Jak usunąć pleśń z tkaniny: niesamowity 5-stopniowy hack DIY

W tym artykule dowiesz się, jak usunąć pleśń z tkaniny. Zanim jednak usuniesz grzyby, upewnij się, że przyczyna wzrostu została zmieniona.

Co to jest pleśń?

Pleśń to niepożądany wzrost, który często atakuje gospodarstwa domowe. Na niektórych powierzchniach z zarodników rozwija się w pudrowe lub puszyste nagromadzenie.

Jak usunąć pleśń z tkaniny: niesamowity 5-stopniowy hack DIY

Zazwyczaj pleśń lubi powierzchnie organiczne, takie jak rośliny. W tym artykule możesz zobaczyć, co powoduje mączniaka rzekomego, który zazwyczaj niszczy liście roślin.

Możesz również znaleźć mączniaka prawdziwego na roślinach. Oto artykuł o tym, jak pozbyć się mączniaka prawdziwego na roślinach konopi, który może pomóc Ci dowiedzieć się o nich więcej.

Zresztą pleśń nie tylko zanieczyszcza i niszczy rośliny. Jej ofiarą padają również tkaniny z włókien naturalnych (np. tkaniny tkane i przędze bawełniane).

Kiedy Twoja skóra ma kontakt z ubraniami zabrudzonymi pleśnią, możesz dostać wysypki i innych alergii skórnych. Wdychane zarodniki mogą również wywołać atak astmy.

W przypadku osób, które nie mają astmy, ekspozycja na pleśń może wywołać rozwój astmy, co dzieje się z dziećmi narażonymi na pleśń. Inne osoby narażone na pleśń to kobiety w ciąży i osoby starsze.

Jak tkaniny nabywają pleśni?

Wzrost pleśni jest produktem zarodników pleśni i doskonałej interakcji środowiska. Idealnym miejscem dla pleśni jest wysoki poziom wilgotności.

Te poziomy wilgotności są bardzo prawdopodobne z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą wynikać z przecieków lub kondensacji ze ścian w miejscu przechowywania.

Jeśli twoje tkaniny nie są przechowywane w chłodnym i suchym miejscu, materiał wchłonie wilgoć z powietrza. Bez odpowiedniej wentylacji w przestrzeni do przechowywania zarodniki mogą swobodnie spoczywać na tkaninach, co prowadzi do rozwoju pleśni.

Inną przyczyną rozwoju pleśni jest gromadzenie się brudu. Brud może służyć jako źródło pożywienia pleśni, prowadząc do ich trwałego nagromadzenia.

Oprócz brudu niewłaściwe przechowywanie tkanin może również prowadzić do rozwoju pleśni. Jeśli materiał zawiera szczątki organiczne, można się spodziewać, że rozwinie się na nim pleśń.

Pleśń również potrzebuje odpowiedniej temperatury i wystarczającej ilości tlenu do życia. Można to jednak łatwo spełnić dzięki obecności uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Jak wykryć wzrost pleśni na tkaninach

Po zapoznaniu się z przyczynami wzrostu pleśni, wystarczy dowiedzieć się, jak je wykryć, jeśli masz do czynienia z zanieczyszczeniem pleśnią.

Po pierwsze, jeśli zauważysz, że twoja tkanina wydziela zapach stęchlizny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma pleśń. Teraz nie zalecamy wąchania materiału, ponieważ może to prowadzić do ataku astmy.

Oprócz zapachu możesz również zauważyć plamy na tkaninie. Pleśń powoduje plamy na materiale, na którym spoczywa, więc nie jest naciągane, że jest to spowodowane przez grzyby, gdy masz ślady.

Możesz również zauważyć biały lub jasnożółty narost na plamach. To mączniak, a jego konsystencja może być pudrowa lub puszysta.

Nie zalecamy jednak dotykania go lub szczotkowania gołymi rękami. Może mieć mniej dotkliwe skutki niż pleśń, ale nadal może podrażniać.

Kroki usuwania pleśni z tkaniny

Krok 1. Wymieszaj dwie filiżanki boraksu z dwoma litrami ciepłej lub gorącej wody, aby go rozpuścić. Następnie namocz tkaniny w roztworze przed praniem.

Krok 2. Zetrzeć plamy z tkanin, gdy są zanurzone w roztworze. Upewnij się również, że materiał jest podatny na gorącą wodę.

Schłodź wodę przed namoczeniem tkaniny w mieszance, jeśli tak nie jest. Niech wszystkie obszary materiału wchłoną roztwór.

Krok 3. Po usunięciu pleśni z tkaniny usuń go z roztworu i wyciśnij nad zlewem. Upewnij się, że po tym etapie materiał nie ma nadmiaru wody.

Nałóż zwykły detergent na plamę i zetrzyj ślad z przeciwnej strony tkaniny. Może to usunąć plamę i nie wbijać jej głębiej w materiał.

Co więcej, może zmniejszyć zużycie materiału.

Krok 4. Sprawdź instrukcje na metce tkaniny. Następnie odpowiednio umyj je w pralce.

Jeśli twoje tkaniny nie są całkowicie zanieczyszczone pleśnią, możesz włożyć je do maszyny razem z ubraniami.

Niewielką ilość wybielacza można nałożyć na tkaniny w kolorze białym. W przypadku kolorowych ubrań używaj wybielaczy o trwałych kolorach, aby nie krwawiły.

Krok 5. Suszyć tkaniny na zewnątrz. Umieszczenie ich w suszarce może utrwalić plamę w artykule, dlatego nie zalecamy tego robić.

Sprawdź również materiał nawet po wysuszeniu, aby upewnić się, że pleśń zniknęła.

Jak zapobiegać przyszłemu wzrostowi pleśni

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania przyszłemu rozwojowi pleśni jest unikanie tworzenia idealnego dla nich środowiska. Innymi słowy, musisz zachować obszar przechowywania artykułów.

Możesz sprawdzić obszar pod kątem wycieków i odpowiednio je naprawić. Na koniec upewnij się, że tkaniny są wolne od brudu przed przechowywaniem.

Wniosek

Nauka usuwania pleśni z tkaniny polega na zrozumieniu jego przyczyn i umiejętności ich wykrywania. Integracja wszystkich tych informacji sprawia, że ​​proces usuwania pleśni jest bardziej skuteczny.