Jak usunąć pleśń z materaca w 2 krokach

Aby opanować usuwanie pleśni z materaca, wystarczą tylko dwa kroki. Możesz pomyśleć, że smród papierosów to jedyny trudny problem, z którym można się zmierzyć podczas czyszczenia materaca. Innym problemem, który może się pojawić, jest rozwój pleśni.

Czasami pleśń może się nadal rozwijać, nawet jeśli pamiętamy o zamoczeniu naszych materacy. Być może w Twoim pokoju jest wilgotno lub przegapiłeś wyciek. Niezależnie od tego, nadal możesz odzyskać swoje łóżko i usunąć pleśń, korzystając z tego dwustopniowego przewodnika.

Jak usunąć pleśń z materaca w 2 krokach

Jak usunąć pleśń z materaca w domu

Krok # 1. Odkurz i wyszoruj materac

Przed pierwszym czyszczeniem należy najpierw odkurzyć łóżko. Pozwoli to usunąć cząsteczki kurzu, łupież i inne nagromadzenia na powierzchni, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni. Pamiętaj, że niektórzy ludzie mogą być uczuleni na zarodniki pleśni, co może powodować swędzenie, kaszel lub podrażnienie.

Po zakończeniu odkurzania powierzchni możesz zacząć szorować dotknięte obszary. Użyj roztworu ciepłej wody i alkoholu izopropylowego w równych częściach, aby pozbyć się pleśni. Namocz szmatkę w pojemniku z tą mieszaniną, wyciśnij nadmiar płynu i wyszoruj spleśniałe części łóżka.

Przydatną techniką dokładnego usuwania pleśni jest wykonywanie ruchów okrężnych podczas szorowania. Możesz także dotrzeć do zewnętrznych części spleśniałych obszarów, aby dokładnie wyczyścić materac. Nie musisz jednak przesycać ani moczyć łóżka podczas całego procesu.

Krok # 2. Dokładnie wypłucz i wysusz

Nadmiar wilgoci może sprzyjać rozwojowi grzybów, dlatego należy uważać podczas czyszczenia materaca płynem. Po wyszorowaniu spleśniałych części użyj kolejnej szmatki namoczonej i wyciśniętej w ciepłej wodzie, aby pozbyć się roztworu. Wytrzyj powierzchnię, aby wysuszyć łóżko i spryskać środkiem dezynfekującym.

Sprawdź etykietę materaca, czy są jakieś środki dezynfekujące, których możesz użyć, aby uniknąć uszkodzenia materaca. Wreszcie, w słoneczny dzień możesz pozostawić łóżko do wyschnięcia na zewnątrz. Ciepło powinno zahamować rozwój pleśni i zapewnić dokładne wyschnięcie materaca.

Jeśli pogoda jest wilgotna, możesz umieścić materac w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z cyrkulującymi wentylatorami. Możesz również przyspieszyć proces za pomocą nieogrzewanej suszarki do włosów. Pamiętaj, aby używać materaca dopiero po całkowitym wyschnięciu, ponieważ wilgoć może ponownie sprzyjać rozwojowi pleśni.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na materacu

Monitoruj wilgotność

Wilgotność jest idealna do rozwoju grzybów, więc monitorowanie wilgotności w pomieszczeniu zapobiega powstawaniu pleśni. Jeśli w Twoim regionie panuje duża wilgotność, najlepiej mieć w pomieszczeniu higrometr. To urządzenie będzie monitorować wilgotność, abyś mógł utrzymać warunki w pomieszczeniu na idealnym poziomie.

Ze względów bezpieczeństwa eksperci ds. Zdrowia zalecają utrzymywanie w pomieszczeniach wilgotności 40-50%. Ponadto można również użyć osuszacza, aby zapobiec zawilgoceniu, oraz oczyszczacza powietrza, aby utrzymać jakość powietrza. Niektóre oczyszczacze mogą nawet eliminować zarodniki, aby uniknąć alergii i problemów zdrowotnych związanych z pleśnią.

Utrzymuj cyrkulację powietrza

Innym czynnikiem, który może zapobiec rozwojowi pleśni, jest ustawienie łóżka na podstawie z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Pozwala na to listwowy fundament, ponieważ powietrze może swobodnie przepływać pod łóżkiem. Możesz także od czasu do czasu otwierać okna lub dodać wentylator w pokoju, aby jeszcze bardziej zniechęcić do rozwoju grzybów.

Czy wybielacz zabija pleśń na materacu?

Niestety wybielacz nie jest w stanie zabić pleśni na materacach. Zamiast tego można go użyć do usunięcia śladów pleśni, o ile materiał jest nieprzepuszczalny. Pleśń ma tendencję do wnikania głęboko, a wycieranie powierzchni nie usunie tego, co znajduje się pod spodem, co może powrócić po pewnym czasie.

Należy również pamiętać, że wybielacza nie można używać na niektórych materacach, ponieważ może on zdeformować lub uszkodzić materiały. Niektóre przydatne alternatywy dla tej reaktywnej substancji chemicznej to nadtlenek wodoru, ocet i olejek z drzewa herbacianego. Mimo to pamiętaj o tym, co nakładasz na materac, aby uniknąć problemów.

Co powoduje czarną pleśń na materacu?

Wilgoć i bakterie mogą sprzyjać rozwojowi czarnej pleśni w łóżku. Warto jednak zauważyć, że nie ma jednej czarnej pleśni, a ta, którą można zauważyć, to Stachybotrys atra. Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że narażenie na czarną pleśń jest bardziej niebezpieczne, nadal najlepiej jest jak najszybciej wyeliminować ten problem.

Czy pleśń na materacu jest niebezpieczna?

Pleśń na materacu jest nie tylko obrzydliwa, ale także naraża Cię na problemy zdrowotne. Niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na pleśń i może to prowadzić do trudności w oddychaniu, astmy, a nawet alergii. Chociaż może nie wywołać od razu wyniszczających chorób, takich jak rak, zawsze szukaj pleśni na swoim materacu i przez cały czas stosuj profilaktykę.

Wniosek

Jeśli zauważysz niewyraźne plamy i przebarwienia na łóżku, być może masz do czynienia z pleśnią. Możesz szybko opanować usuwanie pleśni z materaca, odkurzając powierzchnię i szorując dotknięte obszary roztworem ciepłej wody i alkoholu izopropylowego.

Następnie spryskaj materac środkiem dezynfekującym, aby zapobiec ponownemu rozwojowi pleśni. Następnie wytrzyj powierzchnię, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i pozostaw łóżko do całkowitego wyschnięcia. Możesz zapobiegać tego typu problemom, utrzymując wilgotność i cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.