Jak usunąć pleśń z naczyń: prosty przewodnik kuchenny w 3 krokach

Nasze posiłki to jedyna rzecz, którą chcemy, aby zawsze były świeże i czyste, a jednak „jak usunąć pleśń z naczyń” to jedno z najczęściej wyszukiwanych zapytań w sieci. Do tego dochodzi popularność wyszukiwań dotyczących tego, czy żywność, taka jak chleb, jest nadal bezpieczna, jeśli były już pleśnie, o czym zajmiemy się tutaj.

Jedzenie jest ulubionym miejscem wzrostu i rozmnażania pleśni — jeszcze bardziej, gdy naczynia z odpowiednią ilością resztek pozostaną w zlewie lub zmywarce. Pleśń stosunkowo łatwo jest założyć kolonię w naszym jedzeniu, ponieważ zasoby, których potrzebują, są już powszechnie obecne w formie nadającej się do użytku, z wystarczającą ilością wilgoci.

Tak więc pleśnie również uwielbiają jedzenie, a teraz mogą być podawane również z twoimi potrawami. Przejdźmy od razu do tego, jak je usunąć i jak bezpieczne posiłki będą w tych samych naczyniach po wyczyszczeniu formy.

Kroki usuwania pleśni z naczyń

Pleśnie rozmnażają się i rozprzestrzeniają na różne obszary za pomocą zarodników, które mogą być przenoszone drogą powietrzną. Biorąc pod uwagę, że naczynia są już wilgotne, aby zarodniki pleśni zaczęły się rozwijać, a teraz, gdy kolonie pleśni są już obecne, oto kroki, aby skutecznie je usunąć.

Krok 1. Przygotowanie

Przede wszystkim, gdy masz do czynienia z tego rodzaju zadaniami, zwłaszcza związanymi z zagrożeniami dla zdrowia, musisz być przygotowany na wszystko, czego możesz potrzebować. Przygotowanie środków bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas przygotowywania.

Ponieważ będziesz miał do czynienia z spleśniałymi naczyniami, w których pleśń może powodować alergie i choroby, wyposażenie w urządzenia zabezpieczające nigdy nie może Cię utrzymać w niekorzystnej pozycji. Zacznij od założenia maski, która może filtrować pleśnie i ich zarodniki, ponieważ mogą one zacząć latać, gdy przesuniesz naczynia.

Zaopatrz się też w dobrze dopasowane rękawiczki, najlepiej gumowe, na później do wybielacza, aby nie poparzyć skóry. Jest to również warstwa ochronna przed późniejszą wysypką, jeśli jesteś uczulony na pleśń.

Nie tylko musisz przygotować i wyposażyć swoje urządzenia zabezpieczające, ale także przygotować narzędzia do czyszczenia. Wcześniejsze przygotowanie może uchronić Cię przed bałaganem podczas czyszczenia spleśniałych naczyń.

Przygotuj również miejsce, w którym będziesz czyścić naczynia z pleśni. Jeśli będziesz pracować nad zlewem kuchennym, zaleca się otwarcie pobliskiego okna, aby umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, aby zarodniki pleśni i opary chemiczne nie pozostały w zlewie kuchennym.

Jeśli chcesz go zabrać na zewnątrz, może być również dobrym wyborem. Odrobina światła słonecznego może również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni.

W przypadku roztworu czyszczącego możesz wypróbować różne rodzaje, o ile ma właściwości zabijające pleśń. Jednym z powszechnie stosowanych środków czyszczących jest wybielacz.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas używania wybielacza jako środka czyszczącego, ponieważ jest to żrący płyn, który może plamić powierzchnie. Niektóre z naturalnych środków, które mogą pomóc w usuwaniu pleśni, to ocet, soda oczyszczona i środek do mycia naczyń, który również może okazać się pomocny.

Krok 2. Zanurzyć w roztworze

Nasącz spleśniałe naczynia roztworem czyszczącym.

Użyj butelki z rozpylaczem, aby nanieść roztwór. Pozostaw roztwór czyszczący na jakiś czas przed spłukaniem, aby skutecznie zabić wszelkie pozostałości pleśni w naczyniach.

Krok 3. Opłucz i wysusz

Po nałożeniu roztworu i zabiciu kolonii pleśni, możesz teraz przystąpić do płukania naczyń i usunięcia wszelkich pozostałości kolonii pleśni. Najpierw opłucz płytki gorącą wodą, a następnie ponownie umyj je mydłem do naczyń, aby skutecznie usunąć użyty roztwór czyszczący.

Po umyciu ponownie spłucz naczynia i wytrzyj je do sucha lub na powietrzu. Oprócz naczyń, oto jak zapobiegać pleśni w lodówce, aby jeszcze bardziej zapobiegać pleśni.

Czy lepiej rzucać uformowanymi naczyniami?

Przybory kuchenne, zwłaszcza te, które mamy w domu, rzadko są jednorazowego użytku. Tak naprawdę nie musisz wyrzucać naczyń tylko dlatego, że dostały się do nich pleśń.

Chociaż naczynia odgrywają znaczącą rolę w bezpieczeństwie twoich posiłków, zwykle nie stają się już bezużyteczne po pojawieniu się pleśni.

Tak długo, jak prawidłowo czyścisz takie naczynia, stosujesz jakiś roztwór, który zabija i zapobiega pleśni, i odkaża twoje rzeczy, powinno być dobrze. Jeśli zależy Ci na bardziej niezawodnym oczyszczeniu, po umyciu należy podgrzać naczynia.

Jednym z najlepszych urządzeń do suszenia są te, które stosują jednocześnie wysokie ciśnienie i temperaturę, ale upewnij się, że Twoje przybory przetrwają bez rozbicia na sto kawałków.

Upewnij się, że zawsze zamiatasz swój dom w poszukiwaniu niezauważonych i nieumytych naczyń, zanim zaczną łapać zarodniki pleśni i tworzyć kolonie. Oto artykuł o tym, co powoduje pleśń w mieszkaniach, jeśli chcesz zmaksymalizować usuwanie pleśni.

Wniosek

Teraz, gdy zrozumieliśmy, jak usunąć pleśń z naczyń, czas podjąć działania przeciwko pleśni. Pamiętaj, że tak długo, jak długo utrzymujesz wilgoć i wszystko, co rozkłada się na pleśń, nie rozprzestrzenią się one w twoim domu.