Jak usunąć pleśń z surowego drewna: 5 prostych kroków DIY

Nie musisz obawiać się pleśni. Wszystko, czego potrzebujesz, to doskonały przewodnik krok po kroku, jak usunąć pleśń z nieobrobionego drewna.

Pleśń domowa może zacząć się w jednej lub dwóch maleńkich łatkach. Często nie poświęca się im zbyt wiele uwagi, ponieważ uważa się je za nieszkodliwe.

Jak usunąć pleśń z surowego drewna: 5 prostych kroków DIY

Niestety, eksperci zgodzą się, że te inwazyjne zarodniki mogą powodować problemy zdrowotne. Bądź dumny i zaskocz się tym prostym hackiem, ponieważ sam możesz zrobić roztwory czyszczące!

Porozmawiaj o oszczędzaniu wielu groszy, aby zapobiec zagrożeniom dla zdrowia. Usuwanie pleśni to jedno, ale trwałe usunięcie pleśni to absolutna ulga.

Co to jest zgrubnie cięte drewno?

Najprawdopodobniej jesteś wykształcony, czym jest tarcica, z której pozyskiwane jest nieobrobione drewno. Surowe drewno cięte jest również nazywane surowym tarcicą. Jest stosunkowo tańszy niż większość gatunków drewna, ponieważ nie jest poddany obróbce.

W aranżacji wnętrz jest używany ze względu na rustykalną i wiejską atmosferę. Z drugiej strony wykonawcy używają go do podparcia belek ze względu na ich sztywność.

Zgrubnie cięte drewno jest cięte na deski, a ponieważ jest nieutwardzone, przenoszą dużo wilgoci. Oznacza to, że jest podatny na pleśń i pleśń.

Zwalczanie różnych typów pleśni

Jak zbadała Agencja Ochrony Środowiska, lekarze stoją przed nowym wyzwaniem z SBS lub zespołem chorego budynku. Badania w Europie wykazały, że ludzie spędzają 90% czasu w pomieszczeniach. Stężenie zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach objawia się pogorszeniem stanu zdrowia.

Jednym z powodów jest inwazja pleśni. Chociaż może to wydawać się drobną niedogodnością, obecność pleśni jest niezdrowa, szczególnie dla niemowląt i osób starszych. Oto kilka pleśni, na które należy zwrócić uwagę:

  • Cladosporium – Jest to najczęstsza pleśń występująca zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Reakcje alergiczne są wyzwalane, ponieważ ich mikotoksyny są bardziej widoczne. Lubi roślinność i wilgotne drewno.
  • Penicillium – często występuje w rozkładających się materiałach, takich jak owoce i warzywa. Ma zielonkawy wygląd i ma pudrową konsystencję. Objawy zdrowotne obejmują ból głowy, swędzenie i łzawienie oczu.
  • Stachybotrys – Możesz natychmiast dowiedzieć się, jak rozpoznać czarne pleśnie. Wiadomo, że ten rodzaj pleśni jest toksyczny. Może powodować trudności w oddychaniu i objawy grypopodobne.

Kluczowe kroki, aby uratować drewno przed pleśnią

Krok 1. Załóż odzież ochronną

Fajnie jest być czasami nazywanym schludnym dziwakiem, gdy jedyną troską jest bezpieczeństwo. Załóż odzież ochronną przed uporczywymi cząsteczkami powietrza, które mogą wywołać chorobę. Wystarczy prosta maska ​​medyczna N-95, rękawiczki i gogle.

Jak sugeruje EPA, właściciele domów powinni wiedzieć, jak zapobiegać skutkom zdrowotnym, dbając o siebie. Zarodniki pleśni są mikroskopijne, a przypadkowe wdychanie jest niebezpieczne.

Jeśli pleśnie są zaskakująco trudne do oszacowania, noszenie garniturów Tyvek nie zaszkodzi. Stara koszula z długimi rękawami i para filigranowych spodni to po prostu za mało.

Krok 2. Sprawdź obszar

Większość firm zajmujących się kontrolą pleśni powie Ci, abyś skonsultował się z ich usługami, ale nie będziesz ich potrzebować od razu. Jeśli widzisz widoczne ślady pleśni, następnym krokiem jest pozbycie się jej.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do kontekstu pleśni, oto kilka sytuacji, w których powinieneś dokładniej sprawdzić drewno.

  • Zatęchły zapach, którego nie możesz zlokalizować
  • Reakcje alergiczne
  • Niska jakość powietrza

Zawsze możesz skontaktować się z profesjonalistą, aby upewnić się, że pleśń jest obecna w Twoim domu.

Krok 3. Odkurz części zaatakowane przez pleśń

Odkurzamy nasze pokoje, aby utrzymać je w czystości. Gromadzenie się kurzu i brudu nie jest obce w Twoim domu, więc przystępujesz do jego eliminacji. Poza zasięgiem wzroku, z umysłu, prawda?

To samo dotyczy inwazji pleśni. Szanowany lekarz dr Daniel Bernazzani wyjaśnia, że ​​należy używać konkretnego odkurzacza.

Odkurzacze z filtrem HEPA lub High Efficiency Particulate Air są najlepsze do zadań związanych z usuwaniem pleśni. Ten typ filtra może podobno usunąć do 99,97% cząsteczek kurzu, pyłków, bakterii i pleśni.

Krok 4. Wybierz odpowiedni środek czyszczący

Środki zabijające pleśń zawierają wybielacz. Na szczęście większość domów ma wybielacz, którego używają do prania. Uczciwe ostrzeżenie, jednak nie mieszaj wybielacza z amoniakiem.

Ta mieszanina jest toksyczna i może stwarzać poważne problemy zdrowotne. Zamiast tego wymieszaj wiadro wody i szklankę wybielacza. Dobrze wymieszaj, aż się połączą.

Weź szczoteczkę do czyszczenia i zanurz w roztworze. Dobrze wyszczotkuj szorstko przycięte drewno, aż pleśń nie będzie już widoczna.

Innym środkiem czyszczącym, którego powinieneś spróbować, jest czysty biały destylowany ocet. Włóż go do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj bezpośrednio drewno. Bakterie w pleśni rozpadają się pod wpływem kwasu.

Krok 5. Zeszlifuj

Upewnij się, że drewno jest suche przed szlifowaniem. Na tym etapie zarodniki zostały już wyeliminowane. Jednak w niektórych przypadkach pleśń jest uparta i nie można jej zniszczyć przez szczotkowanie.

Użyj papieru ściernego o ziarnistości 220 i zeszlifuj drewno, aż zniknie pleśń. Szlifowanie drewna również poprawi jego stan.

Zapobiegaj powrotom pleśni

Możesz usunąć pleśń, zanim zacznie się cofać. Utrzymuj poziom wilgotności w domu na jak najniższym poziomie.

Pleśnie rozwijają się w ciepłym środowisku. Możesz również czyścić drewno przynajmniej raz w miesiącu, aby nie gromadziło się ponownie brudu.

Wniosek

Rekultywacja nierówno ściętego drewna z form to trudne zadanie. Jeśli wykonasz powyższe kroki, możesz mieć bezpieczny i wolny od alergenów dom. Mamy nadzieję, że uczono Cię, jak usuwać pleśń z nieobrobionego drewna!