Jak usunąć pleśń z sidingu drewnianego: łatwy przewodnik w 7 krokach

Pleśń jest wrogiem naszego domu, a zwłaszcza jego wnętrz, takich jak drewno i beton. Przeczytaj i dowiedz się, jak usunąć pleśń z bocznicy drewnianej w siedmiu prostych krokach!

Bocznice to pierwsza linia obrony Twojego domu przed różnymi żywiołami. Z biegiem czasu elementy te zbierają żniwo na bocznicach poprzez rozwój pleśni i pleśni.

Jak usunąć pleśń z sidingu drewnianego: łatwy przewodnik w 7 krokach

Pleśnia vs. Pleśń

Pleśń i pleśń są grzybami i często trudno je odróżnić. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci określić, które z nich rosły na drewnianych oblicówkach Twojego domu.

Pleśń zwykle wydaje się śliska lub rozmyta i występuje w różnych kolorach. Rozwój pleśni jest poważnym problemem, który może powodować strukturalne uszkodzenia domu i problemy zdrowotne dla Ciebie i Twojej rodziny, jeśli pozostawi się je bez kontroli.

Ten rodzaj grzybów nie pojawia się na wczesnym etapie rozwoju. Kiedy poczujesz stęchły i ostry, ostry zapach, zwłaszcza na obszarach o dużej wilgotności, sprawdź, czy nie ma pleśni.

Aby zachęcić Cię do działania, zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, ile czasu zajmuje pleśń gnicie drewna.

Pleśń, w przeciwieństwie do pleśni, jest puszysta lub puszysta i zwykle pojawia się w kolorach takich jak biały, szary lub żółty. Zwykle rośnie na roślinach i uprawach, ale można go również zobaczyć w pomieszczeniach.

Pleśń może powodować łagodne objawy, takie jak kaszel, ból gardła i bóle głowy. Ponieważ jednak rośnie tylko na powierzchniach, jest łatwiejszy do czyszczenia i ma mniejsze ryzyko problemów zdrowotnych.

Aby uzyskać więcej informacji, dowiedz się, jak wygląda mączniak prawdziwy, sprawdzając ten artykuł.

Kroki, aby pozbyć się pleśni z sidingu drewnianego

W porównaniu z pleśnią walka z pleśnią jest mniej męcząca. Wystarczy siedem prostych kroków, a Twoja drewniana okładzina będzie znów wolna i świeża.

Krok 1. Przykryj rośliny

Jeśli w pobliżu skażenia znajdują się rośliny, przykryj je plastikiem lub innym materiałem, który nie jest łatwy do penetracji. Ma je ​​chronić, ponieważ są podatne na pleśń.

Krok 2. Nosić odzież ochronną

Oczywiście nie tylko rośliny są zagrożone pleśnią. Dbaj o bezpieczeństwo, nosząc okulary ochronne, maskę i parę rękawiczek.

Krok 3. Wybierz lub utwórz swój środek do usuwania pleśni

Na rynku dostępnych jest kilka opcji dobrego środka do usuwania pleśni. Jeśli jednak chcesz czegoś wygodnego i niedrogiego, możesz po prostu skorzystać z dostępnych materiałów w swoim domu.

W przypadku środka do czyszczenia pleśni DIY, wymieszaj 1 litr domowego chloru, 1/3 szklanki uniwersalnego detergentu i 3 litry ciepłej wody. Jeśli to możliwe, możesz również dodać pewną ilość sody do prania lub środka czyszczącego z fosforanem trisodowym, aby skuteczniej sprzątać.

Krok 4. Przetestuj rozwiązanie

Gdy skończysz z rozwiązaniem, wypróbuj go na niewielkim obszarze bocznicy drewnianej i sprawdź, czy działa. Jeśli tak nie jest, spróbuj dodać niektóre składniki i spróbuj ponownie, aż zobaczysz dobre wyniki.

Krok 5. Zastosuj rozwiązanie

Za pomocą spryskiwacza zwilżyć drewniane sidingi roztworem. Pozostaw na około 10 minut, aby powierzchnia wchłonęła się.

Krok 6. Szoruj drewniane sidingi

Za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki wyszoruj powierzchnię, aby usunąć zarodniki pleśni. Pracuj od dołu do góry drewnianych bocznic.

Krok 7. Opłucz i wysusz

Dokładnie wyszorować, oblicówki drewniane spłukać wodą za pomocą węża. Następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Zapobieganie pleśni w przyszłości

Najmądrzejszym sposobem walki z pleśnią jest przede wszystkim powstrzymanie jej wzrostu. Poniżej znajdują się wskazówki, które możesz zrobić.

 • Regularnie przycinaj gałęzie drzew i krzewów na swoim podwórku, aby zmniejszyć ilość wilgoci, która może dostać się do drewnianych oblicówek. Bardzo ważne jest obserwowanie poziomu wilgoci, ponieważ jest to najważniejszy czynnik wzrostu pleśni.
 • Od czasu do czasu sprawdzaj swój dom pod kątem ewentualnego rozwoju grzybów. Poświęć trochę czasu na przejście przez swój dom i sprawdzenie każdego rogu pod kątem uszkodzeń.
 • Ponownie uszczelniaj drewniane oblicówki co kilka lat lub maluj je co pięć lat lub gdy zauważysz widoczne pęknięcia lub odpryski.
 • Regularnie czyść drewniane oblicówki. Brud i kurz gromadzący się na oblicówkach sprawiają, że są one podatne na rozwój pleśni.
 • Do czyszczenia możesz użyć roztworu czyszczącego. Nałożyć na sidingi drewniane, wyszorować i dokładnie spłukać.

  Wniosek

  Utrzymanie drewnianych sidingów w dobrym stanie to doskonały sposób na utrzymanie atrakcyjności domu. Sprawia, że ​​Twój dom jest wytrzymały i chroni Ciebie i Twoją rodzinę przed problemami zdrowotnymi spowodowanymi przez skażenie grzybami.

  Teraz, gdy nauczyłeś się, jak usuwać pleśń z bocznicy drewnianej, będzie ona wyglądać lepiej i działać dobrze przez dłuższy czas. Twój dom jest teraz całkowicie chroniony.