Jak czyścić komin pieca na drewno od dołu do góry? 7 prostych kroków!

Zastanawiasz się, jak wyczyścić komin pieca opalanego drewnem od dołu do góry? Tak więc masz siedem prostych kroków, które możesz z łatwością wykonać, jestem pewien. W większości właściciele domów ignorują potrzebę czyszczenia kominów.

Choć może się to wydawać żmudne, utrzymywanie kominka i komina w czystości ma kilka zalet. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że zapewnia bezpieczniejszy dom, zmniejszając ryzyko pożaru.

Jak czyścić komin pieca na drewno od dołu do góry? 7 prostych kroków!

Pod wieloma względami podejście oddolne przypomina podejście odgórne, z tym wyjątkiem, że jest znacznie bezpieczniejsze. Utrzymuj swój komin w czystości i bez zanieczyszczeń, postępując zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku dotyczącym techniki oddolnej. Nie będziesz musiał wspinać się na szczyt budynku, aby wykonać zadanie.

Kroki czyszczenia komina pieca na drewno od dołu do góry

Jak więc wyczyścić komin pieca na drewno od dołu do góry? Oto następujące kroki, które należy wykonać:

Krok 1. Wybór najlepszej szczotki kominowej

Zanim zaczniesz czyścić swój komin, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia. Ze względu na szeroką gamę szczotek kominowych dostępnych na rynku, przed rozpoczęciem procesu czyszczenia należy najpierw zmierzyć wewnętrzne wymiary komina. Najlepszy w użyciu pędzel ma poli włosie. Ponieważ mogą zarysować wewnętrzną ścianę, należy unikać drucianych szczotek kominowych. Zamiast tego użyj czegoś stałego, aby oczyścić ściany z pozostałej sadzy lub brudu. Oto kiedy i jak wyczyścić komin.

Krok 2. Wybór najlepszej wędki

Do produkcji prętów kominowych używa się różnych materiałów, takich jak nylon, włókno szklane i polipropylen. Jeśli Twój komin nie ma nietypowych kątów, możesz uciec tylko za pomocą pręta. Nylon jest materiałem wybieranym do kominiarzy ze względu na swoją elastyczność.

Jest tak giętki, że nadaje się do szeregu unikalnych zastosowań polipropylenu. Znajdź coś elastycznego i trwałego, co jest dla Ciebie wygodne i może wytrzymać intensywne użytkowanie.

Krok 3. Zapewnienie ochrony wokół komina

Zanim zrobisz cokolwiek innego, upewnij się, że miejsce jest bezpieczne, wykonując drugą kontrolę bezpieczeństwa. Tak, dobrze to przeczytałeś. Przed podjęciem jakichkolwiek prac upewnij się, że przestrzeń wokół komina została odpowiednio zabezpieczona. Podczas czyszczenia komina łatwo jest narobić dużego bałaganu, a sadza może być trudna do usunięcia z większości ubrań.

Użyj ściereczki do przykrycia podłogi i wszelkich mebli, nad którymi planujesz pracować, aby zapobiec uszkodzeniom. Wtedy skończą się wszelkie obawy o sadzę na podłodze na kanapie lub w salonie. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że wymaga to dużo dodatkowej pracy, będziesz zadowolony, że zrobiłeś to później.

Krok 4. Przygotowanie sprzętu ochronnego

To nie to samo, co wycieranie powierzchni domu, jeśli chodzi o czyszczenie komina z sadzy. Pomogłoby, gdybyś unikał wdychania i dostania się do oczu. Dlatego okulary ochronne i sprzęt do oddychania to genialny pomysł. Dzięki rękawiczkom możesz zapobiec przedostawaniu się sadzy na dłonie.

Co więcej, przez większość czasu lepiej być bezpiecznym niż żałować. Bez względu na to, jak bardzo obawiasz się ubrudzenia, posiadanie odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego może uchronić Cię przed najgorszym, jakie może dać komin.

Krok 5. Instalowanie pierwszego kawałka rury

Nie złożysz tutaj wszystkich środków czyszczących. Utwórz początkową część swojej rury, używając pędzla jako narzędzia konstrukcyjnego. Jesteś gotowy do rozpalenia ognia po umieszczeniu pędzla w palenisku komina. Szoruj przewód kominowy szczotką i prętem, aż przestanie wydobywać się sadza. Jeśli minęło trochę czasu, odkąd to zrobiłeś, być może będziesz musiał przejść przez to wszystko jeszcze raz, zanim będziesz mógł kontynuować.

Krok 6. Powtarzanie procesu

Im wyżej wspinasz się po kominie, tym więcej pręta kominowego dodajesz. Dołącz drugi kawałek i kontynuuj szczotkowanie komina w tę iz powrotem. Umyj i dodaj kawałki do komina, aż będzie czysty. O ile nie uzyskasz fachowej pomocy, komin jest tak czysty, jak to możliwe, bez większej kaskady sadzy z jego wysokości.

Krok 7. Sprzątanie wszystkiego

Czas posprzątać po czyszczeniu komina. Najpierw ostrożnie wejdź do komina za pomocą sprzętu czyszczącego, w tym pręta i szczotki. Po wyjęciu prętów z komina możesz przystąpić do ich demontażu. Kiedy pręty są wyciągnięte, najłatwiej to zrobić.

Nie ma nic bardziej skomplikowanego niż szczotka i szufelka do radzenia sobie z rozlanym paliwem z paleniska. Aby wyczyścić palenisko z sadzy i popiołu, możesz użyć odkurzacza popiołu. Jeśli twoje ściereczki są nadal czyste, złóż je i wyrzuć do kosza.

Skuteczne sposoby usuwania kreozotu

Jeśli od jakiegoś czasu nie czyściłeś komina, kreozot mógł nagromadzić się w każdej jego szczelinie. Na dłuższą metę kominek lub komin wypełniony kreozotem zwiększa ryzyko pożaru.

Używanie specjalnie opracowanych płynów, proszków lub sprayów może ograniczyć wzrost kreozotu. Aby zmniejszyć gromadzenie się kreozotu w kominku, posyp tymi dodatkami bezpośrednio drewno lub płonący ogień. Następnie jedyne, co pozostaje do zrobienia, to użyć szczotki do kominiarza, aby usunąć popiół. Przeczytaj, jak usunąć kreozot z pieca na drewno.

Czy korzystanie z dzienników czyszczenia komina jest skuteczne?

Ich skuteczność nie jest tym, czego można się spodziewać. Nie działają też tak, jak byś się tego spodziewał, niestety. Niemniej jednak regularne używanie dzienników czyszczenia komina pomaga zapobiegać gromadzeniu się kreozotu nawet o 60%. Podczas gdy kłody do czyszczenia komina mogą pomóc, jeśli Twój kominek ma już widoczne osady kreozotu, nie pomogą one zbytnio. Zamiast tego zacznij od usunięcia wszelkich nagromadzeń w kominie, a następnie użyj dzienników czyszczenia komina, aby utrzymać go w czystości, aby zmniejszyć ilość wytwarzanego kreozotu.

To okładka!

Wiesz już, jak czyścić komin pieca opalanego drewnem od dołu do góry. W siedmiu doskonałych krokach jestem pewien, że dasz radę utrzymać go w czystości. Pamiętaj, jak ważna jest czystość, nie tylko po to, by wyglądała na czystą, ale także po to, abyś był zdrowy. Możesz przeczytać, jak zainstalować piec na pelet przez komin i jak czyścić komin pieca na pelet.