Jak usunąć pleśń z gumy: łatwa 4-etapowa procedura DIY?

Zawarliśmy dwa rozwiązania dotyczące usuwania pleśni z gumy. Pierwszy używa octu, a drugi wybiela.

Absolutnie zabraniamy korzystania z nich w tym samym czasie. Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, którego rozwiązania użyć, pomożemy Ci z tym artykułem!

Jak usunąć pleśń z gumy: łatwa 4-etapowa procedura DIY?

Co to jest pleśń?

Pleśń to rodzaj grzyba, który jest powodowany przez wysoki poziom wilgoci. W większości przypadków przekłada się to na szkody spowodowane przez wodę w gospodarstwie domowym.

Tak więc, oprócz problemu z zanieczyszczeniem pleśnią, prawdopodobnie masz do czynienia z problemem zalania. Jeśli martwisz się niewykrytymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, oto artykuł, który pomoże Ci wykryć drewno uszkodzone przez wodę.

Wracając do grzyba, pleśń jest czasami określana jako wczesny etap pleśni, nawet jeśli tak nie jest. Jest błędnie interpretowany ze względu na jasny kolor, w którym często zaczyna się pleśń.

Co więcej, pleśń po pewnym czasie zaprasza pleśń. Jeśli pozostawisz pleśń bez opieki, środowisko będzie bardziej podatne na występowanie pleśni.

Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć o pleśni, jest to, że ma tendencję do wzrostu na naturalnych powierzchniach. W przypadku ubrań oznacza to, że przyklejają się do tych z naturalnymi włóknami.

Chociaż można je znaleźć w obiektach nieorganicznych (np. plastik, guma) ze względu na źródła pożywienia. Te źródła pożywienia to prawdopodobnie szczątki organiczne, którymi żywi się pleśń, aby przetrwać.

Możesz przyjrzeć się podobnemu problemowi w tym powiązanym artykule na temat usuwania pleśni z plastiku, więc przeczytaj go i postępuj zgodnie z nim.

Jak wykryć pleśń na gumie

Jak wspomniano powyżej, nie jest typowe, że pleśń rozwija się na powierzchniach nieorganicznych, takich jak guma. Jednak rozwijają się w tych obszarach ze względu na źródła pożywienia, takie jak gromadzenie się kurzu, brudu lub cząstek żywności.

Na przykład w gumowej uszczelce lodówki cząsteczki jedzenia mogą wślizgnąć się i pozostać tam przez długi czas, prowadząc do rozwoju pleśni. Obszary te są również podatne na rozwój grzybów, ponieważ nie są zauważalne; dlatego nie są czyszczone tak bardzo, jak powinny.

Od przyczyn pleśni przystępujemy do wykrywania pleśni na gumie. W obszarach takich jak gumowe uszczelki, czy to z pralek czy lodówek, możesz zauważyć wzrost pleśni poprzez wyraźny zapach.

Ogólnie rzecz biorąc, pleśń wytwarza nieprzyjemny zapach, który w zależności od stopnia dojrzałości może być ziemisty. Jeśli jest w pełni rozwinięty i dojrzały, staje się bardziej zgniły.

Jeśli osiągnie ten poziom zapachu, powinno Cię to zaalarmować o stanie pleśni na Twojej gumie.

Innym sposobem identyfikacji pleśni na gumie jest szukanie samego wzrostu. Może to być biały, sproszkowany lub puszysty grzyb na powierzchni gumy.

Jeśli guma jest lekka, znalezienie pleśni może być trudne. Jednak będzie łatwo, jeśli będzie ciemno.

Jakie są niebezpieczeństwa pleśni?

Głównym niebezpieczeństwem nieoczyszczonego zanieczyszczenia pleśnią jest to, że może prowadzić do rozwoju pleśni. Forma jest znacznie bardziej niszcząca niż poprzednia i wiązałaby się z większymi kosztami naprawy.

Ponadto pleśń może wywoływać reakcje alergiczne, od problemów z oddychaniem po alergie skórne. Posiadanie takiego wzrostu grzybów w domu może pogorszyć ich stan u osób z astmą.

W przypadku dzieci narażenie na pleśń i pleśń może prowadzić do rozwoju astmy.

Kroki usuwania pleśni z gumy

Krok 1. Przygotuj materiały

Do procesu usuwania pleśni potrzebna będzie butelka z rozpylaczem o pojemności pół galona, ​​biały ocet, szczotka do szorowania, wybielacz i miarki. Zachęcamy do zakładania gumowych rękawiczek, okularów i maski na twarz, aby się chronić.

Krok 2. Usuń elementy

Jeśli pozbędziesz się pleśni z gumowej uszczelki lodówki, musisz odłączyć ją i usunąć zawarte w niej elementy, aby rozpocząć proces usuwania pleśni. Jeśli guma jest ruchoma, pracuj nad usunięciem pleśni na słońcu.

Krok 3. Wybierz rozwiązanie

Na tym etapie musisz wybrać między octem a wybielaczem. Nie możesz ich używać jednocześnie, ponieważ spowoduje to wytwarzanie gazowego chloru.

Jeśli to pomaga, wybielacz szybciej zabija pleśń; jednak prowadzi do przebarwień. Z drugiej strony ocet jest wolniejszy, ale nie uszkadza gumy.

Krok #4.1 Używanie octu

Jeśli wybierzesz ocet, napełnij butelkę ze sprayem o pojemności pół galona niedestylowanym białym octem. Spryskaj płynem powierzchnię zakażoną pleśnią i pozostaw do czterech godzin.

Następnie wypłucz gumę wodą i wilgotną szmatką. Pamiętaj, aby dokładnie wysuszyć gumę, aby zapobiec przyszłemu zanieczyszczeniu pleśnią.

W razie potrzeby powtórz ten proces.

Krok #4.2 Użycie wybielacza

Jeśli wybierzesz wybielacz, rozcieńcz jedną filiżankę w czterech szklankach wody, a następnie wlej mieszaninę do półgalonowej butelki z rozpylaczem. Rozpyl roztwór na skażonym obszarze i odczekaj co najmniej piętnaście minut.

Następnie wyszoruj obszar za pomocą szczotki o sztywnym włosiu, aby poluzować pleśń. Powierzchnię spłukać wodą, wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia.

Wniosek

Sposoby usuwania pleśni z gumy, które zostały omówione w tym artykule, wykorzystywały ocet i wybielacz, ale nie razem. Guma jest materiałem porowatym, co sprawia, że ​​jest podatna na uszkodzenia przez wodę i zanieczyszczenie grzybami.

Mimo to dość łatwo jest usunąć grzyby z jego powierzchni, o ile zanieczyszczenie nie jest ekstremalne.