do połowy średniej wielkości słoik 3 filiżankami sody oczyszczonej. Powinieneś uformować gęstą pastę, dodając z grubsza 1 szklankę ciepłej wody.

Mieszaj, aż mieszanina dokładnie się połączy.

Za pomocą łyżki nakładaj pastę bezpośrednio na spleśniałą fugę. Wcieraj pastę w zakamarki za pomocą szczoteczki do szorowania lub starej szczoteczki do zębów.

Bezpośrednio na paście spryskaj destylowany biały ocet. Szoruj okrężnymi ruchami, aż w okolicy nie będzie już pleśni, gdy mieszanina przestanie się pienić.

Aby usunąć pastę z fugi, zwilż czystą szmatkę i przetrzyj nią. Możesz użyć ciepłej wody, aby usunąć wszelkie pozostałości z powierzchni.

Najlepiej wysuszyć leczony obszar świeżym ręcznikiem.

Skrajny pleśń

W maleńkiej butelce ze spryskiwaczem wymieszaj równe ilości wybielacza chlorowego i ciepłej wody. Przed użyciem kilkakrotnie wstrząśnij butelką. Spryskać dokładnie zaprawę zarośniętym przez pleśń roztworem.

Namocz plamy w roztworze wybielacza na około 15-20 minut, a następnie spłucz je wodą. Używając ruchu obrotowego, wyszoruj dotknięty obszar, jedną linię zaprawy na raz, upewniając się, że dostaniesz się do wszystkich drobnych pęknięć.

Dokładnie wyczyść obszar ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości pleśni i wybielacza z dywanu i tapicerki. Użyj czystej szmatki do wytarcia płytki i fugi.

W razie potrzeby powtórz tę procedurę.

Zastosuj wybielacz tlenowy, wybielacz chlorowy lub nadtlenek wodoru, aby usunąć wszelkie pozostałości pleśni z fugi. Pozostaw roztwór do wyschnięcia przed szorowaniem zaprawy.

Spłucz wodą po ponownym zastosowaniu roztworu, jeśli to nie zadziała. Umieszczenie na zaprawie ręczników nasączonych wybielaczem pomoże w szybszym oczyszczeniu.

Aby usunąć plamy, musisz pozostawić je do wyschnięcia na noc.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na zaprawie do płytek

Jeśli wszystkie rozwiązania nie działają, spróbuj ponownie zaprawić obszar po usunięciu starej, brudnej zaprawy za pomocą płaskiego śrubokręta z nową, czystą zaprawą.

Czy trudno ci to zrobić? Istnieją profesjonaliści, których można wezwać do czyszczenia i ponownego fugowania.

Możesz skontaktować się z nimi w sprawie procedur bezpieczeństwa, które pomogą Ci również zaoszczędzić więcej czasu i pieniędzy.

Chcąc zahamować rozprzestrzenianie się pleśni i pleśni w domu, należy ograniczyć wilgotność. Możesz użyć osuszacza lub wentylatora, aby osuszyć powietrze po kąpieli.

Jeśli chcesz usunąć pleśń ze zlewów, oto jak pozbyć się pleśni ze zlewu.

Wniosek

Mamy nadzieję, że podpowiemy Ci, jak usunąć pleśń z fugi do płytek. Pamiętaj, że naturalne środki czyszczące są najlepszym sposobem na usunięcie pleśni z fugi.